Sakarya’dan hareket bölgelerine yardım seferberliği sürüyor

Sakarya’dahi vatandaşların ve hareket insanlarının desteğiyle hazırlanan arkalama tırları, deprem bölgesine cereyan ediyor.

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin peşi sıra başlatılan yardım kampanyasına bindi veren Sakaryalılar, tarh etmek, battaniye, elektrikli soba, çocuk bezi ve maması gibi bir nice gıda ve hijyen malzemesi bağışladı.

Gelen yardımlar, Sakarya Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde Serdivan Spor Salonu’nda bir araya getirilip gönüllü vatandaşlar yoluyla ayrıştırılarak paketleniyor. Burada tırlara yüklenen koliler yardım bölgesine gönderiliyor.

Gençlik Hizmetleri Müdürü Güç Çangır, AA muhabirine, Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü namına site genelindeki bilgisizlik merkezleri ve ilçe müdürlüklerinden arkalama topladıklarını söyledi.

Vatandaşların çok destek verdiğini ve gecenin ilerleyici saatlerinde de gençlerin ve kadınların çalışmalarına bitmeme ettiğini dile getiren Çangır, şunları kaydetti:

“Elden buradan zaman 7 tır kaldırdık. Şu anda 7 tırlık malzememiz da hazır paketlenmiş halde. Cenabıhak cevaz verirse iki güne büyüklüğünde 20 tırı göndermiş olacağız. Gönderdiğimiz malzemeler beyninde giysilerden yavru bezine, battaniye ve ruh malzemeleri bulunuyor. Bugünden itibaren balkon materyal almıyoruz. AFAD ile eş çalıştığımız üzere orada çıkıntı malzeme istenmiyor. artık hakeza çalışmaya devam ediyoruz. Gönderdiğimiz araçların hepsine çevirici görevlisi namına iklim müdürlüğümüzün personeli koyuyoruz. Onlarla bildirişim halinde olarak komütatör zarfında hangi varsa tek yegâne listeler halinde yapıyoruz ve şimdiye büyüklüğünde sorun yaşamadık. Site genelinden şimdiye büyüklüğünde gönderdiğimiz tır sayısı 20’yi geçti.”

SATSO bölgeye 3 günde 51 tır müzaheret malzemesi gönderdi

Öte yandan Sakarya Ticaret ve Uran Odası (SATSO) üstelik ısıtıcı, esvap, battaniye kadar malzemelerin yanında depremzedeler amacıyla bölgede oluşturacağı dinamik aşevlerinin ihtiyacı olacak cılız bakliyat ve besin ürünlerini bakım binasında topluyor.

Bununla birlikte hisse senedi makineleri, elektrik üreteci, tıbbi malzemeler, deva, kıvrak tuvalet yardım tırlarına yükleniyor.

SATSO Umumi Heyet Başkanı Akgün Altuğ, kayıtlı açıklamasında, depremin yaşandığı andan itibaren Sakarya iş dünyası ve Sakarya halkının diri bir tesanüt örneği gösterdiğini belirtti.

Afet bölgesinde kuracakları mutfaklar için hazırlıkların bölüm boyu bitmeme ettiğini nâkil Altuğ, “Ferda bakımından depremzedelerimize ısıdam aşındırmak servisi yapacağız. 3 günde 51 tır gerekseme malzemesi gönderdik. Nakdi arkalama hesaplarımıza de yardımlar gelmeye devam ediyor. İş dünyası temsilcilerimiz yapılan yardımları facia bölgelerine şahsen nakletmek amacıyla bölgeye anlamaklık etti. Destek olan, müzaheret fail eksiksiz Sakarya halkına ve iş dünyamıza teşekkür ediyoruz. Dileğimiz elan aşkın kaybolma vermemektir. Yaralarımızı hep gelişigüzel sarmaya mücahede ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: