İmamoğlu’na ‘Cumhurbaşkanı adaylığı’ soruldu: Benim anca tıpkı niyetim yok!

“(Cumhurbaşkanlığı adaylığı) Benim böyle aynı niyetim yok. Türkiye’nin önünde ‘ben adayım’ demenin çok elan ötesinde sorumluluklar var, şu an arz mesul koltukta oturuyorum. Benim sorumluluğum İstanbul üzerinden Türkiye’ye idea atfetmek”- “Ekrem İmamoğlu’ndan genel başkanımıza elan yakın bir nefer olanaksız”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığına ilgilendiren, “Benim böyle tıpkısı niyetim yok. Türkiye’nin önünde ‘ego adayım’ demenin haddinden fazla elan ötesinde sorumluluklar var, şu dakika yer sorumlu koltukta oturuyorum. Benim sorumluluğum İstanbul üzerinden Türkiye’ye ide yüklemek.” dedi.

İmamoğlu, Habertürk’te Teke Tek programında Fatih Altaylı’nın gündeme ilgili sorularını yanıtladı.

Reisicumhur adaylığına ilişik benzeri istifham konusunda İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Ben siyasete başladığım günden bugüne politik kurguların hangi tıpkı parçası oldum hangi de hakeza bir süreç yönetimi içinde oldum. Bilcümle proje ürettim. Bu proses beni Beylikdüzü Belediye Başkanı yaptı. İlçe Başkanı iken Geçek İstanbul ile ait konuşmam var. Benim işim bu. Siyasetle ilgilendiren kurumsallığa inanan biriyim. Sayın Genel başkanımızla 2010 yılından beri nöbet arkadaşıyım. Beylikdüzü İlçe Başkanı iken da demin birlikte. Ayrımsız insan karşı 1,5 seneyi aşkın ant dilimi ortamında temas ahit 6-7 kanun maddesi yazılır mı? Seçme akşam Kılıçdaroğlu-İmamoğlu TV’üstelik… İstanbul seçimleri insanların gündemine hakeza tıpkısı tarif yapmış. Bunun sebebi ben değilim. Sunma bir iki 7-8 misil ‘Benim böyle tıpkısı niyetim yok’ dedim.”

– “Altılı masanın kararına bizim nefer olmamız düşer”

İmamoğlu, sorumlulukları olduğunu dile getirerek, “İstanbul’a gereğince hizmet etmek. ‘Evet, Millet İttifakı yapar’ dedirtmek. İstanbul üzerinden Türkiye’ye mülahaza isnat etmek… Şimdi ortada aynı altılı ganyan masa var ve Türkiye’nin geleceğini tasarlıyor. Genel başkanımız haddinden fazla özel işler yaptı. Demokrasiyi baltalamak yerine İYİ Parti’yi seçime oyulgalamak istemediler, Umumi Başkanımız etap yaptı. Bizi ve özge arkadaşlarımızı tercihiyle beraber seçimi kazandık.” diye konuştu.

Karadeniz gezisinden Genel Başkanının haberi olduğunu anlatan İmamoğlu, “Ekrem İmamoğlu’ndan Umumi Başkanımıza elan yakın tıpkı can olanaksız. Orada bizim irademizi sayın genel komutan temaşa ediyor. Altılı masanın kararına bizim koca olmamız düşer.” dedi.

İstanbul’birlikte kriz zamanlarında tatilde olmasına ilişkin soruya İmamoğlu, şu yanıtı verdi:

“Burada ben tatilci ayrımsız şehremini mıyım yoksa seçme hatırat mercek altında insanların gözünün içine sokularak manipüle edilecek konumda mıyım? Üç yılda dört tatilimi de biliyorsunuz. Mecmu 20 periyot, üç senede. Bana sunma yakını benim üç katım tatil yapmış. 7 buçuk kamer bire bir kampanya maratonu üzerine Bodrum’a gittim. Geldiğimde birlikte o bilinen kim o dönemde 8-10 yerde taşma oldu.”

Esenyurt’ta yaşanan selin, kendisi Fethiye’dahi iken denk geldiğini anlatan İmamoğlu, “Koca İstanbul’de vakit kaybetmeden bir sokakta ve işin bitmeme ettiği benzeri yerde başat oldu. Dominant olduğunda ego çizmeleri giyip oraya gidecek belediye reisi değilim. Çizmeleri henüz önceki giydim. Benim o saatte İstanbul’a yetişmem cins değil. Geceleyin 03.30’bile İstanbul’un bambaşka durumunda başat yok. Biricik noktada sorun var. 3 bin 600 personel çalışıyor. İSKİ Genel Müdürü orada. Ben telefon başındayım. İş dağılmış. Icra Vekili orada. Bu hareket tamam, gelip orada çizme giyip demo mu yapmalıyım? İşin şov tarafında olmam.” diye niteleyerek konuştu.

– “Ertesi dönem bozukluk diledim. Günah yapabilirim”

Çarkıt Sözcüsü Tasavvur Ongun’un Karadeniz gezisi ile ilişik eleştirilere kıymet söylediği öne sürülen “İt ürür kervan yürür” sözlerine ilgili İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Hedef kardeşim babasını kaybetti, başı sağlıklı olsun. O cümleyi duygulu duymaz kendisi ile konuştum. Amma Garaz’ın cümleleri değil. Ego Meram’a güveniyorum. Doğruları yapmaya çaba eden biri. O dahi hatalar yaptı ama benim kat arkadaşım. O antlaşma baktım ki bizim bu sözcü meselesi hatalı anlaşılabiliyor. Sözcülük meselesini kaldırdık. ‘Vız gelir tırıs gider’ sözlerim dahi eleştirildi. Devrisi dönüş kusur diledim. Günah yapabilirim. Üç yıllık siyasa yaşamında biraz saraka üzerinden tıpkı ruhiyat tarifi yapmayı akıllıca bulmuyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

“Ücretsiz dağıttığınız test kitaplarında fotoğrafınız var mı?” sorusuna ise İmamoğlu, “Müfit” yanıtını verdi.

Share: