Yeryüzü haddinden fazla kiralık konut araması yapılan ilçeler galiba oldu

Zingat.com’un yılın geçmiş yarısında ülke çapında en haddinden fazla kiralık hane araması yapılan bölgeleri verilerine göre, İstanbul’un Esenler ilçesi önceki tam meydan alırken, Esenler’i Çayırova ve Fatsa izledi.

Kiralık hane arz çokça Esenler, Çayırova ve Fatsa’de arandı

Zingat Bey Direktörü Iz Karaismailoğlu, ‘Stokların bölük güven kampanyaları ile erimesi ve bununla bu arada yüreklilik faizlerinin artmasıyla, yılın ilk çeyreğinde temenni satılıktan kiralığa kaydı’

Zingat, 2022’nin geçmiş altı kocaoğlan boyunca kullanıcılarının kiralık göz kategorisindeki aramalarını adese altına aldı ve yılın evvel yarısında bildirme haddinden fazla kiralık hane aranan geçmiş 5 ilçeyi açıkladı.

Zingat.com adresinde kiralık göz araması yapan ziyaretçilerin, 2022’nin Ev-Haziran aylarını kapsayan dönemde gerçekleştirdikleri kiralık arayışında öne çıkan 5 ilçe beyninde İstanbul’dan yalnız Esenler saha alırken, Esenler’i Kocaeli’nin Çayırova, Ordu’nun Fatsa, Manisa’nın Turgutlu ve Amasya’nın Hat ilçeleri izleme etti.

İstanbul’dan sonra en çok Trabzon’daki kiralık ilanlar incelendi

“Emlak.Bilgi.Güven.” sloganıyla yola sâdır taşınmazlar vukuf ve pazarlama platformu Zingat’ın verilerine bakarak, 2022 yılında eş kiralama arayışında olanlar iklim bazında ise sırasıyla İstanbul, Trabzon, Aksaray, Kocaeli ve Eskişehir’deki kiralık dairelere dilek gösterdi.

Zingat raporunda, hane tipine bakarak kiralık aramasında sunma efdal dilek yüzde 90 ile “apartman dairesi”hangi olurken, “mutlak familya” ve “saray konut” aramalarında müstevli döneminde başlayan artışın yılın ilk yarısında bile bitmeme ederek yüzde 8 namına gerçekleştiği görüldü.

Dide sayılarına göre aramalar incelendiğinde, geçen yılki toplanmış aramalarda yüzde 21’lik paya ehil olan 1+1 tipi dairelerin bu sene yüzdelik 10 oranına gerilediği ve yine 2021’de yüzde 24 olan toplam talebin yüzdelik 37’ye yükseldiği gözlemlendi.

‘Kiralık piyasasında hareketlilik bitmeme edecek’

Açıklamada görüşlerine düzlük sunulan Zingat Mir Direktörü Yayın Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“TÜİK verilerine göre göz satışları yılın evvel yarısında 2021’in tıpkısı dönemine bakarak yüzde 31,4 artışla 726 bin 398 olarak gerçekleşti. Kâm artışına paralel kendisine arz sıkıntısı cihetiyle satış fiyatlarının anif yükseldiği bire bir piyasayı strateji ettik. Stokların hane emniyet kampanyaları ile erimesi ve bununla beraber emniyet faizlerinin artmasıyla, yılın evvel çeyreğinde arzu satılıktan kiralığa kaydı.

Nisan kocaoğlan ile bu arada satılık piyasası hareketlenmiş olsa da, kiralık basamak ilanlarında elem yükselişler gözlemledik. Yılın ilk 6 ayına baktığımızda üç nazik ilde özellikle merkezi ilçelerde yine sunu sıkıntısı cihetiyle fiyatlarda dağ artışlar yaşandı.

Zingat verilerine bakarak, kiralık konut en çokça İstanbul ili genelinde arandı. İlçelere baktığımızda ise Esenler’in ilk sırayı aldığını gözlemledik. Kiralık piyasasındaki ritmin yılın ikinci yarısında devam edeceğini öngörüyoruz. Özellikle okulların açılmasıyla beraber Ilkgüz ve sonrasında oldukça hareketli ayrımsız etraf beklediğimizi rapor edebiliriz.”

Share: