Yargıtaydan ‘Fuat Avni’nin duyu elemanına verilen cezaya onama

Yargıtay 3. Ukubet Dairesi, FETÖ’nün 15 Orak Ayı darbe girişiminde Itimat İstihbarat Kat Başkanlığının ele geçirilmesi eylemine ilgilendiren aralarında Fuat Avni Twitter hesabına bilgi aktardığı belirlenen Mustafa Koçyiğit’in da bulunduğu 2 sanığa verilen müebbet ile 5 sanığa verilen 13 sene 4’er ay dam cezalarını onadı.

Daire, Ankara 22. Bati Ceza Mahkemesince 17 maznun yönünden 18 Eş 2021’da karara bağlanan davaya ilişkin temyiz incelemesini tamamladı.

Buna göre, Fuat Avni Twitter namına hikmet aktardığı tayin edilen eski Başbakanlık uzmanı Mustafa Koçyiğit ile İstihbarat Daire Başkanlığı bozuk çalışanı Bülent Günay’a “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya girişim” suçundan verilen müebbet cezaevi cezaları onandı.

“Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya girişim etmeye arkalama” suçundan 13 yıl 4’er kamer hapse mahkum edilen sanıklar Ahmet Özkan Özalp, Hamdi Özdere, Muhammet Serhat Aldatma, Nushet Şehmus Mungan ve Hasan Demir’e verilen cezaların bile onanması kararlaştırıldı.

Ayrımsız suçtan maznun Haşim Türker’in 16 yıl 6 kamer, maznun çarkıt emniyet müdürü Akif Güngör’ün ise 13 yıl 4 ay hapisle cezalandırılmalarına ilgilendiren kararlar ise bozuldu.

Kararda bu sanıkların, 15 Orak Ayı’birlikte Inanma İstihbarat Daire Başkanlığının ele geçirilmesi amacıyla örgütsel haberleşme programı üzerinden başka teşekkül mensuplarına emir verdikleri, Kat Başkanlığında bulunan ihsas verilerini depolayan sistemin dümbelek dönülemeyecek şekilde kapatılması yoluyla Türkiye’nin duyum bilgileri açısından zafiyete uğratılması konusunda yönlendirmede bulundukları bildirildi. Bu şekilde çarpış girişimine çalışkan kendisine katıldıkları belirlenen sanıkların çarpış girişimi eyleminde “asli eden” oldukları, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan cezalandırılmaları gerektiği kaydedildi.

Sanıklar Koçyiğit, Günay, Türker ve Güngör’ün Türk Ukubet Kanunu’nun (TCK) 330’uncu maddesinde belirtilen “devletin adsız sansız kalması gereken bilgilerini siyasal casusluk için açıklama” suçundan cezalandırılması kararları birlikte bozuldu.

TCK’nin 328’inci maddesinde “devletin gizli kalması gereken bilgilerini panel espiyonaj için gerçekleştirme etme” suçunun düzenlendiği, 330’uncu maddede ise bu bilgilerin açıklanmasına ilgili cezanın egemenlik altına alındığı belirtilen kararda, bu iki suçun dahi ayrı ayrı eylemler kendisine değerlendirilmesi ve sanıkların rastgele iki suçtan da cezalandırılmaları gerektiğine meni edildi.

TCK 328’bile belirtilen suçu işleyenlere 20 yıla büyüklüğünde dam, TCK 330’üstelik tamlanan suçu işleyenlere ise müebbet cezaevi cezası verilmesi öngörülüyor.

Daire ayrıca, evcil mahkemece FETÖ kapsamında “silahlı yıldırı örgütüne unsur olma” suçundan 7 sene 6 kamer ile 10 yıl 6 ay arasında değişen devamlı hapse mahkum edilen sanıklar Gazi Topal, Mahmut Orak, Nazmi Sap, Maksat Ahmetoğlu, Eyüp Cetvel, Reşat Arıkan, Yusuf Temiz Sarı ve Abdullah Öner hakkındaki hükümlerin bile bozulmasını kararlaştırdı.

– Fuat Avni’ye vukuf aktardırlar

Yargıtay 3. Ukubet Dairesinin kararında, sanıkların eylemlerine ilişkin bilgilere üstelik düz verildi.

Buna bakarak, Güven Umumi Müdürlüğü İstihbarat Ofis Başkanlığında kâin tamam Türkiye’ye ilişkin duyum verilerinin sisteme log kaydı düşmeden alınması üzere Akif harf ünlü Mustafa Koçyiğit’in başka sanıklara buyuru verdiği, bu talimatı Akif Güngör ve Haşim Türker’in sanık Bülent Günay’a ilettiği, sanık Bülent Günay’ın bile aldığı örgütsel talimat çerçevesinde İstihbarat Daire Başkanlığı dizge odasına izi sürülemeyen tıpkı sistem kurduğu anlatıldı.

Bu yolla elde edilen bilgilerin örgütsel canlılık kapsamında FETÖ’nün amaçları doğrultusunda kullanıldığı, Fuat Avni adli Twitter kullanıcısına üstelik aktarıldığı kaydedildi.

Kararda, şu tespite yer verildi:

KAPAT X

“Bu şekilde İstihbarat Ofis Başkanlığındaki istihbari verilerin 2 sene süresince sanıklar Haşim Türker ve Mustafa Koçyiğit’in belirttiği usullerle maznun Mustafa Koçyiğit’e iletildiği, Mustafa Koçyiğit’in üstelik bu bilgileri örgütsel düzenleme/paralel heybet yapılanması niteliğinde olan FETÖ içerisinde kendisinin üzerinde kâin kişilere örgütsel cıvıltı kapsamında ilettiği, bu istihbari bilgilerin ayrımsız kısmının ağırlıklı olarak ensiz dışında elektrik gösteren örgüt mensupları aracılığıyla Fuat Avni isimli Twitter adresinden Türkiye’yi bağırsak karışıklığa getirmek ve arsıulusal ilişkilerde pres durumda tasarruf etmek için paylaşıldığı hususları belirleme edilmiştir.”

– 15 Orak Ayı’da Güvenlik İstihbaratı ele geçirmeye çalıştılar

Sanıkların yargılandığı davaya ilişik hazırlanan iddianamede birlikte 15 Orak Ayı darbe girişimi sırasındaki eylemleri meydan almıştı.

İddianamede, sanıkların çarpış girişimi olduğu tam düzenli şekilde silahlanma arayışına girdikleri, darbe girişiminin idareci kadrosu olan “yurtta barış konseyi” üyesi adına gösterilen bozuk liva Mehmet Partigöç ile bağlantılı oldukları anlatılmıştı.

Çarpış girişimi sırasında sanıkların örgütün garaz ve faaliyetleri kapsamında İstihbarat Ofis Başkanlığını ele geçirmeye ve çarpış girişimi süresince hep Türkiye’da istihbarat fonksiyonlarını işlevsiz hale getirmeye çabaladıkları belirtilmişti.

Sanıkların FETÖ’nün hedefleri, örgüt elebaşı Gülen’in talimatları doğrultusunda, Güven Umumi Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığına sızdırıldığı, örgütün siyasal hedefleri doğrultusunda bilinmez bilgilere eriştikleri, bunları teşekkül içindeki “mestur abi” ve “imamları”na aktardıkları rapor edilen iddianamede, 400 terabayt bilginin log kayıtlarına düşmeyecek mevhum anonsör oluşturularak gerçekleştirme edilip örgüte aktarıldığının belirlendiği kaydedilmişti.

Share: