Icra Vekili Bilimci: Önümüzde sözleşmeli personel ve eğreti işçiler meselesi var

Bakan Bilimci; “Asgari ecir düzeyinde bütün çalışanların asgari sevap düzeyindeki gelirlerini alacak dışarısında çoğaltmak Türkiye’nin 60 yıllık sloganaydı. Bunu gerçekleştirdik. Daha yapacağımız çokça aksiyon var. Sözleşmeli personel meselesi, eğreti işçiler meselesi var.” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Âlim, Çalışma ve Sosyal Asayiş Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü vasıtasıyla düzenlenen “Açıktan Çalışmada İş Sağlığı ve Güvenliği Çerçevesi: Metin ve Yaratıcı Alarga Emek” konulu panele katıldı.

Burada yaptığı konuşmada Bilimci, “İnsan canından yaşama hakkından henüz kocaman tek değer olamaz. Nedeniyle iş hayatının en büyük varlığı olan insanın korunması seçme şekilde değer biçilmeyecek benzeri özelliğe sahiptir. Bunun amacıyla yeni iş ilişkileri içerisinde çalışanların emekçilerin sağlığının korunması bizim görevimizdir. İnsan varsa diğer şeyler var, kayırıcı yoksa gayrı şeylerin önemi bulunmayan” açıklamasında bulundu.

Alarga çalışmaya geçilebilmesi üzere 25 yıl sonrasının ön görüldüğünü hatırlatan Bilim Adamı, “2018’den sonradan mecburi olarak pandemiyle gelişigüzel bunların birçoğunu bakmak yerinde kaldık. Nedeniyle deneyince gördük kim esasen hem kamuda hem hususi sektörde bu bakir mesai ilişkilerinin devreye girmesi mümkünmüş ve gerekliymiş. Buraya kuşkusuz geldiğimize bakmamız geçişsiz” ifadelerini kullandı.

“Teşkilatlanma düzeyi hala çokça bağan ve bu yavaş aynı sevgili”

Demokrasinin ‘d’ harfini seçimler yerine tanımladığının altını çizen Bilgin, “Sandığın açık oturum süreci belirlemesidir amma bu sadece demokrasinin ‘d’sidir gerisi birlikte örgütlenmedir. Içtimai örgütlenme, sendikalaşma düzeyidir. İşçi sendikalarının teşkilatlanma düzeyi bibi çokça bağan ve bu yavaş bir ülkü. Günindi’daki demokratikleşme sürecinin arkasındaki temel gürecilik budur. Bu dinamikten yoksun olduğu antlaşma mağrip demokrasilerinin kuşkusuz çöktüğünü lacerem bozulmaya başladığını, etkisini kaybettiğinin bir nice örneğini zaman üstelik yaşıyoruz. Alelhusus Batı Avrupa ülkelerinin yaşadığı krizin temelinde bunlar var” dedi.

“Önümüzdeki 25 sene sonraları 6 saat ya dahi elan bir iki fiili say kabilinden olaylar devreye girecek”

Nazır Bilimci, birçok ülkede iş saatlerinin düşürülmesine müteveccih çalışmaların olduğunu vurgulayarak, “Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de bu konuda uçman aplikasyon başlatıldı. Bunlar yaygınlaşacak. Önümüzdeki 25 sene sonra 6 saat ya bile elan az fiili say kadar ahval devreye girecek. Bunlar mübrem. Teknoloji fiziksel emeği ikame ettikçe, teknoloji üretim sürecinin mekandan bağını kopardıkça bu değişmeler mübrem olacak. O halde bu değişimler meydana geliyor ama kullanılmamış mesail ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

“Daha yapacağımız çokça hareket var”

3600 katma göstergenin sabık sene imzalanan dolgun sözleşmede bunun kararının alındığını söyleyen Bakan Bilimci şunları söyledi:

“5.5 milyon kamu çalışanı ve emekçini kapsayan ayrımsız düzenleme yaptık. Bize düşen bütün bu aksi faktörlerinin insan üzerindeki menfi etkilerini ortadan kaldıracak tedbirler ahzetmek, düzenlemeler açmak, yapısal düzenlemeleri açmak. Bu strüktürel bire bir reformdur. Minimal ücret düzeyinde hep çalışanların minimal ecir düzeyindeki gelirlerini idrak dışarısında artırmak Türkiye’nin 60 yıllık sloganaydı. Bunu gerçekleştirdik. Elan yapacağımız çok hareket var. Kontratlı personel meselesi, geçici işçiler meselesi var.”

Share: