Hükûmet Merkezi Ulus Bahçesi’nde darülfünun lansman günleri başladı

Altındağ Belediyesince düzenlenen “Darülfünun Tanıtım Günleri”, Başkent Budun Bahçesi’nde başladı.

Adayların, doğru darülfünun ve kısım tercihinde bulunabilmesi üzere planlı etkinlikte 80’den fazla üniversite, açtığı stantlarda ziyaretçilerine kösemenlik hizmeti veriyor.

Söyleşi ve çeşitli etkinliklerin dahi yer aldığı lansman günlerinin açılışına, DOĞRU Tümen Ankara milletvekilleri Emrullah İşler ve Nevzat Ahu’ın yanında Altındağ Belediye Reisi Asım Balcı, Ankara Tecim Odası Başkanı Gürsel Baran ve gâh elçi üniversitelerin rektörleri katıldı.

İşler, öğrencilerin etkinlik yardımıyla üniversiteler üzerine muktezi araştırma ve incelemeyi, peşi sıra birlikte genişlik bol tercih sıralamasını yapacağını söyledi.

Üniversitelerin Türkiye geneline yayıldığını hatırlatan İşler, “Sonunda genişlik miktarı kalık oldu. İşte küsurat bu en miktarını öğrencilerimize sunuyoruz kim öğrencilerimiz burada seçim yapabilsin. Bu seçimlerinde öğrencilerimize başarılar diliyorum.” diye niteleyerek konuştu.

İşler, 21. yüzyılın “Türkiye asrı” olacağını ve gençlerin geleceğini çokça temiz gördüğünü belirterek, şöyle devam etti:

“Onun amacıyla kendinizi gür yetiştirmeniz lazım. Muhakkak bildirme bir iki bire bir dili çokça iyi öğrenmeniz geçişsiz. Mümkünse ikinci dili de öğrenmeye hız edin. Ama hepsinden önemlisi, bu coğrafyadaki tarihi varlığımızı, misyonumuzu kavramanız geçişsiz. Bu coğrafyada ayakta kalabilmek amacıyla sunulan mücadeleleri, İstiklal ve Çanakkale mücadelesini ve günümüzde sunulan mücadeleleri de çok ongun okumanız, yorumlamanız geçişsiz.”

Nevzat Ahu ise Ankara’nın aynı üniversite ve öğrenci kenti olduğuna dikkati çekerek, “Ankara’mızda 400 bine mümasil üniversite öğrencimiz var. Yavaş Yavaş bile sayıları artıyor.” dedi.

Ahu, “Ankara’dahi hararetli öğrencilerimizin, özellikle Ankara’daki üniversitelerimizin bu kalitesinden faydalanmasını içten tavsiye mektubu ediyorum ve Ankara’nın eğitimin de başkenti olduğunu yorumlamak istiyorum.” ifadesini kullandı.

Asım Balcı ise üniversiteler ile üniversiteye hazırlanan ve tercih aşamasına mevrut öğrencileri ayrımsız araya getirmeyi hedeflediklerine işaret ederek, “3 dönüş boyunca burası gençlerimiz ve üniversitelerimizle meşbu olacak.” diye konuştu.

Üniversitelere ve gençlere bakım sunan bakanlıkları ve amme kuruluşlarını etkinlikte benzeri araya getirdiklerini anlatan Balcı, böylece elçi gençlerin kafalarındaki bir nice soruya karşılık bulacağını belirtti. Balcı, “Hangi şehre giderse ne zümre imkanlarla karşı karşıya kalacaklar, hangi amme kurumunun destekleri var, bunların bile cevaplarını bile burada bulacaklar.” dedi.

Darülfünun tanıtım günleri, 24 Temmuz’a büyüklüğünde Hükûmet Merkezi Millet Bahçesi’nde devam edecek.

Share: