Bozdağ: Marazlı tutuklu ve hükümlülerle ait yıpranmamış çalışmaları ika kararı aldık

Hak Bakanı Bekir Bozdağ, “Önümüzdeki günlerde hasta mevkuf ve hükümlülerle ilgilendiren kullanılmamış çalışmaları ika kararı aldık. Tıpkı yandan sondaj süreçleriyle ilişik öte yandan de cezaevinde biricik başına hayatını idame ettiremeyecek durumda olanlarla ilişik yıpranmamış düzenlemelerin hazırlığında olduğumuzu buradan bilcümle Türkiye kamuoyuna afişe etmek isterim.” dedi.

Bozdağ, Kars Ayan Cezaevinde kurulan Cilt Bütünleşmiş Tesisi’nin açılışında yaptığı konuşmada, vakfedilmiş ve hükümlülerin devlete yaşama olduğunu söyledi.

Cezaevindeki mevkuf ve hükümlülerin çığır sahibi olması üzere yapılan çalışmaları anlatan Bozdağ, bu alanda İşyurtları Kurumunun mefret benzeri fariza üstlendiğini dile getirdi.

Bozdağ, İşyurtları Kurumu tesislerinin, mahkûm ve tutukluların iz sahibi olması, topluma kazandırılması üzere oluşturulduğunu vurguladı.

Cezaevinden tahliye olanların cezasını çektiğini ifade eden Bozdağ, bu kişilerin sosyete ortamında saygın ve onurlu benzeri adam yerine yaşamayı hak ettiğini, toplumun gelişigüzel bireyinin da cezası infaz edilene kapısını, hareket yerini açması gerektiğini anlattı.

– “Bu haksızlığı yapmamak lazım”

Cezası infaz edilmiş, sonradan tahliye olan birisinin aksiyon bulamamasının “dışarının engelsiz cezaevine dönmesi” anlamına geldiğine, bunun birlikte adil, hakkaniyete akla yatkın ayrımsız husus olmadığına dikkati çekici Bozdağ, şöyle bitmeme etti:

“Buradan aksiyon sahiplerine ve herkese çağrı yapıyorum, boşaltma reşit insanlara iş çevirmek, onların baştan suça sürüklenmesini veya düşünülerek suç işlemesini engel olmak gibi akıbet evre cesim aynı faydayı sağladığı kabilinden o insanların hayatını elan gani hale getirmesi için bile nazik tıpkısı yardımı ifade kıymetiharbiye. Bunu bilcümle beraber yapmalıyız amma maalesef bakıyoruz sistem sabıka kaydı istiyor yahut istemese da bire bir yerden benzeri bahis duyuyor tezelden ‘Aldık o elemanı ihtiyacımız yok.’ veyahut de ‘Kusura dikiz. Güle güle.’ diyor, teşekkürname edip gönderiyor. Bu şişman bir geçersizlik, bu haksızlığı yapmamak lazım. Eke olan işe topluluk mi? Liyakati yerinde mi? Namuslu mü? Verdiğimiz işi yapıyor mu, yapmıyor mu onun üzerinde ara vermek gerektiğine istekle inanıyorum.”

Bekir Bozdağ, boşaltma olanların topluma ve aileye karışmasının, deli dolu fert kendisine saha almasının suçla mücadelede ve suçların azalmasında iri yarar sağlayacağını vurguladı.

– “Türkiye ukubet yürütüm sistemi, yeryüzü çağcıl ceza infaz sistemidir”

Doğruluk Bakanı Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye ceza infaz sistemi, genişlik çağcıl ceza yürütüm sistemidir. Türkiye’birlikte ceza infaz sisteminin sağlıklı yürümesi için yasalarımızda haddinden fazla ağırbaşlı tadilat yaptık. Türkiye, eziyet ve biberli muameleyle mukaddema güçlü çok kat suçlama edilmiş tıpkı devlet amma tığ yasalarımızda yaptığımız değişiklikle işkencede antlaşma aşımını kaldıran tarihi etap attık. Bunun anlamı şu; ‘ezinç ve ateş muameleye liyakatsiz tolerans’ demektir. Türkiye’dahi kim ki seçme kişiye eziyet yaparsa değil bire bir sene, yüz yıl geçse hayatta ise gene yargının uğrunda hesap vermekten kurtulamayacaktır. Çünkü biz mehabet yerine diyoruz kim, cezaevlerinde olan veya temas şekilde devletin eline işlediği suç nedeniyle yakalanarak yahut gözaltına alarak geçen her bir insanın eş onuruna reva bire bir şekilde hakkını, hukukunu destek olmak, onun kendini savunmasına müsaade isnat etmek, adaletin terazisinin akla yatkın tartmasını hatırlamak ve hakkın yerini bulmasını icat etmek için mücahede içerisindeyiz. Bizim bilcümle bunlardan hedefimiz bu. Bunun yolu bile hukuk devletinin kurallarına, hususiyet devletinin ilkelerine, koca değer ve haysiyetine saygıyı ana adına yapmaktır. Türkiye bunu başarıyla namına getirmektedir.”

– “Cezaevlerinde eziyet yoktur”

İşkence ve üzücü muameleye ait iddiaları hatırlatan Bozdağ, şu ifadeleri kullandı:

“Şurası açıklıkla göstermek isterim kim, Türkiye cezaevlerinde ve Türkiye’birlikte azap yoktur. Konkre yeknesak kimse gösteremez. Gösterildi diyelim bir örnek, biz onun üzerine gitmezsek o devir çıkıp bize şurası demeleri geçişsiz, ‘Size somut denk gösterdik amma siz üzerine gitmediniz.’ Hem adli yönden hem idari yönden hakeza aynı olay olduğu antlaşma biz üzerine kararlılıkla gidiyoruz, gitmekte da kararlıyız. Bu konuda seçme amme görevlisini yardımcı, koruyucu bir iradenin sahibi değiliz. Onlar dirilik, o emanetlere keder pazar fail, ezinç fail hep karşısında hukuku bulur, adaletin gereğini ise onu bulur, onu bulacaktır.”

KAPAT X

Hep iddiaların araştırıldığının zer çizen Bozdağ, ihmali, kusuru olanlara, bilerek davrananlara müteveccih yasal yolların işletildiğini söyledi.

– “Bakir düzenlemelerin hazırlığında olduğumuzu açıklamak isterim”

Cezaevlerinde parasız tutuklu ve hükümlülerin üstelik bulunduğunu anımsatan Vekil Bozdağ, şunları kaydetti:

“Şimdi önümüzdeki günlerde rahatsız mevkuf ve hükümlülerle ilişik bakir çalışmaları ika kararı aldık. Zira bu düzenlemeleri, bulunan uygulama kanunumuzda ve değişik yasalardaki düzenlemeleri acep daha insancasına esaslara göre pekâlâ düzenleriz bunu Doğruluk Bakanlığı namına çalışıyoruz. Cezaevinde hastalığı zımnında kalamayacak durumda olanlarla ilgilendiren şimdi tıpkısı düzenlememiz var ama bu düzenlemenin işleyişinde de teessürat olduğunu haddinden fazla yakından görüyoruz. O yüzden bu sıkıntıları ağız ağıza kaldıracak, tek olmazsa minimize edecek ayrımsız adımı atma üzerine da kararlıyız.

Tıpkısı yandan sondaj süreçleriyle ait mavera yandan de cezaevinde biricik başına hayatını idame ettiremeyecek durumda olanlarla ilgili yıpranmamış düzenlemelerin hazırlığında olduğumuzu buradan bilcümle Türkiye kamuoyuna afişe etmek isterim. Çalışıyoruz, çalışmalarımız nihayete erdiği ahit tığ bunun detaylarını dahi kamuoyuyla paylaşacağız ve bu adımın atılması üstüne birlikte hazırlıklarımızı Türkiye Balaban Millet Meclisi YANLIŞSIZ Parti Grubu, Halk İttifakı grubuna üstelik taslak kendisine aktaracağımızı dahi buradan nakletmek isterim.”

Bekir Bozdağ, konuşmasının arkası sıra Cilt Bütünleşmiş Tesisi’nin açılışını yaptı.

Programa, AK Öğür Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç, Vali Yardımcısı Mehmet Zahid Şark, Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Amanvermez, Adalet Bakanlığı bürokratları, AK Parti İl Başkanı Hiçlik Çalkın ile haddinden fazla sayıda çağrılı katıldı.

Share: