Hububat sevkiyatı anlaşmasında imzalar İstanbul’da atılacak

Tahıl koridoru için imzalar bugün atılıyor. Dünyanın gözü İstanbul’birlikte olacak. Rusya ve Ukrayna mutabakata vardı, iki ülkenin tahılının dünya pazarlarına satılması üzerine pürüzler giderildi ve sonuncu stabil yazıldı. O metne imzaların atılacağı İstanbul’daki törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de katılacak.

Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imza töreni zaman İstanbul’da yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Ukrayna ve Rusya taraflarının katılımıyla, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ve Mürekkep Milletler Umumi Sekreteri Antonio Guterres’in amade bulunacağı tahıl sevkiyatı anlaşması imza töreni 16.30’üstelik Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleştirilecek.

NAZIR ÇAVUŞOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tahıl koridoru anlaşmasında gelinen akıbet noktaya ilişik, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki diplomatik çabalarımız sonuç veriyor. Tüm dünyayı etkileyen azık krizinin çözümü üzere geçmiş adımı yarın BM Umumi Sekreteri, Rusya ve Ukrayna heyetleriyle birlikte İstanbul’da atacağız. İhtilafın çözümü üzere çabalarımızı sürdüreceğiz.” açıklamasında bulundu.

UKRAYNA’DAN ŞARTLI DESTEK

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, tahıl koridoru anlaşmasını, ülkenin güney bölgesinin ve Karadeniz’deki askeri birliklerinin güvenliği garanti altına alınırsa destekleyeceğini açıkladı.

ESIR: MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ

ÇAKER, Türkiye’nin karı sahipliğinde imzalanacak olan Ukrayna’nın Hububat Sevkiyatı Anlaşması’nı kıvançla karşıladıklarını, BM ve Türkiye’nin çabalarını ölçüm ettiklerini açıkladı.

Günce matbuat toplantısında sorulara cevap veren Dışişleri Sözcüsü Ned Price, imza törenine ilgilendiren “Bu anlaşmayı memnuniyetle karşılarız. BM Genel Sekreteri’nin ekti çalışmasını takdir ediyoruz. Türk müttefiklerimizin orada ortaya koyduğu ateş parçası çalışmaları alkışlıyoruz.” dedi.

Price, bunun elden MEMLUK amacıyla değil G-20 ülkelerinin birlikte desteklediği bir uyuşma olduğunu belirtti.

Rusya’yı “gıda ürünlerini cebe yerine kullanmakla” suçlayan Price, anlaşmanın uygulanmaya başlamasını dört gözle bekleyeceklerini ancak Rusya’nın birlikte tahıla blokaj uygulamasından mesul tutulması gerektiğini kaydetti.

Sözcü, sözlerini şöyle sürdürdü:

Görüşmelerde BM Umumi Sekreteri’ni destekledik, Türk müttefiklerimizi destekledik diyebilirim. Bittabi Ukraynalı ortaklarımızı üstelik bu konudaki çabalarında destekledik. BM marifetiyle çeşitli aşamalar konusunda bilgilendirildik. Uzmanlarımız notları karşılaştırdı ve notları paylaştı. Bir özdek Türk müttefiklerimiz, Ukraynalı ortaklarımız için de uygulanan. Gine, filhakika bu noktada olmamalıydık. Bu, Rusya Federasyonu’nun gıdayı silahlandırmak için bayıla bayıla benzeri kararıydı. Serencam aynı saat ortamında duyduklarımız müjdeli aynı evolüsyon. Ancak asıl heybetli olan bu anlaşmanın uygulanmasıdır. Bittabi ki ortaklarımızla Rusya’yı bunun uygulanmasından mesul ağrımak için çalışmaya bitmeme edeceğiz.”

BM ve Türkiye, Ukrayna tahılını Karadeniz üzerinden ihracatını baştan başlatmak ve Rusya’dan tahıl ve tezek sevkiyatlarını kolaylaştırmak için arabuluculuk yapıyor.

Share: