AYM’nin ‘Millet İttifakı isminin kullanılmaması’ başvurusunda verdiği ret kararının gerekçesi açıklandı

Esas Mahkemesinin (AYM), Millet Partisinin, Budun İttifakı isminin kullanılmaması yönündeki yaptığı başvuruda verdiği ret kararının gerekçesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararda, yasa gereği intihap süreci olmadığından Millet İttifakı’nın hukuken var olmadığı belirtilerek karar verilmesine saha olmadığına hükmedildiği tabir edildi.

Millet Partisi, ittifaktaki CHP, İYİ Öğür, Demokrat Öğür ve Feyiz Partisinin “Kavim” ismini kullanmasının tedbiren durdurulması ve ismin kullanılamayacağına değişmeyen verilmesi için Kanunuesasi Mahkemesine başvurmuş, irade idraksiz çevrilmişti.

Efdal Mahkemenin kararında, 2820 dar Politik Partiler Kanunu gereği benzeri siyasal partinin siciline kayıtlı olan âdem, belirtke, simge, rozet ve bir işaretlerin aynıyla veya iltibasa yol açacak şekilde eksantrik siyasi parti marifetiyle kullanılamayacağı anımsatıldı.

Başvurucu Millet Partisinin ise benzeri siyasal partiye değil ittifaka müteveccih başvuru yaptığına bel edilen kararda, 2839 basit Mebus Seçim Kanunu’nda seçme ittifakı yapılmasına ilişkin hususların hâkimiyet altına alındığı bildirildi.

söz konusu düzenlemeye bakarak kavil yaparak seçime iltihak kararı alan politik partilerin seçimin temel tarihinden itibaren sunma geç 7 devir ortamında, genel başkanlarının imzalarını haiz ve YSK’ye teslim edecekleri ittifak protokolünde bir sözleşme unvanı belirlemeleri halinde, unvanlarının hukuken geçim ve valör kazanacağı vurgulandı.

Bu kapsamda tıpkısı intihap süreci bulunmadığından ittifakın türel varlığının birlikte bulunmadığına işaret edilen kararda, şöyle denildi:

“Anılan hükümranlık çerçevesinde başlayan aynı seçme sürecinden ve Faziletkâr Seçim Kuruluna verilen anlaşma protokolünde saha düz tıpkı anlaşma unvanından hezel edilebilmesi cins olmadığından Ulus İttifakı unvanının hukuki varlığından dahi küçümseme edilemez. Bu kapsamda hukuken var sıfır tıpkı oluşum ile ilişkin adına Millet Partisi eliyle yapılan başvurunun incelenebilmesine imkan bulunmamaktadır.”

Kanunuesasi Mahkemesi, yapılan başvuruda karar verilmesine kayran olmadığına hükmetti.

Share: