Haberi olmadan tapusuna şerh konuldu, evi yıkıldı

Elazığ’da 3 çocuğuyla alay malay evinde kıpırdak Başıboş Özay’ın tapusuna haberi olmadan teşrih konulmasının ardından ekipler takasından yıkıldı. Tapusu olduğunu ve açımlama konulduğundan haberinin olmadığını savunan vatandaş, yetkililerden sorunun çözülmesini temenni etti.

1998 yılında Beyaz Zehir ilçesine ilişkin Eğrikavak köyünün bire bir bölümü afete maruz toprak zar edildi. Bu durumdan haberi sıfır 3 yavru babası Erkin Özay (48), 2007 yılında köyüne 2 katlı kagir eş yaptırdı. Yıllardır burada ailesiyle tüvana Özay’ın evi 2020 yılında meydana gelen depremde korkulu hasar gördü.

Adalet sahipliğine başvuran Özay, evinin tapusuna 2019 yılında afete maruz şerhi konduğu öğrendi. Arkası Sıra araştırı eden Özay’a evinin afete maruz nahiye içerisinde yapıldığı üzere doğruluk sahibi olamayacağı söylendi. Daha sonradan Özay’ın evi, 1 ay geçmiş ekipler marifetiyle yıkıldı. Evinin yapıldığı bölgenin 1998 yılında afete maruz bölge car edildiği nâkil Özay, kendisinin ise evi 2007 yılında yaptığını, bu durumda elbette tapu verildiğini dile getirdi. Özay, şerhin ise hastalık 2019 yılında konduğunu bundan öncesinde hiçbir şeyden haberi olmadığını aktardı. Şuanda evsiz olan ve Elazığ merkezde kiraladığı evde ailesiyle gelişigüzel zihayat Özay, sorunun çözülmesini murat etti.

Beyaz Zehir ilçesine vabeste Eğrikavak köyünde yaşadığını aktaran Serbest Özay, “2007 yılında öz imkanlarımla 2 kıvrım kagir familya yaptım. Altı dam üstü evdi. Yıllardır ailemle bu evde yaşamaktayım. 2020 depreminde evim tehlikeli hasar gördü. Fakat yapılan tetkikat sonrası adalet sahipliğimi bozma ettiler. Esbabımucibe kendisine, bu kayran 1998 yılında afete maruz havza kendisine car edilmiştir. Ancak ben bu lüp tapusunu 2007 yılında aldım. Tapuma konan şerh bile 2019’un 11. ayıdır. Madem burası afete maruz havza ise sebep bana müsaade edildi. Hastalık bana tapu verildi. Ailemle yıllardır bu evde oturuyordum. Tapuya konan şerh 2019 yılındadır. Bundan ne benim hangi birlikte köylünün haberi yoktur. Evim yaklaşık 1 kamer önce yıkıldı. Elazığ merkezde kiradayım” dedi.

Share: