Kamu ihalelerinde kullanılmamış ahit 1 Ağustos’ta başlayacak

1 Ağustos’tan bilahare boş eksiltme usulüyle yapılan ve kestirmece maliyeti öngörülen eşik değerlerin yarısına büyüklüğünde olan servet alımlarında 2 milyon 2 bin 17 liralık, bakım alımlarında 3 milyon 336 bin 704,5 liralık, imal işlerinde 73 milyon 407 bin 984,5 liraya kadarki ihalelerin tümü “e-tenkis” yöntemiyle gerçekleştirilecek- 3 Ekim’den sonraları bile tüm münhal ihaleler ile kanunun ilgili maddeleri mucibince fason usulü ile gerçekleştirilen ihalelerin “e-tenkis” yöntemi ile yapılması mecburi arkaç gelecek

Amme İhale Kurumundan aldığı bilgilere göre, elektronik ihale ile işlemlerinin daha çabuk ve dimdik ayrımsız şekilde yürütülmesi, tasarruf oranının artırılması ve bürokrasinin azaltılmasına yetişkin katkı sağlandı. E-münakasa ile ilgililerin kamu gelgel sürecine katılımı kolaylaşırken, sürecinin gizlilik ve güvenirlik ilkeleri temelinde yapılması civar plana çıkarıldı.

Türkiye’de ilk Kovid-19 vakasının tayin edildiği Mart 2020’den itibaren e-eksiltme kullanımında ayan tıpkı yükseliş yaşandı. Bu kapsamda, Kovid-19 salgını döneminde almanak bazda yüzdelik 76 artım gerçekleşirken, 2021’de e-eksiltme yararlanma oranı yüzde 46’ya ulaştı. E-ihale yöntemiyle ihalelere öneri verenlerin sayısı yüzdelik 93 yükselirken, münakasa başına sayı farkı yüzde 5 artırım sağlandı.

Amme İhale Kanunu kapsamındaki ihalelerin elektronik ortamda yapılmasına müteveccih 1 Temmuz 2016’da e-öneri alınan bildirme usulünün hayata geçirilmesi ile başlayan çalışmalar, e-ihalelere ilgili akçasal limitin kaldırılması ve tenkis usullerinin kapsamının genişletilmesi yönündeki uygulamalarla yordam kazandı.

Gelgel aracılığıyla serencam dönemde planlı çalışmalar kapsamında ihalelerin e-tenkis yöntemiyle yapılması, 1 Ağustos’tan itibaren kademeli adına zorunlu hale gelecek.

Bu çerçevede 1 Ağustos’tan sonra belirtik ihale usulü ile yapılan ve kısaca maliyeti kanunda öngörülen eşik değerlerin yarısına büyüklüğünde olan dünyalık alımlarında 2 milyon 2 bin 17 liralık, hizmet alımlarında 3 milyon 336 bin 704,5 liralık, imal işlerinde 73 milyon 407 bin 984,5 liraya kadarki ihalelerin hacısı hocası e-münakasa yöntemiyle gerçekleştirilecek.

3 Ekim’den bilahare da eksiksiz bulutsuz ihaleler ile kanunun ait maddeleri layıkıyla bölüm usulü ile gerçekleştirilen ihalelerin e-eksiltme yöntemi ile yapılması mecburi arkaç gelecek.

Alımlarda e-ihale yönteminin zorunlu ayla getirilmesiyle bu kapsamda elde edilen faydaların henüz serbest tıpkı kesime yayılması hedefleniyor.

– Yerel im “HAVELSAN Diyalog” ile ihaleler görüntülü musahabe ile yapılabilecek

Türk savunma sanayisi bünyesinde yazılım tabanlı analizör geliştiren HAVELSAN ile Kamu İhale Kurumu beyninde imzalanan geçim kapsamında da amme ihale süreçlerinde HAVELSAN Diyalog, Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) ile ilişik süreçlerde ise “HAVELSAN Drive” ürünleri devreye alındı.

Söz konusu iş birliği sebebiyle Kamu İhale Kurumu, devir içi ihale süreçlerini “HAVELSAN Diyalog” üzerinden yürütebilecek, ihaleler, görüntülü musahabe eliyle gerçekleştirilebilecek.

Kamu İhale Kurumunun elektronik tenkis dokümanları, “HAVELSAN Drive” üzerinden emin şekilde depolanırken, 250 bin kullanıcının bu sisteme entegre edilmesi üzere çalışmalar yürütülüyor.

Share: