Evgin çağrı ihbarlarının yarıya yakını tıraşçı çıktı

Niğde’de 112 Ivedili Davet Merkezi’ne gelen ihbarların yüzde 45’inin tıraşçı olduğu bildirildi.

Valilikten yapılan bağlanmış açıklamada, 112 Ivedili Davet Merkezi’nin Belediye İtfaiye Müdürlüğü, İl Keyif Müdürlüğü, İl Kıran ve Acil Genişlik Müdürlüğü, İl Itimat Müdürlüğü, İl Uyanık Komutanlığı ile Orman İşletme Müdürlüklerinin temsilcileriyle hizmet verdiği belirtildi.

Merkeze bu yılın önceki 6 ayında 211 bin 754 çağrı geldiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Gelen çağrıların yüzde 45,34’ünün abes aramalar olduğu istatistiksel çalışmalarla belirleme edilmiştir. Yapılan yersiz aramalardan âlem, kurumumuzda görev yapan davet karşılayıcılarımız ve davet yönlendiricilerimiz nazik ağırbaşlılık yaşamaktadır. Temelsiz ihbarlar ve hakaret içeren çağrılar amme hizmetlerinin ağır ezgi, acul, deli dolu ve soylu erki yürütülmesine bariyer olmaktadır. Yapılan boş ihbar ve çağrılar müstacel yardıma ihtiyacı olan Vatandaşlarımıza kol yönlendirmede gecikmelere hastalık olmakla gelişigüzel, ivedi durumda olan vatandaşlarımızın doğruluk kaybına hastalık olmaktadır.”

Açıklamada, davet merkezini esassız ihbarda bulunmak aracılığıyla meşgul ettikleri tespit edilen kişilere 5326 sayılı Kabahatler Kanununa göre valiler marifetiyle 561 liralık idari para cezası yazıldığı rapor edilerek, bunun tekrarı halinde ise cezanın iki zalimce adına uygulandığı aktarıldı.

Tıraşçı ihbarda bulundukları tespit edilen 32 kişiye toplamda 18 bin 513 liralık para cezası uygulandığı vurgulanan açıklamada, asılsız ihbarlar ve hakaret içeren çağrıların tespiti halinde ilgililer üzerine savcılığa cürüm duyurusunda bulunulacağı bildirildi.

Share: