Telefon kullanan herkesin başına gelebilir! Klonlanan numarayla dolandırıcılık

Kayseri’üstelik numarası klonlanan tıpkısı yaşama, mahkemede maznun durumuna düşerken, vatandaşlara uyarılarda bulunan Avukat Pınar Çetinyürek, “Dolandırıcılar yasa dışı dijital uygulamalardan manipülasyon yaparak, nahak yere alacak elde ediyor” dedi.

Kayseri’birlikte zihayat tıpkı gönül, evine gelen ihbariye ile neye uğradığını şaşırdı. ‘Dolandırıcılık’ suçundan karşı kamu davası açıldığını gören eş, konuyu avukatına bildirdi. Yapılan incelemede, şahsın numarasının klonlandığı ve numarası ile dolandırıcılık yapıldığı tespit edildi.

“Dolandırıcılar yasa dışı dijital uygulamalardan manipülasyon yaparak, nahak yere alacak elde ediyor”

Konuyla ilişik vatandaşlara uyarılarda bulunan Avukat Kaynak Çetinyürek, “Enstantane sırasında arayan numaranın müvekkile ilişkin olsa de Vukuf Teknolojileri Kurumundan gelen kayıtlarda arayan telefonun e-yakın numarası ile müvekkilimizin telefon numarasının örtüşmediği olay vaktiyle müvekkilimizin benzeri dakikalarda değişik görüşmelerinin olduğu ispatlanmıştır. Dolandırıcılar eliyle yasa dışı sayısal icraat üzerinden yapılan aramalar ile aranan telefonda ayrımlı numaraların gözükmesi sağlanabilmektedir. Alelhusus ev dışı üzerinden yapılan bu biçim sahte aramalar ile dolandırıcılar kimlik belgelerinin ortaya çıkmamasını sağlayabilmekte ve bu nedenle yurttaş üzerinden birlikte nahak yere kazanç sağlamaktadırlar. Dolandırıcılar aracılığıyla manipülasyon yapılarak, müvekkile ilgilendiren numaranın aranan telefon üstünde gözükmesi sağlanmış ve bu şekilde mağdur şahsın kredi kartı bilgileri alınarak, nahak yere idrak elde edilmiştir. Bu şekilde kıygın olan eşhas, telefonlarının e-maillerinin değişik olmasından ve fenomen esnasında ayrımlı görüşmeler yapmışlarsa bu durumu ortaya çıkararak, haklılıklarını ortaya koyabilirler” şeklinde konuştu.

Avukat Çetinyürek, bu minval olaylarla karşılaşan vatandaşların özellikle kendilerini vezneci çalışanı kendisine tanıtıcı kişilere alın henüz titiz olmaları gerektiğinin da altını çizdi.

Share: