Gaziantep’in ‘fast food’u’: nohut dürümü

Birbirinden lezzetli aşındırmak kültürüyle hafızalarda kayran edinen Gaziantep’in arz çokça yeğleme edilen lezzetleri ortada hızlı hazırlanması dolayısıyla nohut dürümü bile meydan alıyor- Nohudun kemik suyuyla haşlanmasıyla yapılan ve bölgeye katışıksız ekmeğiyle tüketilen bu zevk, serencam dönemlerde tezgahı bulunan sepetli motosikletle müşterilerin adresine götürülüyor

Gastronomi alanında UNESCO’nun “Doğurucu Şehirler Ağı”na giren önce şehir olan Gaziantep’in tescilli lezzeti “nohut dürümü”, dükkanların beraberinde tezgahı bulunan sepetli motosikletlerle birlikte satışa sunuluyor.

Yıllar önceki çarçabuk aceleten değme fırının uğrunda ekmekle satılan haşlanmış nohut, akıbet yıllarda “dürümcü” adı altında fast food lezzete dönüştü.

Kentin kıpırdak yerlerinde cümbüş gösteren bu dürümcüler, nohudun yanı sıra, kavurma, pilav, tava, kızartma gibi yiyecekleri birlikte ekmeğin arasına koyup satmaya başladı.

Bu işletmelerin birlikte şehir genelinde sokakta küllük yahut çabuk servisi nedeniyle motorlu araçlarda nohut dürümü satanlar bile yeğleme ediliyor.

Gazianteplilerin vazgeçilmezi olan ve Türk Nişancı ve Ayraç Kurumunca 17 Meyan 2020’da tescillenen nohut dürümü, hem soylu erki hem da tatminkâr olmasından periferi günün herhangi bir saatinde tüketiliyor.

Tıpkısı dönüş öncesinden bakır tencerelerde ıslatılan nohutlar, mızrap suyuyla saatlerce düdüklü tencere tencerede haşlanarak hazırlanıyor. Ardından kaplara alınan nohutlara sodyum klorür ve karabiber ekleniyor. Benzeri süre üzeri çekicilik almayacak şekilde mülga nohutlar, öz buharında dinlendiriliyor.

Fırınlardan alınan yunak tescilli tırnaklı ekmeğin arasına konulup kaşıkla ezilen nohutlar, isteğe bakarak soğan, maydanoz, domates eklenerek üzüntülü yahut bibersiz şekilde müşterilere sunuluyor.

– Mülevven nohutçu: Niko

Gaziantep’te nohut dürümünü motosikletiyle satmaya başlayan önce girişimcilerden “Nohutçu Niko” olarak tanıdık Nihat Oğuz, 17 yıldır sepetli motosikletiyle kentin herhangi bir noktasına lezzetini ulaştırıyor.

Oğuz, sabahın er saatinde eşinin yardımıyla evinin yanında mevcut depoda özenle nohudunu hazırlıyor, ardından tezgaha dönüştürdüğü sepetli motosiklete yüklüyor.

Yeşilçam filmlerinden esinlenerek tezgahına muhtelif sözleri yazdıran Oğuz, gaz yağı ve çiçeklerle tetik motosikletiyle telefon açan müşterilerinin ayağına lezzeti götürüyor.

Kulağında kulaklık, gözünde ruz gözlüğüyle kentin değme namına motosikletini süren Oğuz, satışı artırmaya müteveccih mütenevvi sözleri sarf ederek kere alıyor.

Nihat Oğuz, AA muhabirine, mesleğini çokça sevdiğini ve seçkin sabahleyin gülerek işe başladığını söyledi.

İş hayatında yer nazik yardımcısının eşi olduğunu tabir eden Oğuz, şöyle konuştu:

KAPAT X

“Sevdiğim için hoşuma gidiyor. Sabah işe çıkarken hani çocuğu bir parka bittabi götürürsün sevinir ya ego bile işe çıkarken öyle seviniyorum. Yani işimi mesleğimi çokça seviyorum. Cenabıhak razı olsun eşimden benim en balaban destekçim. Yani benim işaret kemiğim diyebilirim. Eşim de manevi desteğini benden hiçbir ahit esirgemedi. Bu yola çıktık kendisiyle hakeza paketlemek paramızı çıkarıyoruz. 3 çocuğum var, onlar için işte savsaklamak paramızı Gaziantep’in herhangi bir sokağına, her mahallesine, gelişigüzel namına anbean aha nohut dürümü satarak çıkarıyorum.”

Nohut dürümünün haddinden fazla bozuk aynı ezgi olduğunu anlatan Oğuz, damaklarda ayrı aynı ezgi bıraktığını belirtti.

Nohut dürümünün toplumun herhangi bir kesiminin tercihi olduğunu vurgulayan Oğuz, “Nohut dürümünü Gaziantep’te bütün yeğleme ediyor. Yani fakirinden, zengininden, doktorundan, avukatına on paralık ayırt etmiyor. Gaziantep meşgul yiyor yani. 3 yaşından 100 yaşına kadar müşterilerim var. İsteyen kederli, isteyen basit yiyor. 3 yaşındaki çocuğa dahi yediriyoruz. Çocukken başlıyor nohut aşkı Gaziantep’te. Gaziantep’te nohut dürümü hem uygun hem çokça lezzetli olduğu için toplumun herhangi bir kesimine seslenme ediyor çünkü nohut dürümü Gaziantep’in lezzeti.” diye konuştu.

Vatandaşlardan 59 yaşındaki Necdet Serpici ise çocukluğundan nohut dürümü yediğini ve çokça sevdiğini söyledi.

Nohudun tatminkâr özelliğinden bahseden Serpici, “Memleketimizde yediden yetmişe sistem nohut dürümünü yeğleme ediyor. Nohut dürümünü alan oturup yiyor. Anca dükkanda şart değil, gezici arabalarda dahi var. Başlangıçta takkadak mesafe sokaklarda yaparlardı şimdi değme yerde var.” dedi.

Share: