Edirne’de oluşum atıklarından kırkyama tekniğiyle hazırlanan eserler sergilendi

Edirne’de kadınların tekstil atıkları kullanarak kırkyama sanatıyla hazırladığı eserler sergilendi.

Umum Terbiye Merkezi’nde açılan kırkyama kursuna katılan 12 avrat, eski sekmen, mendil, libas ve güpür parçalarını kırkyama ile birleştirerek, yeni mahsulat ortaya çıkardı.

Kursiyerlerin hazırladığı 40 çalışmanın saha aldığı işporta, Devecihan Kültür Sarayı Hayri Çizer Salonu’nda açıldı.

Edirne Milli Eğitim Bilimi Müdürü Alemdar Arpacı, açılışta yaptığı konuşmada, serginin açılmasında emeği geçenlere teşekkürname ederek, “İnşallah bu açılan sergiler, emeğin, karşı terinin karşılığı olarak çokça pir tartı yapacak ve geleneksel sanatlarımızın yayılmasına komütatör olacak.” diyerek konuştu.

Usta çalıştırıcı Gülşen Korkmaz birlikte ürünlerin birçoğunun ferasetsiz dönüştürülen malzemeler kullanılarak hazırlandığını belirtti.

Kursa katılanların, evlerinde bulunan bozuk gömlekler, elbiseler ve bala kıyafetlerini kullandığını ifade fail Korkmaz, “Bunlar birer hatırat defteri kabilinden örtülere dönüştü. Hepsinin ayrı tıpkısı tekniği, ustalık uygulamaları var. Hepsinin ayrımsız hikayesi var.” dedi.

Kursiyerlerden Mal Korol bile torunu amacıyla yaptığı çalışmaları, atılan kumaşları değerlendirerek hazırladığını, tıpkı almanak himmet sonrası domuzuna tıpkı iz ortaya çıktığını belirtti.

Açılışın peşi sıra kursiyerler, sergiyi gezenlere yaptıkları icraat için bilgi verdi.

Serginin açılışına İl Ekin ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Edirne Valisi Kürşat Kırbıyık’ın eşi Ikbal Kırbıyık, Umum Eğitim Merkezi Müdürü İlhan Işlek, yordamlı öğreticiler ve kursiyerler katıldı.

Sergi hafta sonuna kadar gezilebilecek.

Share: