Veteriner kliniklerinde sayısal kimlik yoğunluğu

Baytar kliniklerinde sayısal kimlik yoğunluğu

ZONGULDAK – Zonguldak’ta baytar kliniklerinde kısırlaştırma ve çip geçici yoğunluğu yaşandı. Pisik ve kapik gibi yerli hayvanların sayısal kimlikle vasıta altına alınmasına dayalı yönetmelik doğrultusunda yerel hayvanlara çip takma zorunluluğu süresi 31 Fasıla günü sona erecek.

Çip takmanın 31 Fasıla’ta sona ermesi ve kısırlaştırmanın ise minimum ücrete gelen bindirim cihetiyle hep zamdan etkilenmemek üzere veteriner kliniklerine akın etti.

Kısaca 1 saat süren mesai ile kediler ağrısız ve kedersiz şekilde operasyona alınarak çip takılarak kısırlaştırıldı. Veteriner hekim Gökmen Çalıştırıcı, “Çip geçici 31 Ara’ta sona ereceği için akıbet hafta hele deniz var. Çıktı termin sistemiyle almaya başladık. Kısırlaştırmaya da haddinden fazla kükremek var. Yaklaşık 25’in üzerinde vasektomi randevusu var. Bunun bile sebebi minimum ücrete yapılan bindirim. Bizim birlikte senede ayrımsız misil yaptığımız minimal sevap güncellemesi. Sayrı sahipleri bile yeni zamlardan etkilenmemek amacıyla su yaşanıyor. Onlar bile sevap sonuçta bu bindirim gelecek. Kısırlaştırmaları randevu ile yapıyoruz. 1 saat ortamında davetkâr, eş, pisik, kapik ayırt etmeden yapıyoruz ameliyatları. 2018 yılında yasalaşmıştı. Devletimiz bu senenin sonuna büyüklüğünde olmazsa olmaz dedi. Zira pandemiyle sokağa bırakılan hayvan bilimi olsun. Çünkü Avrupa’de çip takımı bayağıdır var. Tığ bile bu senenin sonuna kadar çip takma zorunluluğunu yerine ifham etmek zorundayız. İnşallah bu senenin sonuna kadar hem kısırlaştırmayı hem de çip takmayı adına getireceğiz. Kısırlaştırmanın ücreti minimum ayvaz pisik şuanki fiyatı 800-1000 TL ortada değişiyor. Kilogramda ayırt etmiyor. Yüzdelik kırk, yüzdelik elli bandında olacak. O de vasektomi 1300-1400 TL bandına yükselecek” dedi.

Share: