Çanakkale’de ayrımsız kadını kürekle öldüren sanığa ağırlaştırılmış müebbet istemi

Çanakkale’birlikte aynı kadını kürekle başına vurarak öldürdüğü sav edilen sanığın yargılandığı davada ide veren Cumhuriyet savcısı, sanığın, cezasında indirim yapılmadan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmasını istedi.

Çanakkale 2. Aheste Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ikinci duruşmasına, mevkuf maznun Hakkı E. bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Enformatik Sistemi (SEGBİS) tarafından katıldı. Öldürülen Türkan D’nin ailesi ve canip avukatları birlikte salonda amade bulundu.

Savunma eden maznun Hakkı E. ruhsatlı av tüfeğinin ve tabancasının bulunduğunu, Türkan D’yi cani niyetinin olmadığını, olsaydı tabanca ya birlikte tüfeği yanına alabileceğini bildirme etti.

Çiftlikte almaç olduğunu bildiğini dile getiren Hakkı E, şunları söyledi:

“Öldürmeyi düşünmüyordum, katil niyetim olsaydı Türkan D’yi kameraların olmadığı tıpkı yerde öldürürdüm. Fenomen sırasında Teamül ve Ela beni görüp engellemeye çalıştı. Ego gene birlikte beni gördükleri ve bildikleri halde Abdullah D’nin yanına hastaneye gittim. Bu nedenle karakolda, savcılıkta dimdik tabir veremedim. Hangi ifade verdiğimi bilmiyorum. Türkan, eşim ve bana küfredince kendimi kaybettim.”

Hakkı E’nin eşi Güllü E. birlikte öldürülen Türkan D. ile akraba olduklarını ve Biga’daki iki ayrı çiftlikte çalıştıklarını söyledi.

Türkan D. ile haklarında çığlık sözler söylediği için eskisi kadar konuşmadıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Fenomen gecesi eşimin Türkan D’nin evine gittiğini bilmiyordum. Kümeste çalışıyor diye niteleyerek biliyordum. Eve geldiğinde parmakları kanıyordu. Sorduğumda parmağını kümes kapısına sıkıştırdığını söyledi. Üzerindeki kıyafetleri makineye atıp duşa girdi. Telefon geldi. Sorduğumda eşim Türkan’ın hastaneye kaldırıldığını söyledi. Eşim evden çıkarken Türkan’ın namına bıçakla saldırdığını söyledi, olayın ayrıntısını öğrenemeden evden ayrıldı. Sonra cingöz gelip beni karakola götürdü. Açıkgöz evde arama yaptı. Eşimin Türkan D’yi öldürdüğünü karakolda öğrendim.”

Duruşmada bazen tanıklar ile canip avukatlarının beyanları bile alındı.

Savcı mütalaasında sanığın cezasında indirim istemedi

Mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, sanığın tek yumuşatıcı sebep ve iskonto sebebi uygulanmaksızın “canavarcasına hisle ve eziyet ederek tıpkı kadını kanlı” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi.

Mahkeme heyeti, beyanların alınması sonrası sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 27 Şubat’a erteledi.

Türkan D’nin ailesinin avukatı İlayda Kocabaş, mahkeme çıkışında gazetecilere, sanığın maktulü kasten öldürdüğünü belirterek, “Çünkü sanık bu cinayeti işlerken sıra gidip keşif yapmış. Akşam maktulün eşini izleme etmiş, evde olmadığından güvenli reşit. Daha sonra maktulün olduğu eve üzerinde bıçakla, mücehhez olarak gelerek Türkan D’yi katletmiştir. Bizler zaman ikinci duruşmada aynı beyanlarımızı tekrarladık.” dedi.

Olay

Biga ilçesine sınırlanmış Kanibey köyünde, 27 Mayıs’ta, tıpkısı tavuk çiftliğinde etkin Hakkı E. ile akrabası olduğu tamlanan Abdullah D’nin eşi Türkan D. beyninde ağız dalaşı çıkmıştı.

Hakkı E’nin kürekle başına vurarak kilolu yaraladığı öne sürülen Türkan D, kaldırıldığı hastanede ölmüştü.

Yakalanan Hakkı E, çıkarıldığı barış ukubet hakimliğince tutuklanmıştı.

Share: