Bu sene tercihler henüz ciddi! Puanı bırak, sıralamaya bak

Sürenin uzaması ve barajın kalkmasının peşi sıra yapılan evvel YKS’de yığılmalar hücre çarpıyor. Mukannen sıralamalarda geçişin çokça oldukça puanlarla olması bekleniyor. Bu yıl tercihler elan nazik..

Üç milyondan fazla öğrencinin müracaat yaptığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı. Üç oturumda muteber testlerde hep 680 soru soruldu ve tağyir edilen soru yok. YKS’nin arz efdal katılımlı imtihanında, Ana Ustalık Testi’ne (TYT) başvuran 3 milyon 234 bin 318 adaydan, 3 milyon 8 bin 287 aday sınava katıldı, 226 bin 31 aday sınava girmedi. Alan Ustalık Testine (AYT) başvuran 2 milyon 56 bin 466 adaydan 1 milyon 852 bin 678 aday sınava katıldı, 203 bin 788 aday sınava girmedi. Yabancı Vasıta Testi’ne (YDT) başvuran 168 bin 418 adaydan da 132 bin 485 namzet sınava katıldı, 35 bin 933 aday sınava gitmedi. TYT’ye başvuranların yüzde 93’ü, AYT’ye başvuran adayların yüzde 90’ı ve YDT’ye başvuran adayların yüzde 78’inin oturumlara katıldı.

TYT’deki Türkçe ve toplumsal bilgiler madun testlerinde karı adayların akla yatkın cevap sayısının ortalamasının ayvaz adaylara bakarak elan efdal. Vukuf bilimleri zir testinde karı ve eş adayların ortalamaları denk, hesap testinde ise ayvaz adaylar elan faziletli akla yatkın cevap sayısı ortalamasına ehil. AYT’deki 11 ast testten 7’sinde ayvaz adayların ortalaması, 4’ünde ise avrat adayların ortalaması henüz faziletli. YDT’de ise Almanca, Fransızca ve Rusça dillerinde eş adayların, Arapça ve İngilizcede koca adayların ortalaması daha çok.

‘YIĞILMA’YA DİKKAT EDİN

Sürenin uzaması ve barajın kalkmasının arkası sıra yapılan YKS’de yığılmalar hücre çarpıyor. Birçok öğrencinin andıran puanlar alması sonucunda sınırlı sıralamalarda geçişin haddinden fazla adi puanlarla olması bekleniyor. O yüzden uzmanlar özelikle “puanınıza değil, sıralamalarınıza odaklanın’ uyarısında bulunuyor.

TERCİHLER 27 TEMMUZ’DA

Sonuçların arkası sıra aday öğrenciler ve aileleri amacıyla üniversite arayışı de başladı. Tercihler 27 Temmuz-5 Ağustos’ta yapılacak. Üniversiteler düzenledikleri yeğleme ve lansman günleri ile alay malay öğrencilere ve ailelerine kapılarını açıyor. Üniversitenin delalet uzmanları, alanında eksper lansman ekibi ve akademisyenleri ile yeğleme sürecindeki namzet öğrencilere, sunma makul tercihi yapmaları üzerine destek vererek bölümler hakkında tafsilatlı bilgi veriyor.

96.518 ADAY SIFIR ÇEKTİ

YKS’de yıllarca makbul 150-180 baraj puanları bu sınavla kaldırıldı. Yeni düzenlemeye bakarak tıpkısı net da çıkarana darülfünun yolu engelsiz. Sonuçlara bakıldığında ‘sıfırcılar’ ilgi çekiyor. 120 soruda tıpkı kesin bile çıkaramadığı amacıyla yeğleme yapma hakkını kaybeden namzet sayısı 96 bin 518.

MAHMUT ÖZAY

Share: