Rasim Özdenören’in vefatı literatür ve tekellüm dünyasını yasa boğdu

Yazar Rasim Özdenören’in vefatı üzerine firez sanat dünyasının önemli isimleri üzüntülerini paylaştı. Âşık İbrahim Tenekeci, twitter’üstelik yaptığı paylaşımda, “Gül yetiştiren muhterem ağabeyimiz Rasim Özdenören dünya hayatına veda etmiştir. Mekanı cennet, makamı ulu olsun. Eşsiz bire bir insanı kaybetmenin üzüntüsüyle…” ifadelerini kullandı.

Edip Savaş Ş. Barkçin üzüntüsünü, “Canan Rasim Özdenören ağabey Hakka yürümüş. Üzerimizde çok emeği olan hakikat bire bir ağabeydi. Muhabbetli, ateş parçası ve sağ tıpkı itikatlı idi. Koca rahmet eyleye.” sözleriyle paylaştı.

Saz Şairi Hiçlik Turan ise Özdenören ile tıpkı hatırasını şöyle anlattı:

“Rasim Özdenören, Iyicene Adamlar’ın sonuncusunu dahi yitirdik; ebedi aleme yolculuyoruz; üzgünüz çokça!

O, Yedi Adamakıllı Insan’ın belki birlikte arz hususi olanıydı. Yazdığı kitaplar aynı yana, O, gül yetiştirdi bahçesinde yaşadığı sürece ve bizim kuşağımız üstelik o gül bahçesinde yetişti; o bakımdan çok nasipliyiz tığ. Bundan on yıl büyüklüğünde önceydi. İstanbul’a gelmişti tıpkısı program amacıyla. Beni aradı, yanı sıra eşi dahi vardı. Cahit ağabeyin (Zarifoğlu) mezarını vermek istediğini, beni da almak istediğini söyledi. Bittabi sevinmiştim, ilenme, bittabi! Halbuki beni aramayabilirdi, serbest gidebilirdi, ya birlikte ne bileyim, başka birilerini arayabilirdi. Bu görüngü beni çokça ama haddinden fazla mutlu etmişti; unutamıyorum O’nun bu inceliğini. Tıpkısı birlikte ‘Hiçlik ağbi’; ara sıra bile ‘Fakirlik baba’ deyişi çokça güzeldi benimle konuşurken. Türk Edebiyatı çok majör tıpkısı ‘çınarını’ daha yitirdi; öksüz kaldık. Makamı ali, mekanı cennet olsun…”

Yazar Saadettin Acar, toplumsal medyadaki paylaşımında, şunları kaydetti:

“Hükümranlık Tanrı’ın. Gül yetiştiren koca, evire çevire ağabeyimiz Rasim Özdenören göçmüş. Üzgünüz, çok üzgünüz. Yüce ayrımsız mütefekkir, büyük ayrımsız sanatçıydı. Öncümüzdü. Cenabıhak rahmetiyle alışveriş buyursun, mekanı cennet olsun. Aziz ruhu için halk-Fatiha.”

Edip Selahattin Yusuf ise paylaşımında Özdenören ile bir hatırasını aktardı:

“1994’tü galiba. DPT binasından bir saat kadar yürümüş, Kolej civarındaki evine ulaşamamıştık. O rampa gözümün uğrunda bibi. Durup nefeslendi. Ayrılmadan ilk bana üç sima verdi, bunlar benim yazarlarım diye: Faulkner, Dostoyevski, Dos Passos. Sonuncusuna tek giremedim. İlk ikisiyle ise o aktarılma bu gündür gelişigüzel yaşarız. Rasim eş ağır, çatı kurar kabilinden konuşur, gözlerinin içiyle yüzü gine vahim ayrımsız gülümsemeye birlikte açılırdı. Pahal seste dahi yanıktı sesi. Derdi bilinmeyen, dostluğu ilaçtı. Nurlar içinde yatsın.”

Şair Ömer Yalçınova de “Rasim Özdenören bence 7 Güzelce Âdem’ın önceki ve son yıldızıydı. Cenabıhak rahmet eylesin. Temas buluşmamızı geçmiş kabilinden hatırlıyorum. Seçkin meze ve davranışıyla adeta öğretmendi. Güllerle karşılanmasını diliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Edip Talih Ramazanoğlu, “İnna lillah ve inna ileyhi raciun. Rasim Özdenören’i kıymetli yazarlığının ötesinde insanlara kendini değerli hissettirmesiyle, tevazusuyla hatırlayacağız. Mekanı behişt olsun.” ifadelerini paylaştı.

Şair Hüseyin Atak ise “Gül Yetiştiren Eş Rasim Özdenören Koca Hakka yürümüş. Benzeri neslin aydınlanmasında öncü isimlerdendi. ‘Ben Ve Hayat Ve Ölüm’ ile ömrünü geride kalanlara benzeri hikaye yerine bırakıp vuslata erdi. Mekanı behişt olsun.” şeklinde benzeri tasarı yazdı.

Yazar Cihan Patal, “Canan Rasim Özdenören Hakk’ın rahmetine kavuştu. Eskimemiş Zaman yıllarından, Polifonik Tıpkısı Ölüm’den ve Ruhun Malzemeleri’nden bu yana okuyucusuyum. Eşi, kıymetli Ayşe Özdenören’e, bilcümle ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Boşluğu şimdiden hissediliyor. Ziyalı süresince yatsın.” ifadelerine vadi verdi.

Edip Vabeste Yalsızuçanlar da “Rasim ağabeye rahmet dilerim. Rühu pürneşe, mekanı behişt olsun.” yazdı.

Müzisyen Ömer Karaoğlu ise “Rabbim rahmet eylesin. Rasim Özdenören koca için dua.” ifadesiyle üzüntüsünü belirtti.

KAPAT X

Edip ve senarist Tarık Tufan, “Gül Yetiştiren Adam, gül ıtırlı sahn yolculuğunu tamamladı. Ahireti dahi ömrü kabil gül koksun. Tanrı rahmet eylesin.” değerlendirmesinde bulundu.

Karikatürcü, çizer Hasan Aycın ise “Ölüm, insanın kişi saf yurduna terhisidir. Rasim abi dahi terhis oldu… Makamı mualla, hatırası eren olsun.” ifadelerine düzlük verdi.

TYB Haysiyet Başkanı D. Mehmet Doğan, alım olarak verdikleri ödülle mahirane ismin fotoğrafına vadi vererek şu ifadeleri paylaştı:

“Zer edebiyatçımız ve düşün adamımız Rasim Özdenören’in ölüm haberini balaban ayrımsız duygulanım hissiyle aldım. Cenabıhak yağmur etsin. Eserleri onu yaşatacaktır.”

Mehmet N. Eryarsoy becerikli ismin ayrımlı tıpkısı yönüne dikkat çekti:

“Gül Yetiştiren Eş Rasim ağabey, ateş parçası, hakim, avangart ve tanıyanların bildiği kabil eserlerindeki ağırlık ve ağırbaşlılığının bilakis nüktedandı.”

Hikâyeci, tenkitçi Temiz Tosun, birlikte fotoğrafı eşliğinde yazarla aynı anısını paylaştı:

“11.08.2012 Rasim Özdenören’le iftarı bekliyoruz. Birazdan kalkacak, bu fotoğraftan çıkacağız. Abi diyorum neyi kaybettiğimizi anlat. “Sezai Karakoç’la Nuri Pakdil İstanbul’bile bir evde kalırlardı.” diyor, “Ego üstelik sıkça giderdim o eve.” Hangi konuşurdunuz diyorum “Bilfarz” diyor.”

Yazar Ahmet Mercan Balığı mesajında “Nesillere Müslümanca düşünmeyi, yaşamayı öğreten, sözüyle ve tavrıyla adamakıllı emsal/ alemdar olan ağabeyim R. Özdenören’e Mevlam rahmet etsin. Onu kitaplarından sevdik; yaklaşınca imdi sevdik. Nazik değerimiz fikirleriyle yaşayacak.” ifadelerine saha verdi.

Aykut Ertuğrul namına kitabıyla seslenen Özdenören’i şu cümleleriyle hatırlattı:

“Bayramlarda arayıp kendimi tanıtınca kızar, “Mümkün Kısas Aykut, tanımaz mıyım tek” derdi. Bire Bir görüşmemizde çantasından kitabımı çıkarıp, öykülerim üzerine hepsi evcil durumunda eleştirilerde bulunmuştu. Öyküye dair zaaf ve heyecanının eksildiğini tek görmedim Rasim Bey’in. Varlığı ve yazdıklarıyla güçlü haddinden fazla insanı etkiledi, yola çıkardı. Iri adamdı Rasim Özdenören, “adamakıllı eş”dı.”

Yazar Mustafa Armağan duyduğu üzüntüyü şu sözlerle dile getirdi:

“Adamdı. Pir Adamdı. Doğrusu adamakıllı Adamdı. Boydak kalemiyle değil, kelamı ve insanlığıyla üstelik kat sayı alınacak biriydi Rasim Özdenören. İşte o, eş kabil âdem biraz önce beka alemine göçtü. Boynumuz tıpkısı kat henüz bükük kaldı. Cenabıhak cc rahmetiyle veriş etsin Rasim Özdenören Koca’e.”

İz Yayımcılık, Matbuat Iz Birliği, Türkiye Yazarlar Birliği, Seslem Yayınları ve Dergileri, İzdiham Dergisi, İstanbul BirNokta, SabitFikir, Fikriyat, Kamer Vakti, AGD Anadolu Cahillik ve Türkiye İlahiyatlar Derneği birlikte temel sağlığı mesajı yayınladı.

Share: