AK Parti’den kasa alarmı! Teşkilata bir tane bir tane anlatıldı

75’ten fazla ilde gerçekleştirilen koordinasyon toplantılarında, seçimde görev alacak partililere, kasa başı işlemleri, görüş sayımı sırasında yapılacaklar ve oyların tutanağa geçirilmesi sırasında özen edilecek konular örneklerle izah edildi.

DOĞRU Fırka yönetimi, 2023 seçimlerine tedarik kapsamında, kasa başı işlemleri üzerine teşkilata uyarılarda bulundu. Tümen yönetimi, seçimin arz büyük aşamasının sandıklara ehil çıkılması olduğuna ilgi çekti. AK Fırka Intihap İşleri Başkanlığı aracılığıyla tıpkı süredir Türkiye genelinde yapılan seçim koordinasyonu toplantılarında sona gelindi. 75’ten fazla ilde gerçekleştirilen toplantılarda, seçimde görev takanak partililere, intihap günü yapılacaklar, sandık başı işlemleri, rey sayımı sırasında yapılacaklar ve oyların tutanağa geçirilmesi sırasında dikkat edilecek konular örneklerle anlatıldı. 2018 mebus ve Cumhurbaşkanlığı seçimi ile 2019’daki yerel yönetimler seçimlerinde ara sıra sandıklarda yapılan hatalar ve eksiklikler cihetiyle, AK Tümen’ye yazılması müstelzim oyların bambaşka tümen ve adaylara yazıldığına müteveccih örnekler verildi. Sandık görevlilerinin eğitimi kapsamında “Söz Gelimi, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a verilen oylar tutanağa geçirilirken, bambaşka tıpkı adaya yazılmış. Bu cins hataları tek yegâne belirleme ettik. Majör olan o anda bu yanlışı ayırt edip düzelttirmek” uyarısı yapıldı. Benzeri hataların tekrar etmemesi ve özellikle oylar sayıldıktan sonraları tutanağa geçirilmesi aşamasında parçalanmamış görevlilerin “Gözünü dört açması’ istendi.

SEÇMENİN OYUNA SAHİP ÇIKIN!

Kâh organizasyon mensupları eliyle bu toplantılarda ‘Erken seçim olup olmayacağı’ bile soruldu. DOĞRU Tümen yöneticileri “Bu toplantıları yapıyoruz diye niteleyerek er seçme olacağını düşünmeyin. Intihap eskiden yapılacak. Amma biz anbean seçime hazır olacağız. Seçimin genişlik şanlı aşaması sandıklara cemaat çıkmaktır. Sandığa gelen AK Tümen seçmeninin oyuna erbap çıkacağız. Yegâne tıpkı oyun da başkasına yazılmasın müsaade etmeyeceğiz. Oylar heba olmasın.” değerlendirmesinde bulundu.

YÜCEL KAYAOĞLU

Share: