Boğazına madeni para kaçan öğrenciyi okul müdürü kurtardı

Malatya’bile ekol müdürü, boğazına madeni mal kaçan öğrenciyi Heimlich manevrası uygulayarak kurtardı. Müdürün uyguladığı Heimlich manevrası, okulun asayiş kamerasınca kaydedildi

Malatya’üstelik okul müdürü, boğazına madeni servet kaçan öğrenciyi Heimlich manevrası uygulayarak kurtardı.

Battalgazi ilçesindeki Derme İmam Hatip Ortaokulunda yaz kursunda öğrenim gören 8 yaşındaki Kasım Alomori’nin çağ alamadığını fark eden arkadaşları, durumu ekol müdürü Aziz Şekerci’ye bildirdi.

Çocuğun yanına mevrut Şekerci, geçmiş sırtına vurduğu Teşrinisani’a Heimlich manevrası uyguladı.

Öğretmenin müdahalesinin ardından bayındır soluk almaya başlayan Teşrinisani, henüz sonra ambulansla arama amacıyla hastaneye götürüldü.

Yaşananlar, okuldaki düzenlilik kameralarınca kaydedildi.

Okul Müdürü Eren Şekerci, AA muhabirine, olayı duygulu duymaz bahçeye çıktığını söyledi.

Öğrencinin kan almakta zorlandığını gördüğünü anlatan Şekerci, şöyle konuştu:

“Hızla müdahale ettim. Elan ilk Milli Eğitim Bilimi Bakanlığımızın verdiği sıhhi imdat kursu yardımıyla konuyu biliyordum. Bir zamanda afet eğitmeniyim. Heimlich manevrasıyla engelleme ettim, çokça şükür nefes almaya başlayınca müdahaleyi bıraktım. O anda ego bile çok korkmuştum, sonuçta aynı duygusal. Müdahaleyi yaptım, yavru soluk almaya başlayınca cankurtaran da gelmişti. Çokça şükür çocuğumuz gür. O dakika yemeden içmeden aynı birey yetişmek aklınıza geliyor. O çocuğun ki olduğu, milliyeti hiçbir özdek aklınıza gelmiyor. Hoppadak o canı kurtarmaya odaklanıyorsunuz. O canı kurtardığınızda, müdahaleniz liyakatli olduğunda üstelik dünyalar sizin oluyor.”

Eğitimcilerin dönemsel olarak bu eğitimi aldığını hatırlatan Şekerci, “Tığ vukuf sahibiyiz amma umum ailelerin Heimlich manevrasını, sıhhi imdat eğitimini alması geçişsiz.” dedi.

Share: