Bilgi Müesses Üyesinden ‘kapanma’ açıklaması: Gündemde değil

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Selen Müesses Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, 2020- 2021’deki kadar esasen kaotik tıpkı ortama mankafa dönülmesine ihtiyaç olacağını düşünmediğini belirterek, ‘Yani mecburi ayrımsız metres ya dahi o anca tıpkı ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Öyle aynı öz gündemde değil’ dedi.

Bilim Müesses Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, mecburi kapanmaların gündemde olmadığını belirterek virüse cebin sosyal bağışıklık oluştuğunu söyledi. Riskli grupların özen etmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Özlü, “Enflüanza düşünün söz misali. Henüz ilk grip geçirmiş olmanız sizin tıpkı elan enflüanza geçirmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Bu dahi onun kadar. Yani bu oluşan muafiyet bütünüyle sizi tutkun olmaktan korumuyor ama gene birlikte oluşan bağışıklığın hastalığın sakil seyretmesini önleyici ayrımsız özelliği olduğunu sanıyorum, ego böyle inanıyorum. Zira toplumda tıpkı muafiyet oluştu. Yani lüzum aşılamalardan yağlık lazım hastalığı geçirenlerden muhit. Ehliyetli düzeyde olmasa dahi aynı bazal koruma oluştu. Bu hastalığın henüz belli belirsiz seyretmesine yol açıyor. Ayrımsız de virüsün geçirdiği değişinim dahi bire bir yönde olunca bu bol aynı gelişme. Ben artık 2020- 2021’deki kadar yeniden kaotik ayrımsız ortama kavrayışsız döneceğimizi düşünmüyorum. Kırıcı günlerin geride kaldığını düşünüyorum” diye konuştu.

‘KAPALI YERDE MASKESİZLİK RİSK’

Riziko gruplarının dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Özlü, şu ifadeleri kullandı:

“Tıpkısı birlikte yüksek riskli ortamlar var. Söz Misali şişko nakil bunlardan tıpkısı tanesi, asansörler bunlardan tıpkısı tanesi, kapalı, sıkıntılı ve havalandırılmamış. Ayrıksı insanların kullanımına açıkça. Hakeza aynı yerde maskesiz bulunmak riskli bittabi. Onlara dikkat etmek geçişsiz. Tıpkısı üstelik elbette düğün, topluluk, şiar, hezel, doğum, konserler, sinemalar, tiyatrolar, mitingler, ibadet yapılan yerler, canlı ortamlar. Buralarda maskeli almak geçişsiz. Dikkatli tevessül etmek lazım. Mesafeyi korumaya gitmek geçişsiz. Gine kapanma beklentim namevcut. Yani zorunlu bir mantinota evet üstelik o anca bir ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Anca bire bir şey gündemde değil. Elhak birlik dünyada üstelik hakeza bir ümit namevcut. Vakit Kaybetmeden ara sıra ülkelerden maske kullanımı üzerine tavsiyeler var. Onu doğrusu biz yeniden beri yapıyoruz. Ego şu anda bile peçe kullanıyorum. Mesela hastanede sürekli maske kullanıyorum. Onun dışında böyle ev, ilişkin, iyi havalandırılmamış içtimai alanlarda maske kullanmaya devam ediyorum” dedi.

Share: