Nazır Mustafa Varank, Erzurum Sema Rasat Etkinliği’nin açılışında konuştu

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Birilerinin, politik rant yok etmek için, sırtını terör örgütüne dayayan birtakım paravana siyasilerin, kendilerine okkalı devşirmek üzere çocukların ellerine kalaşnikoflar verip dağa gönderdikleri yerde biz ‘dallar kalaşnikofu değil bilimi adalet ediyor’ dedik. Tığ o çocukların ellerine teleskoplar verip o çocuklara gökyüzü gözlemi, feza gözlemi yaptırdık.” dedi.

Endüstri ve Teknoloji, Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm bakanlıkları yoluyla Erzurum Valiliği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Kuzeydoğu Küçük Asya Kalkınma Ajansı (KUDAKA), Atatürk Üniversitesi ile Türkiye Turizm Lansman ve Geliştirme Ajansının (TGA) katkılarıyla TÜBİTAK koordinasyonunda, Erzurum’un Konaklı Ski Merkezi’ndeki Doğu Rum Gözlemevi (DAG) Teleskobu’nun bulunduğu Karakaya Tepesi’nde 3 çağ sürecek “Erzurum Gök Müşahede Etkinliği” başladı.

Nazır Varank, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, iyicene atmosferde bilime âşık gençlerle ve onların bildirme büyük destekçileri olan aileleriyle tıpkısı araya gelmenin bahtiyarlığını yaşadığını söyledi.

Hakeza bir etkinlikte, süt kuzusu sesleriyle beraber açılış yapmanın haddinden fazla balaban bire bir mutluluk olduğunu anlatım fail Varank, o bebeklerden itibaren çocukları ve gençleri bilime, teknolojiye, geleceğin trendlerine, uzaya ve havacılığa yönlendirmek istediklerini belirtti.

– “Gençleri ile ailelerini bilimle ve teknolojiyle öncelemek istiyoruz”

Dünyada yapılabilecek yer büyük ve sunma yüce yatırımın insana olduğuna inandıklarını dile getiren Varank, aha onun amacıyla bunun üzere etkinliklerle gençleri ve onların destekçisi olan aileleri bilimle ve teknolojiyle öncelemek istediklerini, Talih Gözlem Etkinlikleri’nin dahi bu anlamda sunma fazla verim aldıkları faaliyetlerden olduğunu bildirdi.

İlk nazır olduğunda Antalya’üstelik düzenlenen Dünya Müşahede Etkinliğine ailesiyle katıldığını söyleyen Varank, şöyle devam etti:

“O atmosferde uzayı ve gökyüzünü tutkun olmak, ayı o şekilde elde etmek, baht kümelerini kaldırmak, gezegenleri bürümek, insanın hangi büyüklüğünde ufkunu açıyor. Kainatı sebep keşfetmemiz gerekiyor, bunu haddinden fazla pir anlatan bir etkinlikti. Burada kategorik sayıları artırmamız geçişsiz. Türkiye’dahi ne büyüklüğünde çok çocuk, hangi kadar haddinden fazla zinde bu deneyimi yaşarsa, aha bizim geride bırakacağımız maziye baktığımızda ‘bu mutluluk amacıyla hangi yaptık’ dediğimizde, ‘başarılı kendisine bize addedeceğimiz işlerden biri olur’ dedim. Tığ sayıyı artırmaya başladık. O ayın üzerindeki kraterleri görüp bittabi torunlar heyecanlanır bunu bir yaşamaları geçişsiz. Onun üzere bu etkinliğimizi ayrımlı şehirlere yaymaya başladık.”

Nazır Varank, bulutlara ve yıldızlara değebilecek tıpkısı site olan Erzurum’u de ıskalamamak amacıyla etkinliği bu şehirde yaptıklarını anlattı.

– “Tığ ‘çocuklar kalaşnikofu değil bilimi doğruluk ediyor’ dedik”

Düzenledikleri etkinliklerin önemine aksan eden Varank, şunları kaydetti:

“Birilerinin, siyasal getirim girmek amacıyla, sırtını terör örgütüne dayayan birtakım paravan siyasilerin, kendilerine kilolu dermek için çocukların ellerine kalaşnikoflar verip dağa gönderdikleri yerde biz ‘kollar kalaşnikofu değil bilimi türe ediyor’ dedik. Biz o çocukların ellerine teleskoplar verip o çocuklara şans gözlemi, gök gözlemi yaptırdık. Bari Diyarbakır ve Van’ı dahi yaşayabilseydiniz. Hemen füru değil orada teyzeler ve amcalarımızın lacerem candan programımıza geldiğini görseydiniz. İşte bu manada Diyarbakır ve Van’ı tercih ettik.”

Erzurum’un sema gözlemi üzere ideal tıpkı yer olduğunu rapor eden Varank, bunun birlikte Türkiye’nin genişlik balaban temel malumat projesinin bile Erzurum’üstelik yapıldığına belen etti.

Kentte alanında Avrupa’nın yer balaban gözlemevinin nesir edildiğini hatırlatan Varank, şöyle bitmeme etti:

“Yalnız rasathane değil, burada bir zamanda bu gözlemevinde kullanılacak bunun yanında farklı alanlarda kullanılacak benzeri Optikçi Tetkikat Merkezi da mensur ediliyor. Tığ Erzurum’birlikte hakeza ayrımsız altyapıyı şayet bu şehre kazandırıp Türkiye’nin bili dünyasına, çabucak Türkiye’nin değil dünyanın selen insanlarına böyle bire bir altyapıyı kazandırıyorsak, bunu Türkiye’ye tanıtmamız gerekiyordu. Özellikle Erzurum’u bunun üzere seçtik. Burayı seçmemizin aynı sebebi elan var. Rum’daki şehirlere ayrımlı gözle vekil insanlar oluyor. Ayrımlı şehirlere farklı yaklaşımlar gerçekleştiren insanlar olabiliyor.”

KAPAT X

– “Gözlemevinin Erzurum’birlikte yapılmasına itiraz edenler oldu”

Vekil Varank, “Erzurum’dahi Türkiye’nin sunu büyük teleskobunu, alanında Avrupa’nın sunu iri gözlemevini nesir ediyoruz” dediklerinde yatırıma itiraz edenlerin olduğuna değinerek, ” ‘Erzurum’birlikte böyle hisse senedi mi yapılır’, ‘Erzurum’da hakeza bilimsel faaliyetler mi yapılır’, ‘Erzurum’üstelik kar yağıyor, sema gözlemi mi yapılır’ diyenler oldu. Biz dahi aha az buçuk bile onlara elbette baht gözlemi yapıldığını açıklamak için birlikte Erzurum’u seçtik. Şu anda Erzurum’daki heyecanı yaşamaktan, şehrin ilgisinden, şehrin encam gelenlerinin, şehremaneti başkanının, valisinin bilcümle kamudaki arkadaşlarımızın ve bu kadar imkanları sunmasından görüyoruz ki tamam Erzurum’de haddinden fazla fena hâlde veri yapılır. İşte bunun bildirme güzel örneğini de biz 3 dolaşma boyunca burada gerçekleştireceğiz.” dedi.

Şarki Küçük Asya Observatuvar’nin bilime sunacağı katkıya değinen Varank, “Hep dünyadaki bili insanlarımıza aksetmek istiyoruz. Emniyetli olun bu şehre dünyanın herhangi bir vasıtasıyla malumat insanları gelecek. ‘Biz bu teleskopu başlamak istiyoruz. Lütfen beraber proje yapalım’ diyecekler. Zira bizim burada düz yazı ettiğimiz teleskop, çok ciddi kabiliyetleri olan 4 metre çapında adaptif kovucuk sistemiyle ihtimal Hubble teleskopu kadar kilolu benzeri görüntü elde edebileceğiniz gözlemci. Bu manada böyle bir yatırımın buraya kazandırılmasında emeği sabık herkese de haddinden fazla teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Nazır Varank, bu etkinliğe katılan gençlerin İbrahim Hakkı Hazretlerinin yolundan ilerleyerek bakir keşifler yapacağını ve Muazzez Sancarlar kabil Nobelleri kazanacaklarına inandığını söyledi.

– Tahıl koridoru anlaşması

İstanbul’dahi imzalanan tahıl koridoru anlaşmasına ilgili ise Varank, şu değerlendirmede bulundu:

“Bugün İstanbul’üstelik hep dünyanın pür ilgi izleme ettiği imzalar atıldı. Bütün acun ne konuşuyordu, ‘hububat krizi acaba dünyada açlık mı olacak’ diyerek konuşuyordu. Türkiye ağırlığını ortaya koydu. Karadeniz’deki gücünü ortaya koydu. Rusya ve Ukrayna’yı ayrımsız masada tutmaya başardı. Birleşmiş Milletler’i yanına alarak hububat krizinde kamu dünyanın beklediği imzaları attırmayı başardı. Türkiye’ye güvenelim ve güvenelim. Biz kendimize güvenirsek, kabiliyetlerimize güvenirsek amma bu kadar mehabetli olan bir ve beraber olursak, bayrağımıza, ülkemize inanırsak başaramayacağımız hiçbir madde olanaksız.”

Konuşmanın arkası sıra Icra Vekili Varank, off-road aracıyla gözlem kulesinin olduğu bölgeye imdi.

Programda, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un mesajı bile okundu.

Etkinliğe, Erzurum Valisi Okay Memiş, DOĞRU Fırka Erzurum milletvekilleri Selami Altınok, Recep Akdağ ve Zehra Taşkesenlioğlu Ban, Erzurum Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Merhale, SELIM Tümen Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri, MHP Genel Komutan Yardımcısı ve Erzurum Mebus Kamil Işıklı, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Bülent Yakalamak, SELIM Öğür İl Başkanı Mehmet Güvenli Halis, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Evlek, 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Erhan Detaylı, Bitirmiş Havza Komutanı Tugay Mehmet Çimen, İl Emniyet Müdürü Levent Tuncer, kaza şehremaneti başkanları ve alım müdürleri, akademisyenler, gençler ve aileler katıldı.

Share: