Nazır Çavuşoğlu: Dohuk’ta sivillere akın olmadı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dohuk’taki saldırıya ilgili, “Türkiye’nin tek ahit sivillere müteveccih hücum gerçekleştirmediğini umum acun bilir. TSK’dan aldığımız bilgiye göre, sivillere müteveccih temas ofans olmamıştır” dedi.

TRT Haber’in özel mülakat konuğu olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündeme ilişik değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarının satır başları şöyle;

“Türk Silahlı Kuvvetleri’nden aldığımız bilgiye göre sivillere ofans olmadı”

(Irak’ta meydana mevrut patlama) Geri bu incitici haberi aldıktan bilahare benzeri açıklama yaptık. Bire Bir nöbet henüz ölüm eden 9 kardeşimize Allah’tan yağmur diliyoruz, yaralılara felah diliyoruz. İhtiyaç duyulursa yaralıları Türkiye’ye getirebileceğimizi dahi söyledik. Bu cüretkâr ile ilgilendiren Türkiye’yi suçlayıcı, karalayıcı haberler üstelik imdi. Yaptığımız açıklamada bunu kesin bire bir şekilde yalanladık henüz filhakika, Tükiye’nin tek beş altı sivillere yönelik karşı benzeri akın gerçekleştirmediğini kamu dünya agâh. Uluslararası hukuka akıllıca tıpkısı şekilde biz terörle mücadelemizi sürdürüyoruz. Güzeşte bu haberler dirimlik elmez tabi ilişik kurumlarımızla istişareler yaptık.

“Sis perdesi aralanmadan suçlamaları reddediyoruz”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden aldığımız bilgiye göre herhangi sivillere müteveccih tıpkısı saldırımız olmamıştır. Bizim hedefimiz Suriye’birlikte yıldırı örgütleri olmuştur. Irak’ta de bugüne büyüklüğünde hep terör örgütlerine müteveccih olmuştur. Yıldırı örgütlerinin gerçekleştirdiğini düşündüğümüz bu soysuz atak neticesinde Irak makamlarıyla iş birliği yapabileceğimizi da açıkladık. Tıpkı kat daha buradan vurgulamak istiyoruz. Bu sis perdesi aralanmadan Türkiye’ye yönelik açıklamaları reddediyoruz. Türkiye’ye yönelik icap çıkışlı gerek salahiyetsiz yapılan açıklamaları üstelik reddediyoruz.

“Irak makamlarının bu tuzağa düşmemesi gerekiyor”

Bunlar dahi akilane değil, Türkiye tıpkısı taraftan aydınlatılması amacıyla teşrikimesai yapacağım derken, Türkiye’ye müteveccih bu çeşit meşruhat akıllıcasına değil. Biz bugüne kadar Irak’ın başkaca Suriye’nin yani tüm komşularımızın fakat özellikle iki ülkeyi vurguluyorum. Terörle mücadele yaptığımız iki ülkeyi vurguluyorum. Sınır ve yer bütünlüğünü herkesten daha kıpırdak şekilde destekledik. Irak ile ilişkilerimizin iyiye gittiği tıpkı dönemde terörle mücadelemizin başarılı olduğu tıpkı dönemde böyle tıpkı olayın gerçekleşmesi dahi manidardır. Bu gerçekte Türkiye’nin terörle mücadelesini engel olmak için yapılan aynı girişimdir evet da saldırıdır. Irak makamlarının bile bu tuzağa düşmemesi gerekiyor. Bizim açıklamamız gayet yıldızlı ortada açık. Tabiki Irak halkının acısını paylaşıyoruz. 9 devam Irak vatandaşı hayatını kaybetti.

Irak ile gelişigüzel ahit terörle mücadelede işbirliği yazmak istediğimizi bile kendilerine söylüyoruz. Açıklamalarımızda de bunu vurguluyoruz. Malesef Irak’ta DEAŞ heybetli ayrımsız ölçüde temizlendi fakat PKK yıldırı örgütünün mevcudiyeti serencam evre diri tıpkısı şekilde var. Geçmiş Irak’ta toplanan millî güvenlik konseyinin açıklamasını tabi bu açıklamayı akseptans etmemiz olabilir değil fakat yer böylece ülkelerinde yıldırı mevcudiyetinin olduğunu de akseptans ediyorlar.

Sonuçta bu yıldırı örgütlerini nerede olursa olsun kabul etmek geçişsiz. Türkiye’den çalmak geçişsiz, Suriye’den kabul etmek lazım, Irak’tan ahzetmek lazım ve bu terörle mücadelede tığ gelişim birliğine seçkin antlaşma varız. Özellikle Irak’ta PKK’nın bu ülkeden temizlenmesi yahut ülkenin PKK’dan temizlenmesi üzerine aksiyon birliğine da hazırız.

“Büyükelçiliğimize müteveccih hareketli ya birlikte girme teşebbüsü olmadı”

Büyükelçiliğimize seçme girme söz konusu değil. Irak makamları vacip güvenlik tedbirlerini heryerde aldılar. Onlara dahi teşekkürname ediyoruz. Kâh ara sınav ofislerimizin uğrunda üste benzeri grup hadsiz vize ofisimizde somurtkan bayrağımızı yaktılar hadsizce. Onun dışında çarkıt büyükelçiliğimizin önünde bir eylem oldu daha sonra dağıldılar. Büyükelçiliğimize temas giriş teşebbüsü üstelik olmadı. Tığ zaman Irak’ta aynı günlük yas zar edildi. Büyükelçiliğimizde bayrağı yarıya indirdik Irak’taki kanun mecmu misyonlarımızla gelişigüzel katma olduk. Ara Sınav ofislerimizin bazılarının uğrunda ve sakat büyükelçiliğimizin uğrunda kâh protestolar yada orada toplanmalar oldu.

Türkiye’nin terörle mücadelesini sekteye sürmek amacıyla yapılan benzeri saldırıdır bu. Tığ hiçbir ahit Türkiye namına Türk askeri, Türk polisi sivilleri erek almadığı üzere seçme yerde sivilleri ve yazıksız insanları, mazlumları koruyan bire bir milletiz. Ordumuzla askerimiz, jandarmamız ve polisimiz dahi bu konuda sonuç adım hassastır. Türkiye içinde da biliyorsunuz terörle mücadelemiz tafsilatlı yıllardır bitmeme ediyor. PKK yıldırı örgütü Suriye’dahi dahi YPG/PYD bunların hepsi tıpkı terör örgütü filhakika PKK’nın uzantıları ismi değişik. Irak’ta da Türkiye’de da seçme antlaşma sivillere müteveccih acımasızcasına katliamlarda yapmışlardır, hedef bile almışlardır. Kalkan yapmaktan üstelik on paralık berenarı çekinmemişlerdir. Sincar bölgesinde Yezidileri kalkan yapıyor. Yezidi çocukları cebren silahlandırıyor. Bizim herhangi bir atılım planladığımız antlaşma Sincar Dağı’nda özellikle Yezidi çocukları kalkan yapıyor. Bu açıkça zaten görülüyor. Yezidiler üstelik bunu görüyor ve akseptans ediyor. Sonuçta bu yıldırı örgütünün oyunları bitmez. Ama bu terör örgütlerinin olduğu yerde problemler seçkin ahit olur.

“Terörle mücadelede bitişik ülkelerle teşrikimesai fora etmek isteriz”

KAPAT X

Burada yapılması gereken madde, ister merkezi dümen gerekse bölgesel dalavere ve Türkiye namına teşrikimesai zarfında Irak’ı PKK yıldırı örgütününden temizlememiz lazım. Biz Türkiye namına terörle mücadeleyi bize müteveccih tehdit oluşturan terör yapılanması nerede olursa olsun arsıulusal hususiyet çerçevesinde kararlılıkla bitmeme edeceğiz. Yani bizim bu kabil komplolar, oyunlar, sivillere yönelik saldırılar bizim terörle mücadelemizi durdurmaz. Tabiatıyla az buçuk önceki de altını çizerek söylemek istiyorum terörle mücadelede terörün bulunduğu bitişik ülkelerle birlikte iş birliği boşaltmak isteriz onlardan dahi bu kararlılığı bürümek isteriz. Yani ülkelerinde bu terör örgütlerinin barındırılmasına cevaz vermemeleri gerekiyor.

Tercihimiz bu ülkelerin kendilerinin bu yıldırı örgütlerini bu ülkelerden temizlemesi. Ancak buna yetecek güçleri yoksa, kapasiteleri yoksa o ahit biz onlara değme makule desteği vermeye amade olduğumuzu başından beri söylüyoruz. Bu birlikte yapılmıyorsa bana yönelik benim topraklarıma müteveccih hücum nereden gelirse gelsin o saldırıyı fail teröristleri oradan başlamak birlikte benim milletime olan borcumdur, görevimdir Türkiye yerine namına söylüyorum ego derken. Ülkemizin Cumhurbaşkanımızın liderliğinde biz terörle mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz, uluslararası hukuka akıllıca şekilde yürüteceğiz. Hoppadak teröristleri kasıt almaya devam edeceğiz.

İran’birlikte üçlü görüşmeler son kademe yarayışlı oldu. Herşeyden önceki Covid salgını sebebiyle epeydir ikili yüzyüze fiziki görüşmeler gerçekleştirilmemişti. İran’la faziletkâr düzeyli önemli teşrikimesai konseyi toplantısının 7’ncisini gerçekleştirdik. Rusya ile dahi 9’uncusunu epeydir gerçekleştiremiyoruz onu üstelik akdetmek istiyoruz. Ev sahipliği sırası bizde. Yeniden 2019’dan bu yana Cumhurbaşkanımızın sayın Putin ile haddinden fazla telefo görüşmesi oldu ancak ilk kez fiziki adına bire bir görüşmesi oldu. Bu müselles toplantıdan evvel. İkili görüşmelerde bağımlı İran ile geçtiğimiz sene tecim hacmimizde tekrar tıpkısı artım yaşandı. Yüzdelik 71 civarında aynı çoğalma. Fakat bizim 30 bilyon dolarlık tıpkısı hedefimiz var. Bu hedefimize aksetmek amacıyla ne adımlar atmamız lazım ilave doğal gaz, yarın nükleer kavil olursa petrolün da yaptırımlardan çıkmasıyla bu arada yer yağı ithalatı, bizim İran’a satabileceğimiz ürünler, bulunan boru hatlarının genişletilmesi, erke ile ilişkin hisse senedi birliğinin yanısıra ayrıksı alanlarda de gelişim birliğimizi hesaplı hisse senedi birliğimizi güçlendirmemiz geçişsiz. Biliyorsunuz terör eş belamız. Biz üstelik PKK, İran’birlikte Pejak, Suriye’de YPG/PYD bir yıldırı örgütünün değişik isimleri. Bunlarla savaşım etmemiz gerekiyor. Gizliden Gizliye göçle ait ne tedbirler arttırma almamız lazım bunların görüşmeleri oldu. İkili anlaşmalar imzaladık.

“Ukrayna’daki savaşın sona erdirilmesi konusunda sayın Putin ile bereketli bire bir konuşma gerçekleştirdi”

Bölgesel konularda bağımlı bire bir taraftan Irak’ın istikrarı, bir taraftan Suriye’de siyasal sürece ivme kazandırılması. Bugüne kadar malesef esas komisyonu toplantıları istediğimiz verimi vermedi. Bu de rejimin işin filhakika safsaklaması cihetiyle oldu. Fakat rejimin genişlik büyük destekçileri ki? Rusya ve İran. Dolayısıyla onların rejimi bu anlamda heveslendirme etmesi gerekiyor. Kuma açıklamamızda da vurguladığımız gibi tek çözüm siyasi çözümdür. Bunun amacıyla bile adımların atılması geçişsiz. Lüzum Kafkasya’daki gelişmeler, Ortadoğu’daki gelişmeler buları birlikte gitmek bakımından oylumlu oldu. Ayrımsız şekilde Sayın Putin ile birlikte ikili görüşmede aynı taraftan düet münasebat ayrıksı taraftan hububat ihracatının önündeki engellerin kaldırılması, ayrıca bitmeme eden Ukrayna’daki savaşın ateşkesle sondarılması üstüne düşünüm alışverişinde bulunuldu. Türkiye yerine sayın Cumhurbaşkanımız üstelik Türkiye’nin tutumlarını, beklentilerini seçme iki liderle paylaşmış oldu. Alelhusus Ukrayna’daki savaşın sona erdirilmesi üstüne sayın Putin ile dahi artağan tıpkısı ziyaret gerçekleştirdi.

Astana biliyorsunuz, Astana formatı bugün siyasi süreçten bahsediyorsak Astana formatı yardımıyla olmuştur. Tığ BM çatısı altında bu sürecin meşruiyeti bakımından ve uluslararası akseptans edililirliği bakımından BM çatısı altında olmasını gelişigüzel devir tercih ettik. Serencam günlerde İsviçre’ye, Rusya’evet rejimin gitmeme eğilimi var. Güya ara sınav engelleri sebebiyle ancak tığ İsviçre yönetimi ile bile bunları konuştuk. Bu süreci bitmeme yol açmak istiyoruz, yeniden bu görüşmelerimizde lüzumlu ikili görüşmelerimiz her iki liderle, lazım se müselles formatta bağımlı terörle savaş anne konulardan bir tanesiydi.

Özellikle Suriye’da bizim beklentimiz bizim bu bölgeden alelhusus kuzeydoğu bölgesinden Suriye’nin YPG/PKK/PYD yıldırı örgütünden temizlenmesi. Bu konuda Rusya ile vardığımız ayrımsız antant var. İran’ın dahi oylumlu bire bir oyuncu olduğunu kimse inkar edemez Suriye’da. Bu anlamda beklentilerimizi dahi kendilerine ilettik. Fakat terörle uğraş çabucak Suriye’bile değil bölgemizde DEAŞ var, PKK var, Ahali Pedal var, FETÖ terör örgütü var ve eksiksiz yıldırı örgütleriyle mücadele elhak kuma açıklamalarımızda, hem düet İran ile olan bu efdal düzeyli iş birliği konseyi toplantısının peşi sıra yayınladığımız kuma beyanat ve Astana müselles formatında yayınladığımız ortak bildiride bunlar vurgulanmıştır. Benim özetleyebileceğim konular bu. Temas bakımdan son mertebe faydalı tıpkı konuşma ve görüşmeler olduğunu söyleyebilirim.

“Rejim aldığı destekle sivilleri amaç almaya bitmeme ediyor”

Bu iki mutluluk ile alaştığımız konular var, anlaşamadığımız konular da var. Suriye’da karşı taraflarda olmamızın avantajlarını birlikte henüz önceki demeçlerimde vurgulamıştım. Arada Bir farklı taraflarda olmanın alelhusus bu politik sürecin işletilmesi, tutukluların takası gibi yiğitlik artırıcı adımların atılması itibarıyla hayır. Halep’in tahliyesinden başlayan aynı gelişim birliğinden bahsediyorum. Astana formatıyla bitmeme ediyor. Fakat halen Suriye özelinde dahi bu ülkelerle farklılıklarımız var. Yani bunların rejime verdiği desteği biz akıllıcasına bulmuyoruz. Diyet bu aldığı destekle sivilleri maksat almaya devam ediyor. Umum aksine ülkede aynı uzlaşının sağlanması için enerjimizi sarfiyat etmemiz lazım. Bizim gelişigüzel antlaşma söylediğimiz kabil. Herkesi yıldırı örgütü yerine, yıldırıcı olarak ilan etmek de akıllıca değil. Burada rejime alın olan hararetli bire bir aykırılık var. Bunların terörle dahi on paralık benzeri bağı yok. Ülkede neden bu Fellah baharını başlattıkları belli.

“Fırat’ın doğusunda PKK/YPG’ye müteveccih harekata taahhütler ve vardığımız mutabakatlar çerçevesinde açıklık verdik”

Serencam itibarıyla terörle savaşım üzerine bile değişik düşünüyoruz bu makul. Suriye’deki YPG/PKK’nın Pejak’tan farklı olmadığını İran birlikte biliyor. Rusya’nın ayrımsız yıldırı listesi namevcut fakat PKK’nın terör örgütü olduğunu bütün biliyor. Sonuçta bu iki ülkenin bizim operasyonlarımıza evveli olduğu kadar zaman bile cebin olduğu çıplak. Zaten demeçlerinde bunları söylediler. Bağımlı bu ülkelerin açıklamaları beyninde üstelik bizim hangi söylediğimiz cesim. Cumhurbaşkanımızın ne söylediği majör. Tığ geçmişte bile kimsede diploma almadık. Fırat’ın doğusunda gerçekleştirdiğimiz PKK/YPG’ye yönelik harekata hem KUL’nin hem bile Rusya’nan taahhütleri ve vardığımız mutabakatlar çerçevesinde aynı vuzuh verdik.

“Terörle mücadelede üstelik kimseden icaret matlup değiliz”

Bu iki ülkede bu bölgede YPG/PKK’lı teröristleri özleştirme taahhüdünde bulundu. Eş izah ve vardığımız uyuşma yıldızlı ortada. Bugüne kadar bu gerçekleşmediği üzere bu teröristler Suriye içinde Suriyelilere, aynı zamanda muhaliflere ve bizim askerimize, polisimize yönelik saldırılarını devam ettirdiği kadar oradan kişi topraklarımıza yönelik saldırıları üstelik arttırmaya başladı. Şimdi hakeza tıpkısı durumda KUL olsa hangi yapar? Rusya olsa hangi yapar? Rusya Ukrayna’ya bozukluk girdiğini açıklarken hangi diyor, burada bize müteveccih tehditler oluşmaya başladı diyor. Biz bu gerekçeyi doğrudur, yanlıştır tığ elhak Rusya’nın Ukrayna’evet müteveccih saldırısını genişlik esasen reddettik.

Fakat buradan doğrudan bire bir hücum var. Askerimiz polisimiz martir oluyor, sivil insanlar ölüyor. Bigünah Suriyeliler de öldürülüyor. Hakeza aynı durumda bu teröristler orada olduğu sürece gözdağı devam edecek. Biz bile elimiz kolumuz kapalı kalamayız. Sonuçta biz bugüne büyüklüğünde yaptığımız harekatta bile kimseden icazetname almadık elhak, almayız da. Elbette herkesin görüşü vardır. Biz birlikte onlara kişi görüşlerimizi da söylüyoruz, temennilerimizi birlikte söylüyoruz. Teröristlerin buradan temizlenmesi gerektiğini da söylüyoruz. Kaldı kim kuma bildirilerimizde de var bölen ajandası olan yıldırı örgütleri kimdir bölen ajandası olan terör örgütü PKK/YPG/PYD. Sonuçta biz bağımlı kuruntu alışverişinde bulunuruz, konuşma ederiz ancak terörle mücadelede da kimseden icaret matlup değiliz.

Share: