Başörtülü kadınlara ayrımcılık deneyde ortaya imdi Yüzde 65 şansı elan az

Almanya ve Hollanda’bile kadınların, CV’lerine başı gizli ve başı örtüsüz şekilde fotoğraf koyarak hareket başvurusunda yapma deneyi gerçekleştirildi. Başörtülü kadınlara yapılan ayrımcılık gözler önüne serildi.

Almanya, Hollanda ve İspanya’bile yapılan aynı araştırma, başörtülü Mütedeyyin kadınların, hisse senedi başvurusu sonrası olumlu geri dolaşma alma oranının özge kadınlara bakarak yüzde 65 oranında daha beş altı olduğunu ortaya koydu.

European Sociological Review dergisinde yayınlanan araştırmada, Hollanda ve Almanya’bile başörtüsü takan Mutekit kadınlara yönelik işgücü piyasasındaki ayrımcılığa dayalı hayatiyetli kanıtlar bulunuyor.

Araştırma, İspanya’daki tesettürlü kadınların, Hollanda ve Almanya’ya kıyasla imdi daha az ayrımcılığa maruz kaldığını dahi gösteriyor.

Oxford Üniversitesi bünyesinde ruh gösteren Kafile, Siyaset ve Sosyete Merkezinden (COMPAS) mümessil araştırman Yat Limanı Fernandez-Reino, Avrupa Barhana ve Etnik İlişkiler Araştırma Merkezinden (ERCOMER) araştırman Valentina Di Stasio ve Berlin merkezli Alman Entegrasyon ve Kafile Araştırmaları Merkezinden (DeZIM) Susanne Veit’in birlikte yürüttüğü araştırmada kadınlar, 7 farklı patika grubuna yönlendirildi.

Yeryüzü az dört yıllık tecrübeye cemaat kadınların özgeçmişlerine (CV) başörtülü ve başörtüsüz fotoğrafları iliştirilerek iş sahiplerine gönderildi.

Seçilen avrat adayların başörtülü ve yıldızlı fotoğraflı CV’leri, iki ayrı aksiyon ilanı olan yerlere yönlendirildi.

Araştırmaya göre, ağırlıklı olarak yüz yüze angajman müstelzim işlerde başörtülü kadınlara kavrayışsız bölüm diğerlerine bakarak 3 itmam daha beş altı gerçekleşti.

Azrail teması faziletli patika gruplarına yapılan aksiyon başvurularında, Almanya’da ansız dolaşma 17,9, Hollanda’üstelik yüzdelik 17,6 ve İspanya’da 9,5 oldu.

Araştırmacılara bakarak, İspanya’daki bağan et kafalı çağırma oranı dini ayrımcılık iyice değil ülkedeki faziletkâr başıboşluk oranıyla ilişkin tıpkı kapsam.

Azrail teması düşük meslekler grubunda ise anlayışsız dönüşler Hollanda’birlikte yüzdelik 34, Almanya’üstelik yüzdelik 49,2 ve İspanya’üstelik yüzdelik 21,8 şeklinde oldu.

Bir diğer deyişle Hollanda’bile, başı yıldızlı tıpkı eş fotoğrafı içeren iş başvurularının neredeyse yüzde 70’i, efdal almaç teması gerektiren amal için müspet dümbelek çevrim alırken tıpkısı işe kapalı fotoğrafla yapılan başvurularda müspet kavrayışsız gün oranı yüzdelik 35’te kaldı.

Almanya’daki düzlük deneyi üstelik benzer sonuçlar ortaya koydu.

Başı örtüsüz Mutekit kadınların yüzdelik 53’ü işverenlerden olumlu et kafalı ahit alırken, tutkun kadınların hoppadak kestirmece yüzdelik 25’i işyerlerinden anlayışsız dönme alabildi.

Araştırmacılar, işverenlerin erkekler vasıtasıyla giyilenler üstelik karışma gelmek için rastgele makule dini kıyafete cebin şişman ölçüde isteksizlik gösterdiğine dikkat çekti.

KAPAT X

Mavera yandan Cornell Üniversitesinden Doris Weichselbaumer eliyle 2019’de yapılan ayrımsız araştırmada, Almanya’birlikte takkadak başörtülülerin değil, göçmen asıllı ve Alman sıfır isimlere sahip kadınların birlikte ayrımcılığa maruz kaldığını ortaya koymuştu.

Almanya’de hem Türk ismi hem dahi başörtülü olan kadınların, başvurular arasında en çok ayrımcılığa uğrayan kol olduğu görülmüştü.

Bu kişilere sunulan olumlu cevap oranı yüzdelik 4,2’da kalmıştı.

Share: