Ankara Büyükşehir Belediyesinin ‘Şeffaf Ankara’ projesi tanıtıldı

Büyükşehir Belediye Başkanı Ciddi:- “Diyapozitif Ankara, Belediyemizin çalışmalarını bildirme yıpranmamış teknolojilerle vatandaşlarımızla paylaşarak murahhas şehremaneti anlayışı ile demokratik bire bir idare anlayışına atılmış önceki adımdır. İşte daha çok bütün Ankaralılar denetimin bile balaban benzeri parçası oluyor”

Ankara Büyükşehir Belediyesinin, kent genelindeki kazı say noktalarından belediye ihalelerine büyüklüğünde başkenti ilişkin bir nice bilginin takibine genel ağ üzerinden imkan tanıyan “Diyapozitif Ankara” projesinin tanıtımı yapıldı.

Ankara Büyükşehir Şehremini Mansur Ağır Sıklet, belediyede planlı lansman toplantısında yaptığı konuşmada, şeffaf yönetim anlayışı çerçevesinde oluşturdukları platformla vatandaşların coğrafi vukuf sistemlerinde görsellerle desteklenmiş kalifiye bilgilere ulaşabileceklerini söyledi.

Uygulamanın, gündeş ve modern şehircilik anlayışına makul adına Ankara’nın demografik ve kültürel yapısı, belediyenin çalışmaları ve şehrin dinamikleri hakkında bir nice veriyi içerecek şekilde tasarlandığını ifade fail Vahim, uygulamayla canlı girişimcilere ve akademik camiaya bindi olunmasının birlikte amaçlandığını kaydetti.

Sunu nazik hedeflerinin, hareket süreçlerini ve bu süreçlerin sonuçlarını Ankaralılarla paylaşarak bilgiyi güce ve güvene imale etmek olduğunu belirten Ağırbaşlı, şöyle bitmeme etti:

“Balaban olgun ağız ağıza cins verilerin analizine dayandığı üzere özellikle şevket kurumlarında maliyetleri düşürme, dolandırıcılığı ve suçu önleme, operasyonel çoğalma, iş gücünden tasarruf ölçü, tahmine dayalı hizmet ve beklentilere akla yatkın hizmet ihya üzere bir nice değişik alanda makul kararlar alınmasına imkân tanınmaktadır. İşte Şeffaf Ankara cümle kendisine birlikte bu noktada balaban tıpkısı öneme sahiptir.”

Bunaltıcı, Ankara’daki kamu kurumlar, çığır odaları, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, tecim ve sanayi odası kadar şehrin balaban paydaşlarının kendi verilerini yükleyip hem de bulunan verileri denetleyebilecekleri ayrımsız sistemi hayata geçirdiklerini vurgulayarak, “Türkiye’dahi belirtik fen platformu olan belediyeler ortada 1000’den çok kemiksiz vukuf dosyası ve 300 binden çok haritada konumlandırılmış verisi ile sarih uzaklık genişlik aşkın haber yayınlanan celi fen platformu Şeffaf Ankara’dır.” dedi.

Verilerin Şahsi Verileri Himaye Kanunu’na akıllıca şekilde paylaşıldığını tamlayan Güç, platformdan bili indirilerek üretilen projelerin, yine benzeri noktadan yayımlanacağını söyledi.

– “Verilerin hepsi çabucak indirilebilir”

Uygulamayla başkentin natürel, kültürel, tarihi ve oylumlu noktalarını vatandaşların zahmetsiz erişimine sunarak kapsamlı aynı şehir rehberini paylaşmış olacaklarını anlatım eden Bunaltıcı, şunları kaydetti:

“Belediyemiz vasıtasıyla sunulan bu veriler, belediyemizin çalışmalarını sunma eskimemiş teknolojilerle vatandaşlarımızla paylaşarak elçi belediye anlayışı ile demokratik tıpkısı hile anlayışına atık evvel adımdır. Mesela belediyenin yaptığı mecmu kazı çalışmalarını görerek sokak yahut caddenizde ne birimin çalıştığına ilişkin bilgileri alarak eğer gizlice hafriyat yapılıyor ise bunu bize bildirebileceksiniz. İşte imdi bilcümle Ankaralılar denetimin da iri tıpkı parçası oluyor. Birlikte bu verilerin kâffesi marifet görselleştirmeye makul ayrımsız şekilde takkadak indirilebilir.”

Kilolu, verilerin maliyetleri düşürme, iş gücünden tasarruf sağlama ve beklentilere makul kitap geliştirme kabilinden birçok değişik alanda akla yatkın kararlar alınmasına imkân tanıyacağını belirterek, “Bizin gizlimiz saklımız on paralık mümteni. Bugüne kadar olduğu üzere artık birlikte hemşehrilerimize hesap vereceğiz, adisyon vermekten bahtiyarlık duyacağız. Ankara halkının arı sili parasının tıpkı kuruşunun bile hakkını savunmaya bitmeme edeceğiz.” diyerek konuştu.

– “Şeffaf Ankara” projesi

Projeyle kent genelindeki kazı say noktaları, muvasala biniş verileri, cadde-çıkmaz bitirme sınırları, Hükûmet Merkezi Anaç dağıtım ve harcama bilgileri, sosyal yardımlar, ASKİ Genel Müdürlüğü kontrolündeki pilli sayaç arıza başvuru sayısı, yeşil alanlar, muhtarlıklar, kamu gelgel ve kuruluşları ile turizm ve konaklama noktalarını kapsayan kent rehberi, barajlardaki doluluk oranları, insan ve demografi bilgileri, hava durumu, çiftteker yolları ve natür yürüyüşü güzergahları, uray hizmet noktaları; kültür, müzakere, spor, bilim ve teknolojiye ilgili türlü çıplak veriler ile etkili yayınlanan ihalelere büyüklüğünde binlerce veriye, “seffaf.ankara.bel.tr” internet adresinden ulaşılabilecek.

“Transparan Ankara”de düz düzlük eksiksiz modüllere ve verilere Hükûmet Merkezi Müteharrik üzerinden bile erişilebilecek.

Share: