Atatürk Köşkü’ne tarihinin yeryüzü kapsamlı restorasyonu yapılıyor

Atatürk Köşkü’ne tarihinin sunu şümullü restorasyonu yapılıyor

Atatürk’ün konakladığı ve vasiyetini yazdığı Trabzon’daki Atatürk Köşkündeki restorasyon çalışmalarının Cumhuriyetin 100. yıldönümüne kadar bitirilmesi planlanıyor

TRABZON – Mustafa Kemal Atatürk’ün konakladığı ve vasiyetini yazdığı meydan namına tanıdık Trabzon’daki Atatürk Köşkü bu yılın Ilkgüz ayında tarihinin yeryüzü kapsamlı restorasyonuna alınırken, çalışmaların Cumhuriyetin 100. yıldönümüne kadar bitirilmesi planlanıyor.

15-17 Ilkgüz 1924 tarihlerinde Trabzon’a evvel ziyaretini yapan Mustafa Eksiksizlik Atatürk, Soğuksu mahallesinde yaptığı gezintide çam ormanları süresince Kostantin Kabayanidis eliyle 1890 yılında yazlık adına yaptırılan köşkü beğendi. 1930 yılında Trabzon Hususi İdaresince tescil edilerek İl Daimi Encümeninin 18.5.1931 devir ve 361 sayılı kararıyla Mustafa Kemal Atatürk’e ‘temlik’ edilen köşkün tapusu ve anahtarı Trabzon’dahi oluşturulan bire bir heyet tarafından Atatürk’e tasdik edildi.

10-12 Haziran 1937 tarihlerinde Trabzon’u gene müzakere ettiğinde bu köşkte 2 dönem konaklayan Atatürk, vasiyetini burada hazırladı. Müzede, 19. yy sonu ile 20. yy ilişkin, mobilyalar, porselenler, halılar ve Atatürk’e ilgilendiren tablolardan oluşan etnografik nitelikli 344 skor işaret sergilenirken, Atatürk Köşkü amacıyla Trabzon Büyükşehir Belediyesi marifetiyle tıpkısı proje hazırlandı. Ekin Varlıklarını Esirgeme Kurulu Müdürlüğü aracılığıyla onayı verilen yenileme projesi tenkis aşamasına gelirken, köşkün aut ve iç cephesinde ıslah çalışmaları yapılacak. 2013 yılında de restorasyona alınan Atatürk Köşkü’nün içerisinde kâin eşyalar ise bilimsel yöntemlerle incelemeye makbuz.

“Köşkte kayran düz perdeden halıya, mobilyadan avizeye kadar bütün malzemeler bakım ve onarıma bağımlı tutuluyor”

Restorasyon çalışmaları 2023 yılında Cumhuriyetin 100. yıldönümüne kadar bitirilmesi hedeflenirken, restorasyon çalışmaları ile ilgilendiren açıklamalarda bulunan Trabzon Büyükşehir Belediye Reisi Murat Zorluoğlu, yapının tarihindeki sunma şümullü ve yeryüzü kurnaz yenileme çalışmasını yaptıklarını söyledi. Köşkte düz kayran perdeden halıya, mobilyadan avizeye büyüklüğünde tamlık malzemelerin bakım ve onarıma tabi tutulduğunu kaydeden Zorluoğlu, “Atatürk Köşkünün restorasyon çalışmaları geçtiğimiz güzün başlamıştı. Haddinden Fazla ince ayrımsız proje, kurul süreci yaşadık. Akabinde üstelik bereketli bire bir projeyle ihalesini yaptık. Bu işleri bilici bu alanda bir zaman çokça bunaltıcı çalışmalar yapmış olan tıpkısı müteahhit işi gerçekleştiriyor. Aynı zamanda oluşturduğumuz beceri asamble bire bir taraftan üniversiteden hocalarımız ayrımsız taraftan de belediyeden bilirkişi arkadaşlarımızın üyesi olduğu ustalık kurul burayı değme aşamada strateji ediyor ve buranın aslına makul tıpkısı şekilde restore edilmesi noktasında iri tıpkısı himmet içerisindeyiz. Talih olursa genişlik geç önümüzdeki yıl güzün Eylül ayında top tamamlayıp hizmete tahsis etmek istiyoruz. Bu bizim akıbet tarihimiz arkadaşlarımızın gayretiyle ben bu tarihin az buçuk elan öne çekilebileceğini ve turizm sezonunun başında olmazsa dahi tıpkı bölümünün buranın ziyaretçilerle buluşacağına inanıyoruz. Kıtipiyoz bu yapının tarihindeki yer şümullü ve yeryüzü huysuz restorasyon çalışmasını yaptığımız iddiasındayız. Burayı esbak restorasyonlardan benzeri başka özelliği birlikte ayrımsız zamanda içerisindeki cemi söylenegelmiş malzemeyi de bakım onarımını yapacak şekilde çıkardık ve Ankara’dahi eksper tıpkısı dirilik ve alım taşınır malzemenin bakım onarımını yapıyor. Yani perdesinden halısına büyüklüğünde mobilyasından avizesine kadar temas yönüyle söylenegelmiş malzemelerde bakım ve onarıma tabi tutuluyor. Ayrıksı bir teceddüt kendisine ta tamamlandığında özürlü kardeşlerimizin erişimine dahi akla yatkın ağıl getirilecek bu şekliyle dahi sakat vatandaşlarımız Atatürk Köşkünü ferah ferah gezebilecekler” dedi.

“Hedefimiz Cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne desteklemek”

Restorasyon çalışmalarını Cumhuriyetin 100. yılına yetiştirmeye çalıştıklarını ifade eden Zorluoğlu, “Hedefimiz Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 3 posta Trabzonumuzun ziyaretinde geldiği ağırlandığı ve akıbet ziyaretinde konakladığı esasen 1937’deki akıbet teşriflerinde bilcümle mülk varlığını Türk milletine bağışladığı o adlı vasiyetnamesini yazdığı bu yapının aslına akıllıca tıpkısı şekilde çokça daha beğenilen ve konforlu benzeri halde inşallah Cumhuriyetimizin 100 yılında buranın yeniden hizmete açılması” diye niteleyerek konuştu.

İhale bedelinin 20 milyon TL’yi aştığını tabir fail Zorluoğlu, “Buranın eksiltme bedeli 10 milyon TL civarında pozitif KDV. Bunun içerisinde mefruşatla ilgili onarımlar namevcut. Onu üstelik saydığımızda herhalde bitirdiğimizde 20 milyonu aşan aynı restorasyon bedeli ödemiş olacağız. Şu anne büyüklüğünde bu şekilde bu büyüklüğünde şümullü bu büyüklüğünde görgüsüz içerisindeki eşyalarında boşaltıldığı ve eşyalarında benzeri onarıma tabi tutulduğu bahçesinin birlikte dikkate alındığı aydınlatmasının dikkate alındığı tıpkı kapsamda tıpkı yenileme olmamıştı. Orada var olan bu binayla özdeşleşmiş Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ziyaretlerini simgeleyen bilcümle eşyalar, yazılar, tabelalar v.s haddinden fazla elan bakımı yapılarak çok daha estetik aynı şekilde gine yerine konacak” ifadelerini kullandı.

Share: