Aile kocaoğlan ortalarından sonradan sevimsiz havalar kendisini gösterecek

Aile ayı ortalarından sonraları antipatik havalar kendisini gösterecek

“İstanbul’üstelik Ocak ayının 15’inden sonradan faziletkâr kesimlerde kar yağışı görülebilir”

Avrupa bildirme hamam Karı ayını yaşıyor

İSTANBUL – Türkiye’da gelgel sıcaklığı mevsim normallerinin üstünde seyrediyor. Beklenen yağışların elan görülmemesiyle gözler doğacak tarihlere çevrildi. Uzmanlar, soğuk havaların Ev ayının 15’inden sonradan İstanbul ve kâh bölgelerde etkisini gösterebileceğini düşünüyor.

Türkiye genelinde hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Muhtemel soğuk havaların mutluluk genelinde elan görülmemesiyle gözler istikbal tarihlere çevrildi. Uzmanlar Meyan ve Ocak ayının ilk haftasında sezon normallerinin üstünde seyreden itici havaların, Familya ayı ortalarında etkisini artıracağını düşünüyor.

Eş ayının 15’inden sonradan İstanbul ve kâh bölgelerde soğuk havaların etkin olabileceğini nâkil uzmanlar, ‘kara şita’ diye niteleyerek tabir edilen soğukların elan meydanda olmadığını söyledi. Uzmanlar, ayın ortalarından sonra Marmara, Şarki Anadolu, İç Anadolu, Karadeniz kıyıları ve Maşrık Karadeniz’in faziletkâr kesimlerinde kar yağışının görülmesini beklediklerini kaydetti.

İklim değişikliği da küresel sorunlar listesinde düz alırken, buna sınırlı adına mevsim normallerinin dışında albeni olayları birlikte yaşanmaya bitmeme ediyor. Aniden ve düzgüsüz yağışlar, lüks sıcaklıklar yekpare dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de etkiliyor. Türkiye, sonbahar mevsiminde serian hemencecik on paralık yağmur almadı. Kış mevsiminin geçmiş aylarında üstelik yağışsız benzeri sevimsiz etkisini sürdürdü. Mavera yandan Avrupa’dahi birlikte zaman normallerinin üzerinde bir gelgel sıcaklığı bitmeme ediyor. Polonya, Danimarka ve Çekya’nın üstelik olduğu 8 ülkede yeryüzü hamam Aile ayının yaşandığı açıklanmıştı.

“Aralık kocaoğlan maatteessüf kış mevsiminin evvel ayı olmasına rağmen kurak geçti”

İstanbul Kültürlü Üniversitesi Akademisyen Hava Bilgisi Uzmanı Cüret Özdemir, konuya ilişik değerlendirmelerde bulundu. Bağ Bozumu aylarının mevsim normallerinin üstünde seyrettiğini aktaran Özdemir, “Bir Lahzada müstacelen bu aylarda hiç yağış almadık. Ara kocaoğlan maalesef şita mevsiminin önce ayı olmasına rağmen yağışsız geçti. Zaman normallerinin ortalama 8 paye üzerinde bire bir alaz ile seyretti. Familya ayının önce haftası de bu şekilde geçiyor. Bu genişlik hem İstanbul hem bile Rum için birlikte geçerli” ifadelerini kullandı.

“Akdeniz’e Salı günü akva aynı ağırbaşlı tazyik sistemi geliyor”

Faziletkâr basıncın etkisiyle sis, buzlanma ve cılız itici kadar olayların olduğunu belirten Özdemir, “Önümüzdeki günlerde bu hâller etkisini sürdürecek ancak bugün itibariyle yoğun tazyik sisteminin Karadeniz kıyılarında görüldüğünü söyleyebiliriz. Karadeniz ve Maşrık Karadeniz’in faziletli kesimleri yağmur alabilir. Akdeniz’e Salı haset sağlam ayrımsız korkulu basınç sistemi geliyor” dedi.

“İç Rum, Şark Küçük Asya ve Şarki Karadeniz bölgesinin erdemli kesimlerinde kar yağışı olacak”

Kar yağışının İstanbul ve Marmara bölgesinde şu entelekt görünmediğinin altını çizen Özdemir, “İç Küçük Asya, Gün Doğusu Küçük Asya ve Doğu Karadeniz bölgesinin efdal kesimlerinde kar yağışı olacaktır. Şu usa vurma kuvvetli ayrımsız kar yağışının görünmediğini söyleyebiliriz” diye niteleyerek konuştu.

“Çok tafsilatlı benzeri müddet devam edecek ayrımsız antipatik albeni dalgası görünmüyor”

Kış mevsimiyle birlikte havaların soğumaya başladığını kaydeden Özdemir, “Amansız aynı sevimsiz olayı şu anda görünmüyor. Ancak Aile ayının 15’inden sonra soğuk ayrımsız hava dalgası kendisini gösterecektir. Belki bu tarihlerde İstanbul’da kar yağışı alabiliriz. Fakat çokça büyük bire bir itici kütlesi şu usa vurma görünmüyor. Bittabi Ukrayna ve Sibirya üzerinden çetin basınç sisteminin değişikliğe uğraması yerinde bilcümle bu senaryolar değişebilir ve kar yağışı gelebilir. Ama haddinden fazla etraflı ayrımsız müddet bitmeme edecek bir antipatik çekicilik dalgası görünmüyor” açıklamalarında bulundu.

“Antipatik çekicilik dalgaları Amerika kıtasına akilane aktı”

Avrupa’nın yeryüzü hamam Ocak ayını yaşamasıyla ilişkin olarak değerlendirmede mevcut Özdemir, “Sistemlerdeki modellerde gördüğümüz kadarıyla, itici havalar Yıldız bölgelerde kaldı. bundan sonra bu itici çekicilik dalgaları Amerika kıtasına akla yatkın aktı. Bu albeni Avrupa’nın tıpkısı kısmını bir tane gördü. Faziletli basınç sırtları dolayısıyla İskandinav yükseği ve Azor yükseği bunu engelledi. Faziletli basınçtan kaynaklı olarak sonuç günlerde sis olayları dahi yaşanıyor” dedi.

“Barajlarımız doluluk oranı yüzde 30 civarında kayran alıyor”

Özdemir, sözlerini şöyle tamamladı: “Barajlardaki su seviyesi dahi düştü. Barajlarımız doluluk oranı yüzdelik 30 civarında düz alıyor. Yağışların çok çok olmaması durumunda yaz mevsiminde kurak tıpkı döneme antre yapabiliriz. Su açığımız var, sonbahar ve kış mevsiminin ilk ayları kurak geçti.”

Hava Bilgisi’den 14 diyar amacıyla kar yağışı uyarısı

Mavera yandan Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü 6 Boşluk hava raporu raporunu yayımladı. Rapora bakarak, zaman 14 il üzere kar yağışı uyarısı yapılırken Marmara Bölgesi’nde birlikte yağmurlu benzeri hava beklendiği belirtildi.

Share: