Bedel belirleme furyasına bire bir zincir market daha katıldı! Ancak iz sayısı rakiplerine bakarak haddinden fazla bir iki

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, geçtiğimiz günlerde katıldığı televizyon programında zincir marketlere yönelik, “ürünlerde denk belirleme ve iskonto” çağrısı yaptı. Bitkisel, “Buradan dahi lazım ulusal gerekse yerel marketlere fiyatların belli tıpkısı müddet artırılmaması yahut sabitlenmesi noktasında çağrıda bulunuyorum. Tığ her cins katkıyı sağlamaya hazırız. Bu çağrıya kıymet verenler da oldu” dedi. Nebati’nin çağrısı bodur sürede fiyat bulurken, zincir marketler bir bir iskonto furyasına katılmaya başladı.

BİM, 5’İNCİ MARKET OLDU

Şok Marketler, Migros, Carrefoursa ve Happy Center’ın arkası sıra BİM Market birlikte ürünlerde değer sabitlemeye gitti. BİM’in resmi genel ağ sitesinde vadi düzlük açıklamada, BİM üzere müşterilerinin menfaatinin gücük vadeli efdal kardan daha koca olduğu belirtildi.

250’DEN AŞKIN ÜRÜNÜN 3 AYDIR FİYATI DEĞİŞMEDİ

Açıklamada, “Üzerimize düşen gravite bilinciyle uyguladığımız indirimler, fiyatı değişmeyen ürünler ve birçok üründe sabitlediğimiz fiyatlarla halkımızın seçkin ahit yanındayız.” ifadeleri kullanıldı. “Birlikten Berekete Kazanan Türkiye” antetli açıklamada, 250’den fazla ürünün son 3 aydır fiyatının değişmediği, ocak kocaoğlan boyunca bile 500 ürünün fiyatının sabitlendiği kaydedildi.

SADECE 500 ÜRÜNÜN FİYATI SABİTLENDİ

Ancak BİM Market’in fiyatını sabitlediği yayın sayısının vakit kaybetmeden 500’üstelik kalması dikkat çekti. Diğer zincir marketler, 1000’in üzerinde üründe değer belirleme yapmış, çokça sayıda üründe birlikte iskonto gerçekleştirmişti.

ZİNCİR MARKETLERDEN FİYAT SABİTLEME VE İNDİRİM KARARI

Şok Marketler, familya ayı süresince 1000 üründe fiyatlarını sabitlediğini duyurdu. Buna göre, markette pirinçten makarnaya, bakliyattan una, çay-kahveden şekere, nakit yağdan margarine, patatesten soğana benzeri habbe ana ihtiyaçları arasından belirlenen 1000 üründe fiyatlar, sülale kocaoğlan sonuna kadar sabit kalacak. Migros de sülale kocaoğlan boyunca genişlik ana ihtiyaç ürünlerini içeren Migros markalı 419 üründe fiyatları sabitlerken 3 binden çok markalı üründe daima iskonto yaptı. 23 farklı gruptaki bilcümle ürünleri kapsayacak şekilde 20 bine mail üründe özel yerine yüzdelik 25’ten yüzde 50’ye vasıl indirimler sunuluyor. Carrefoursa da eş ayında besin ve azık dışı iz kategorilerinde 20 bin üründe yüzde 20’den yüzdelik 40’a vasıl indirimler uygulama kararı aldı.

Share: