Adalet Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Çekim ve Bütçe Komisyonunda

YANLIŞSIZ Öğür Trabzon Saylav Salih Cora, ” Kemal Kılıçdaroğlu’na, Meral Akşener’e hakaretlerden muhit kaç sav açıldı? Kaç modül martir yakını, gazi bu şikayetlerden kontekst yargılanıyor? Bunlar tek şekilde süje olmuyor amma Cumhurbaşkanına hakaretten dolayı doğrudan doğruya açılan kamu davaları üzerinden yargıyı eleştirmenizi, yargıya hakaret etmenizi doğru bulmuyorum.” dedi.

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda Hak Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor.

SELIM Parti Ağrı Saylav Ekrem Çelebi, görüşmeler sırasında “Balkı’evet AK Parti’den geçmiş revan ne yatırım var?” diye sorarak, 114 milyon liraya hoppadak Diyadin OSB’nin temelini attıklarını söyledi.

Eskiden Ağrı’bile insanların zat köyüne, yaylasına gitmeye korktuğunu tamlayan Çelebi, “Bir Vakitler kimse o bölgelerde Kürtçe konuşamıyordu. Evveli buralarda, beyaz Torosları, siz Genel Kurulda Kürtçe konuştuğunuzda alıyorlardı sizi ensenizden, hemencek koyuyorlardı. Siz demin ne yapıyorsunuz? Siz Ağrı’dahi, Şırnak’ta, Ankara’de, İstanbul’dahi, İzmir’da, Sazak’üstelik, Yozgat’ta otobüsün üzerine çıkıyorsunuz, Kürtçe propagandanızı yapıyorsunuz; kimesne bire bir özdek diyebiliyor mu? Diyemiyor.” diye niteleyerek konuştu.

İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli’nin, “Devlete iftiradır bu. ‘Beyaz Toros’ ne gelmek oluyor?” diye sorması üzerine, Çelebi, “Özgürlükler üzerine YANLIŞSIZ Öğür’nin Türkiye’ye getirmiş olduklarını söylüyorum.” dedi.

AK Parti Aydınlık Milletvekili Bekir Güç Kurum de yediemin otoparklarında muntazır araçlara değinerek, “Milli mal. Pahal aynı hurda var. Biliyorsunuz hurda ithal eden tıpkısı ülkeyiz. Buraya de benzeri katkısı olacak. Cari açığa dahi katkısı olacak. Çalışır vaziyette olan arabalar tamire gidecek satıldığında, bakıma gidecek, servise gidecek. Buradan dahi genel adına tıpkı ek derece sağlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

İYİ Parti Sazak Milletvekili Behiç Polat ise Türkiye’da adaletin bulunmayan edildiğini öne sürerek, “Şipşak yapacağımız ara sıra icraatlar var. Hakimler için yetki ve coğrafi inanca aranacak. Hukuk fakültelerinin sayısı azaltılacak, keyfi tutuklamalar bitirilecek, çoklu baro uygulamasına sonuç verilecek.” dedi.

“Haddiniz bilin” tartışması

İYİ Parti Antalya Saylav Feridun Bahşi, İYİ Parti’nin kuruluş sürecine revan yolda bir nice ağırbaşlı hukuksuzluk yaşadığını tabir ederek, süreci anlattı.

Bunun konusunda alay düzlük MHP İstanbul Milletvekili Feti Şans, “İP’in sözcüsü hele aynı şeyleri iskandil etmek istiyorsa bizim konuşacak çok sözümüz var. Toprak kurultayı, elbette yoğun ABD’nin ve FETÖ’cülerin komplosu boşa çıkarıldı ve kendilerine arkalama fail Hisse Senedi Yakarma isimli bilgili de FETÖ yıldırı örgütü üyeliğinden hak ettiği cezayı aldı. Herhalde arkadaşımız ziyaretlerine gitmekle çalışır. Yani yakalandığı yeri filan biliyoruz ama orada çok gereksiz bire bir ağız dalaşı açıyorsunuz, altından kalkamazsınız bunun. Haddinizi de bilin.” ifadelerini kullandı.

İYİ Partili Bahşi ise “Ben yemeden içmeden hukuksuzlukları dile getirdim, ne hakimi tanırım hangi tıpkısı başkasını tanırım. Kimesne bana üstelik kadar bildiremez, bütün kendi haddini bilecek.” karşılığını verdi.

“Türkiye, GRECO’nun 22 tavsiyesinden 3’ünü hesabına getirmiş”

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Saliha Tavhane Kadıgül Sütlü, Soma’daki eroin kazasına ilişik davayı anımsatarak, “301 madencinin katillerine adalet ettikleri cezayı verdiği üzere ‘hokus pokus’la görevlerinden ettiğiniz Yargıtay 12. Ukubet Dairesi hakimleri var evet, onların haberi var mı acep sizin bu kıygın odaklı doğruluk anlayışınızdan?” diye sordu.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu dahi Türkiye’nin Avrupa Konseyi Yolsuzluğa Alın Devletler Grubu’nun (GRECO) 22 tavsiyesinden 3’ünü yerine getirdiğini kaydederek, “Maliyede gri listedeyiz, burada belli yağız listedeyiz. Türkiye’nin, Türk toplumunun buna çok elan çok uyum gösterebilmesi lazım. Sonuçta etik bilimi kurallar. Bizim amacıyla koca. Bu konuda biraz henüz hız harcama edilmesi gerekir.” değerlendirmesinde bulundu.

İYİ Öğür Antalya Saylav Hasan Subaşı ise başörtüsüne müteveccih anayasa değişikliğinin referanduma gidebileceğini dile getirerek, “Başörtüsüne ‘hayır’ çıkarsa başörtüsünü ortadan kaldırıp ‘Başlarını açın’ mı diyeceğiz evet dahi ‘Kadınlar serbestçe giysi kuşamını yapamaz’ mı diyeceğiz? LGBT ‘evet’ çıkarsa, ‘LGBT evliliği olur’ mu diyeceğiz? Bunlarla ilişkin anayasal aranjman yapılmaz, plebisit bile yapılmaz.” görüşünü paylaştı.

“Milletimiz, teröristlere idam cezasının düşüncesiz getirilmesini istiyor”

SELIM Öğür Uşak Saylav İsmail Sıra de İstanbul’daki terör eylemini gerçekleştiren teröristlere hangi ceza verilirse verilsin, toplumun vicdanının rahatlamayacağını söyledi.

Terör örgütü PKK’ya cebin 40 yıldır mücadele verildiğini anımsatan Devir, “Abdullah Öcalan 1999 yılında yakalandı. Milletimiz, 23 yıldır devletin üstünde ayrımsız yük adına görmektedir. Milletimiz, bu düşünülerek insanları öldüren teröristlerin idam olmasını, idam cezası cezasının köylü getirilmesini istiyor.” ifadelerini kullandı.

CHP İzmir Mebus Sevi Erdan Tığ ise aynı ülkede hukukun üstünlüğü değil de üstünlerin hukuku olması halinde o ülkeye yatırım gelmeyeceğini belirterek, ülkeye envestisman yapılsa de halkın değil, yarar sahiplerinin zenginleşeceğini dile getirdi.

Stajyer avukatların taleplerini anlatan Kılıç, “Pekâlâ ki tababet fakültesi 6. dershane ve diş hekimliği 5. sınıf öğrencilerine minimum ecir tutarında maaş ifa yapılacaksa, stajyer avukatlar bile bunu ziyadesiyle türe ediyor. Böyle ayrımsız talepleri var. Buna ait kanun teklifimi Meclis Başkanlığına sunmuştum.” dedi.

“Biz, sizin ne yargıyı özlediğinizi biliyoruz”

SELIM Öğür Trabzon Mebus Salih Cora ise milletvekillerinin münferit davalarda beğenmediği yargı kararları üzerinden yeniden anlık istercesine Türe Bakanı Bekir Bozdağ’ı göreve çağıran ifadeler kullandığını aktararak, şunları söyledi:

“Sizin hangi yargıyı özlediğinizi çok ferah biliyoruz. Biz, sizin önceki ölüm cezası yazar sonraları dahi entelekt özne İstiklal Mahkemelerinizi mebzul biliyoruz. Bu ülkede yalanlarla, dolanlarla bu ülkenin iradesini sahne eden Başvekilimiz Adnan Menderes’i nasıl idam cezası ettiğinizi ve onu idam cezası ederken ‘Hangi maddeden yargılanıyorum’ diye niteleyerek sorduğunda, ‘Bunu bana değil, sizi buraya tıkan iradeye sorun’ diyen bire bir yargıyı özlediğinizi üstelik biliyoruz. 12 Eylül’da tıpkısı sağdan ayrımsız soldan cezaevlerine doldurduğunuz, yaşını büyülterek ölüm cezası kararı verdiğiniz mahkemeleri üstelik biliyoruz. Bütün Bütün gösterici kıyafetten ortalık yargısız uygulama özne, er çağırdığında çift çift brifing almaya giden 28 Şubat yargıçlarını özlediğinizi haddinden fazla gani biliyoruz.”

FETÖ’nün darbecilerine cebin yargının gururlu tıpkısı vakfe ortaya koyduğunu, darbeye geçit vermediğini ifade eden Cora, bugün darbecileri soruşturan, yargılayan, hususiyet nezdinde adisyon soran bir yargı bulunduğunu vurguladı.

Muhalefetin Cumhurbaşkanına hakaret davalarına ilişkin eleştirilerine dahi değinen Cora, “Burada herhangi bir defasında Sayın Cumhurbaşkanımıza taşlama zımnında açılan amme davaları gündeme getiriliyor. Peki sebep araştırmıyorsunuz, Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’na, Meral Akşener’e hakaretlerden periferi birçok sav açıldı? Kaç kıta martir yakını, gazi bu şikayetlerden etraf yargılanıyor? Bunlar tek şekilde konu olmuyor ama Cumhurbaşkanına hakaretten kıran araçsız açılan amme davaları üzerinden yargıyı eleştirmenizi, yargıya hakaret etmenizi akıllıcasına bulmuyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Share: