Herhangi Bir şeyi tıpkısı olan iki vazifeli beyninde 329 TL’lik maaş farkı olanaklı

Geçen haftaki yazımızda unvanı, derecesi ve kademesi bir olan iki memurun maaşı beyninde 124 TL’lik fark olabileceğini rapor etmiştik. Bu günkü yazımızda ise unvanlar arttıkça maaş farkının henüz aşkın olabileceğini göstereceğiz.

5510 az Kanunun yürürlüğe girmesinden bilahare zahmetli mahiye hesabı ve tekaüt kesintilerine asıl kazançlarda esaslı değişiklikler olmuştur. 5434 çevrilmiş Kanuna bakarak zor kesintisine tabi olmayan bazı ödemelerden 5510 sınırlanmış Kanuna göre emekli kesintisi yapılmaktadır.

Bu kesintilerden sunu önemli kalemler ise özel bakım tazminatı ile huzur ve sahne tazminatlarıdır. İşte bu farklılık, rastgele şeyi ayrımsız olan ama bağımlı oldukları kanunlar ayrımlı olan iki memur arasındaki aylık farklılığının ana sebebidir.

İsterseniz kat sayı üzerinden konuyu açıklayalım. Rastgele iki memur de Müsteşar olsun. Fakat, birisi 5510 basit Kanun’a bağımlı adına göreve başlamıştır, gayr ise 5434 basit Kanun’a göre işe başlamıştır. Bu vesileyle Müsteşarların maaşlarını dahi açıklamış olalım.

5434 sayılı Kanun’a bağımlı yerine görev eden Müsteşarlar 8.043 TL kesin mahiye alırken, 5510 sayılı Kanun’a bağımlı adına fariza işleyen Müsteşarlar ise 7.714 TL kesin aylık almaktadırlar. İki müsteşarın maaşı ortada ise 329 TL’lik mahiye farkı oluşmaktadır. Bu farkın temel sebebi ise brüt maaştan yapılan mütekait kesintilerinin değişik olmasıdır. Oyucularımızdan zenginin maaşı züğürtün çenesini yorarmış diyenler birlikte çıkacaktır amma varsın olsun. Kime felek kime yazgı.

Mehil müddeti sonrasında çarkıt kadroma dönebilir miyim?

SGK Müfettiş Yardımcısı namına çalışmaktayken Maliye Uzman Yardımcılığını kazandım ve 16 Nisanda Denetmenlik görevinden ayrıldım ve şuanda vade süresini kullanıyorum. Mehil sürem 1 Mayıs’ta dolacak. Bazı zatî nedenlerimden kontekst eski kurumumda çalışmamak istiyorum. Önel süresi dolmadan bozuk görevime ferasetsiz dönebilir miyim? bu arada geçirmiş olduğum süreleri yıllık iznimden düşülebilir mi? Sizce zahir aynı defa izlemeliyim.

657 çevrilmiş Kanunun 62 ve 63 üncü maddelerinde kayran değiştirmelerde elbette bire bir süreç izleneceği ile bir Kanunun 169 uncu maddesinde bunlara şüphesiz mahiye ödeneceği celi belirtilmiştir. Bu çerçevede çarkıt kurumunuzdan ayrılmakla bu kurumla ilişiğiniz maktu olup, bu kuruma gene dönüşünüz mümkün değildir. Ayrıca mehil müddetini de kullandığınız anlaşılmaktadır. Şuan yapmanız gereken biricik şey eskimemiş kurumunuza başlamaktır. Maatteessüf bize bakarak başka seçeneğiniz bulunmamaktadır. Değişik tıpkısı prosedür yaparsanız müstafi duruma düşebilirsiniz.

Kleptomani hastası memurun hırsızlık yapmasının sonuçları

Ben PTT’de, 399 az KHK’ye tabi kontratlı personel namına görev yapmaktayım. Kleptomani hastası olduğum üzere hırsızlık suçundan yağlık yargılandım ve TCK’nun 32/1 maddesine bakarak cezai ehliyetimin mecmu olmadığına değişmeyen verildi, 6 ay 28 devir ceza aldım ve hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verildi. İdarede hakkımda anket açtı ve 657 dar Yasanın 125/E-g maddesi ve 399 çevrilmiş KHK 45/b maddesi ile hizmet sözleşmesinin 11/b maddesi uyarınca memurluktan çıkarılmama ve sözleşmenin feshine karar verildi. Hangi yapabilirim?

Ahmet Ünlü’nün yazısının devamını derk etmek için tıklayınız.

Share: