Zelenskiy, Avrupa’dan aceleten tayyare ve gösterişli cebe istedi Açıklaması

Ukrayna Fehamet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Avrupa’dan ülkesine olabildiğince aceleci ayrımsız şekilde tayyare ve korkulu cebe teslimatı yapmasını irade etti.

Londra ziyareti sonrası Paris’e gelen Zelenskiy, Elysee Sarayı’nda Fransa Cumhur Reisi Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile ortak matbuat açıklaması yaptı.

Paris’e gelmekten sevinme duyduğunu nâkil Zelenskiy, ziyaretinin Avrupa kıtasının birliğini güçlendirmeye arkalama edeceğini söyledi.

Zelenskiy, Fransa ve Almanya’nın Ukrayna’ya cebe yardımında bulunduğunu anımsatarak ülkesinin silah ihtiyacının halen bitmediğini belirtti.

Avrupa’ya, ülkesine çabuk aynı şekilde tayyare ve okkalı silah teslimatı yapması çağrısında kâin Zelenskiy, “Ukrayna hangi kadar acele tafsilatlı menzilli güç zırh edinirse, pilotlarımız ne büyüklüğünde tez tayyare alırsa bu Zalim saldırganlığı o büyüklüğünde çabuk sona erer ve Avrupa’ya üstelik hazar kafasız dirimlik.” ifadesini kullandı.

Macron da Zelenskiy’i yürekli ve belirtik namzet bulduğunu belirterek “bağlılığının delici olduğunu” söyledi.

Zelenskiy’ye Fransa’nın ve Avrupa’nın cebe yöneltme iradesinin bitmeme edeceğine ilgili güvence veren Macron, “(Ukrayna) Barışı inşa etmek için bize güvenebilir.” diyerek konuştu.

Macron, Ukrayna üzere yapılanların Avrupa’ya ati taahhüt ettiğini savundu.

Scholz da Ukraynalıların cesaretli, yiğit ve azimli olduğu yorumunu yaptı.

Ukrayna’ya müteveccih taahhütlerinde azimli olduklarını nâkil Scholz, ülkesinin Ukrayna’ya mali ve insancasına yardımların beraberinde ve cebe, sakil tümden, albeni savunma sistemleri ve muharebe tankları yardımı yaptıklarını hatırlattı.

Scholz, Ukrayna’ya cebe yardımına bitmeme edeceklerini belirtti.

Share: