CTE’den Hatay T Tipi Merbut Ceza İnfaz Kurumunda yaşanan kaçma girişimine ilgili izah Açıklaması

Doğruluk Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Umumi Müdürlüğü (CTE), Hatay T Tipi Bağlı Ceza İnfaz Kurumundaki kurtulma girişiminin önlenmesi üzere yapılan engelleme sırasında 12 adli hükümlü ve tutuklunun yaralandığını, hastaneye sevk edilen yaralılardan 3’ünün hayatını kaybettiğini, olayla ilişik adli ve yönetsel anket başlatıldığını bildirdi.

CTE’den yapılan kayıtlı açıklamada, Hatay T Tipi Sınırlı Ceza İnfaz Kurumu üzerine ara sıra basın-yayın kuruluşlarında ve toplumsal medya platformlarında kayran kayran iddialarla ilişik açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Hatay T Tipi Sınırlı Ukubet İnfaz Kurumunda kâin tıpkı hizip adli hükümlü ve tutuklunun kurtulma teşebbüsünde bulunduğu ve peşi sıra cuşuhuruş çıkardığı rapor edilen açıklamada, firarı menetmek, yangını söndürmek ve ukubet uygulama kurumundaki mevkuf ile hükümlülerin güvenliğini temin etmek üzere yasalı mevzuat çerçevesinde gerekli müdahalenin yapıldığı aktarıldı.

Müdahale sonucunda kurtulma girişiminin engellendiği ve yangının söndürüldüğü anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Olaylara müdahale sırasında 12 adli mahkûm ve vakfedilmiş yaralanmış, hastaneye gönderme edilen yaralılardan 3’ü vefat etmiştir. Hadisenin soruşturulması amacıyla Hak Bakanımız yoluyla Hak Bakanlığı müfettişleri ile Ukubet ve Tevkifevleri Umumi Müdürlüğü kontrolörleri görevlendirilmiş, olayla ilgilendiren adli ve yönetsel anket başlatılmıştır. Ceza yürütüm kurumunda kadın mahkûm/tutuklulara hücum edildiği iddiaları ve ayrıksı batıl ithamlar ağız ağıza gerçek dışıdır.”

Açıklamada, bahis konusu vaziyetler sonucu ceza infaz kurumunun kullanılamaz halde bozma edilmesi zımnında hükümlü ve tutukluların eksantrik ceza uygulama kurumlarına sevkinin sağlandığı bilgisine düz verildi.

Share: