Trabzon’da kadınlara meme başı kanseri farkındalık eğitimi verildi

TRABZON’bile İhtiyaç Haritası ve Kanser Savaşçıları Derneği ile AstraZeneca Türkiye’nin şartsız desteğiyle planlı ‘Kendini Teşhis, Er Teşhis Meme Kanseri Farkındalık Hareketi’ kapsamında kadınlara terbiye verildi. Prof. Dr. Adnan Çalık meme kanserinde erken tanının önemine değinerek, “Sayı Farkı kestirmece 10 kadından biri ömrünün tıpkısı döneminde meme kanseri ile yüzleşecektir. Bicik kanseri elle taharri anlamında çokça heybetli bir terim olmakla bu arada temel hedefimiz elan ele gelmeyen aşamada bicik kanserini yakalamış başlamak” dedi.

İhtiyaç Haritası ve Amansız Hastalık Savaşçıları Derneği ile AstraZeneca Türkiye’nin şartsız desteğiyle hayata geçirilen ‘Kendini Teşhis, Er Tanılama Bicik Kanseri Farkındalık Hareketi’ projesi kapsamında meme başı kanseri konusunda eğitim bilimi toplantıları gerçekleştiriliyor. İlki Antalya’üstelik gerçekleştirilen terbiye toplantısının ikinci durağı Trabzon olurken Türkiye’nin çeşitli illerinde yapılacak toplantılarda kontrol ve teşhisin önemi anlatılarak kadınların meme kanseri üzerine bilgilendirilmesi amaçlanıyor.  Ortahisar ilçesinde Hamamizade İhsan Satış Hars Merkezi’nde planlı toplantıya katılan 100 kadına, Amansız Hastalık Savaşçıları Derneği’nin gönüllü hekimi Prof. Dr. Adnan Kötürüm marifetiyle, meme kanseri görülme sıklığı, başlıca risk faktörleri, er tanının önemi, meme kanseri tarama (mamografi) ve elle sondaj kabilinden konularda bilgelik verildi. Eğitim Bilimi düzlük kadınların Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Yetişek Merkezi’nde (KETEM) taramalarının yapılması amacıyla randevuları koordine edilerek ulaşımları sağlanıp, tarama sonrası kamu süreci takip edilecek. İhtiyaç Haritası koordinesiyle eğitim verilecek illerde meme başı kanseri farkındalığı çerçevesinde sağlık hizmetlerine erişimi kısıtlı şahıslar ve bölgeler tayin edilecek.

‘HEDEFİMİZ DAHA ELE GELMEYEN AŞAMADA MEME KANSERİNİ YAKALAMIŞ OLMAK’

Meme kanseri taramalarının 40 gözyaşı üstü kadınlarda temas yıl muhakkak yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Adnan Kötürüm, “Meme Başı kanseri kadınlarda genişlik kalın görülen kanser türü olması zımnında kadınların ağır rüyasıdır. Ancak tanı ve tedavideki gelişmeler dolayısıyla bu çor yıllar öncesine göre çok elan birkaç korkulacak bir ülkü haline dönüştü. Tabii başarılı tıpkısı otama üzere erken tanılama yöre koşuldur. Erken tanı, memede sınırlanmış çor anlamına dirimlik. Subklinik dediğimiz radyolojik tetkiklerle ortaya konan meme başı kanseri tanısı günümüzde oldukça önemlidir. Bu tanılama amacıyla kendiliğinden muayene birlikte ahenkli radyolojik kontroller de gerekmektedir. Meme Başı kanseri, erken teşhis konduğu takdirde lüzum meme kaybı gerekse işlev kaybı olmaksızın tedavisi gibi aynı hastalıktır. Bu nedenle umum kadınlarımızın meme başı kanseri üstüne duyarlı olmalarını bekliyoruz. Bu toplantıyı de kadınlarımızda bicik kanseri farkındalığını artırmak amacıyla düzenledik.” diyerek konuştu.

‘ERKEN TANININ ÖNEMİNİ ANLATACAĞIZ’

Kanser tanısı alanların ve yakınlarının yaşam kalitesini arttırmak ve onlara bu yolculukta korumak için mütenevvi projeler yürüttüklerinin belirten Kanser Savaşçıları Derneği Genel Sekreteri Aslı Ortakmaç, “Kendini tanılama erken teşhis meme kanseri farkındalık hareketi da bu projelerimizden benzeri tanesi. Burada İhtiyaç Haritası ekibiyle ve AstraZeneca Türkiye’nin koşulsuz desteğiyle yürütüyoruz bu projemizi. Güzeşte ay Antalya’daydık. Antalya’bile tahminî 350 kadınımıza bicik kanserinde erken tanının önemi ile ait terbiye verdi hocalarımız. Daha sonraları de Antalya’birlikte KETEM gelişim birliğiyle meme kanseri taramalarına başladık. Zaman bile burada Trabzon’dayız. Çokça heyecanlıyız. Burada Trabzonlu kadınlarımızla aynı araya geleceğiz. Canan hocamız önceki meme başı kanserinde er tanının önemini anlatacak, kendi kendine meme başı muayenesi ayda bire bir ne kadar kızıl, yılda ayrımsız hele riziko grubunda aynı meme cerrahına gidip meme kanseri taraması yaptırmak ve 40 gözyaşı sonrasında de en bir iki 2 yılda tıpkısı mamografi çektirmenin önemini anlatacağız.  Ama bu yetişek burada bağlı kalmayacak. Henüz bilahare esasen riziko grubundaki kadınlarımıza ve onların yakınları amacıyla bildirişim bilgilerini alacağız ve seçme birini arayacağız. Gene KETEM hisse senedi birliğiyle mahallelerine gidip kadınlarımızı mahallelerinden alıp randevularını sağlayıp meme kanseri taramalarını gerçekleştireceğiz ve onları yeniden evlerine bırakacağız” dedi.

Kanıtlanmış harita teknolojisi ve sosyete tabanlı konfirmasyon işlevi marifetiyle eğitim, sağlık, kültür-nutuk üzere alanlarda yardımlaşmayı ve dayanışmayı gerçekleştirdiklerini belirten İhtiyaç Haritası Sosyal Güçlük Koordinatörü Sevdanur Gökrenk ise, “İhtiyaç Haritası gerekseme sahiplerine yüklenmek isteyenleri buluşturan aslında online benzeri dünya. Bütün Türkiye üzerinde elektrik gösteren bire bir online harita sistemi. Sizler destek olmak istediğinizde ya dahi seçme konuda ayrımsız şeye ihtiyacınız olduğunuzda girip haritadan çift yönlü kullanabiliyorsunuz. Harita bulunak sistemine dair olduğu için aslında üst sokağınızdaki rastgele gerekseme sahibinden üstelik İhtiyaç Haritası tarafından bilge olabiliyorsunuz. İhtiyaç Haritası elden bu destekçiyle ihtiyaç sahibini buluşturan projelerin yanı sıra bunun kabil farkındalık çalışmaları de yapıyor. Zaman Trabzon’dayız ve er tanılama projesiyle alay malay kadınların meme kanseri üstünde farkındalığını artırmak için bir proje yapıyoruz. Bu projede esasta temel kasıt kadınların er tanılama hakkında genel bilgilere ehil olması ve günce kontrollerini, haftalık kontrollerini yapması ve gerçekte rutin olarak kanser tarama merkezlerinde kontrollerini yapabilmesi. Çünkü meme kanseri maatteessüf kadınları çokça çok ait bir bahis ve kadınlar bu konuda farkındalığı geliştikçe, kendini korudukça ve etrafındaki insanlara bunu anlattıkça esasta meme kanserinin er tanıdaki oranlarının arttığı birlikte o söylenen ayrımsız soy. Bu noktada esas hedefimiz dahi biraz elan kadınların burada farkındalığını yükseltmek üzerine ayrımsız çalışma yapmak” ifadelerine kayran verdi.

Share: