Yalova Belediyesi taziyet evi davasında şevahit dinlendi

Yalova Uray Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Vefa Salman’ın birlikte 4 belediye personeli ve 1 firma sahibinin yargılandığı davada dinlenen tanık Ahmet Özbakır, taziyet evinin münakasa onayını veren belgeyi imzalamadıktan 3 dönüş sonraları görevden alındığını söyledi.

Seyrantepe Mahallesi’nde 8 Şubat 2019’dahi 165 bin liralık bedelle eksiltme edilen ve 17 Mart 2019’da açılışı yapılan 129 metrekarelik taziyet evinin, ışık kanıt gösterilerek 19 Ocak’ta işlenmiş olduğu iddiasıyla açılan davanın altıncı duruşması Yalova 1. Aheste Ukubet Mahkemesi’nde görüldü. Davada dönemin Belediye Komutan Yardımcısı Hamit Mutlu, belediye personeli Türker Bayram, İlker Hasan Küpe Çiçeği ve Murat Sırmabıyık ve söz konusu ihaleyi düz Feridun Vahim hazır bulundu. Davaya İçişleri Bakanlığı vasıtasıyla Yalova Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Vefa Salman ise katılmadı.

Duruşmada tanık adına dinlenen Yalova Belediyesi memurlarından Ahmet Özbakır, Bilgelik İşleri Müdürlüğü’nde inşaat mühendisi yerine çalıştığını ve taziyet evi ihalesinin müsaade belgesini imzalamadığını dile getirdi. Sonrasında da görevden alındığını anlatan Özbakır, “İhale müsaade belgesini apansızın gelince imzalamadım. Daha sonra 3 dönem içre görevden alındım. Bozukluk görevden alındığımı bilemiyorum. Ansızın çıktığı amacıyla imzaladım. Hususi Çeşit Müdürlüğü’nde görevlendirildim. Daha sonraları bu yerin fotoğrafını çektim” diye niteleyerek konuştu.

Söz konusu davanın açılması üzere suç duyurusunda mevcut DÜRÜST Öğür İl Başkanı Muğlim Bağatar’a, rastgele fotoğraf gönderip göndermediğini hatırlamadığını anlatan Özbakır, “Muğlim Bağatar, benim köylüm, arkadaşım. Fotoğrafı Muğlim Bağatar’a gönderdim mi, göndermedim mi hatırlamıyorum. Ayrımsız mühendis kendisine Hususi Kalem Müdürlüğü’ne gönderilmem beni üzdü” dedi.

Ardından, şahit olarak münakasa komisyonunda kâin Fuat Mercanköşk, Şenay Reyhan Seki ve Ulu Kutbay’ın beraberinde polis memuru Eren Demirhan dinlendi.

Komisyonda düz kayran şevahit münakasa için kendilerine aynı yönlendirme veya ağırlık olmadığını söyledi.

Mahkeme heyeti yıpranmamış tanıkların dinlenmesi ve dosyada eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı istikbal bire bir tarihe erteledi. – YALOVA

Share: