Engelleri yüzerek aştı, canlı yaşında 120 madalya kazandı

Engelleri yüzerek aştı, güre yaşında 120 madalya kazandı

YALOVA Türkiye ve ensiz dışındaki turnuvalarda bugüne büyüklüğünde 60 altın, 25 sim ve 35 de tunç görünmek amacıyla 120 madalya kazanan zihnî mânialı milli yüzücü Varol Vasilica, sporla hayatının değiştiğini söyledi.

Milli Piyango Bakım ve Iyileştirme Merkezi Müdürlüğü’nde bakım ve korunma altında bulunan 23 yaşındaki Varol Vasilica, 14-16 Teşrinisani’da düzenlenen Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Yüzme Türkiye Şampiyonası’na ıstampa vurmuştu. Azade ve boyun üstünde 50, 100 ve 200 metrelerde 6 birincilik elde eden Vasilica, kariyerindeki toplam madalya sayısını 120’ye çıkardı. 3 Son Teşrin 2022 tarihi itibariyle bile Yalova Uç ve Diş Sağlığı Merkezi’nde sililik görevlisi adına çalışmaya başlayan Vasilica, 13 sene ilk başladığı spor ile hayatının değiştiğini anlattı. Milli yüzücü, “Ego bir vakitler içime kapanıktım. Içtimai tıpkı hayatım yoktu. Kimse ile diyalog kurmuyordum. Sistem bana derdini anlat diyordu, anlatamıyordum. Hep ağlıyor, üzülüyordum. O yüzden aynı hocamın tavsiyesiyle spora başladım. Ondan sonraları bambaşka benzeri çocuk olmaya başladım. Haddinden Fazla saldırgan ve sinirliydim. Spora başladıktan bilahare düzeldim, haddinden fazla sosyalleştim. İnsanlarla diyalog kurmayı öğrendim” dedi.

“Ülkemi yer bereketli şekilde işaret etmek istiyorum”

2016’da İtalya’da düzenlenen Avrupa şampiyonasında 50 metre çıplak üzerinde 4.’lük kazanan milli yüzücü, 2023 yılının şubat ayında Fransa’da düzenlenecek acun şampiyonasında mertebe almak istiyor. Sonuç Türkiye şampiyonasında 6 birincilik elde etmesinin kendisi için önemine değinen Vasilica, “Bu alım verici. Günde 7 kilometre yüzüyorum. 2-3 saat idman yapıyorum. Bu antrenmanın verimli geçiyor. Çokça mutluyum. Çok bereketli ve hırslıyım. Ülkemi en dolgunca şekilde görünmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Milli sportmen kendisi üzere mânialı bireylere spor etme tavsiyesinde bulundu.

Share: