Vekâlet harekete geçti: Enerjide artırım hamlesi

Türkiye’nin erke faturasını azaltmak için tasarrufu motivasyon edecek benzeri seri tedarik şita ayları gelmeden anında alınacak. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin başkanlığında toplanan Karşılık İstikrarı Komitesi’nde Avrupa özellikle koyulmak üzere cemi dünyada erke tasarrufuna müteveccih önlemlerin en son seviyede alındığı, Türkiye’bile bile erke tüketim alışkanlıklarının bu istikamette yönlendirilmesi kararlılığına vurgu yapıldı.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın say saatlerinin düşürülmesine müteveccih söylemlerinin üstelik temelini erke verimliliğinin oluşturduğu öğrenilirken, bu kapsamda hem kamu hem üstelik özel sektörde evden çalışmaların isteklendirme edilmesi, hem işe gelip giderken harcanan yakıt hem birlikte plazalardaki faziletkâr erke faturalarından artırım edilmesi amaçlanıyor.

Yapılan hesaplamalara bakarak kamu ve hususi sektörde bulunan çalışanların yüzdelik 20’sinin işlerini evden dahi yürütebileceği, bunun sağlanması halinde yakıt tüketiminde yavaş bir düşüş yaşanacağı kaydedildi. Evde çalışmanın beraberinde getireceği ruh yüküne ait de çalışmalar yapılırken, vatandaşın da iktisadi çıkacağı belirtildi.

BİNA YALITIMI ŞART

Türkiye’bile bina yalıtımı için mevcutta çok yavaş desteklemeler verilirken, desteklere ilişik mevzuatların bürokrasisi üstelik azaltılacak. Yapı sektöründe enerji kaybının yüzde 30 olduğu, mesken bazlı düşünüldüğünde ısı yalıtımı ile her bir dairenin yüzde 50 daha aşkın enerji tasarrufu ettiği gerçeğinden hareketle binalardaki ısı yalıtımlarına müteveccih kullanılmamış teşvikler bile hazırlanacak.

KAMPANYALAR DÜZENLENECEK

Antrparantez vatandaşın bilinçlendirilmesi noktasında üstelik kampanyalar düzenlenecek. Enerji verimliliği etiketi taşıyan beyaz zehir eşyaların alınması, evlerde çıra düğmelerinin yanına “lüzumsuzsa kapat” kabil hatırlatıcılar konularak özellikle evlerde şişman karı bireylerinin boş yanan ışıkları kapatmaları teşvik edilecek.

Benzeri şekilde ne eşyanın bittabi kullanılırsa daha çok artırım edileceği noktasında de bilgilendirmeler yapılacak. Enerji verimliliğinin temelden akva şekilde alınması için öğrencilere okullarda olgunluk konulu dersler verilecek.

KAMU BİNALARINDA YÜZDE 15 TASARRUF HEDEFİ

Kamu binalarında 2023 yılı sonuna kadar asgari yüzdelik 15 enerji tasarrufu sağlanması hedefi doğrultusunda, geçen sene 2 bin 432 yapıda alınan erke verimliliği önlemleriyle 35 milyon lira tasarruf sağlanmıştı.

Şimdi ise genel tenvirat tesislerinde LED armatür kullanımına ilgilendiren mevzuat da tamamlanırken, Erke Bakanlığı’nın stratejik planına bakarak, 2023 yılına büyüklüğünde toplanmış 1 milyon 75 bin LED armatür değişimi yapılacak.

MUHALEFETİN KARANLIĞININA KARŞI YURTTAŞ BİLİNÇLENDİRİLECEK

Yekpare bu icraat yapılırken, muhalefetin “vatandaş karanlığa mahkum edilecek” çarpıtmalarının olacağı öngörüsüyle, dünya enerji gerçekleri ve tasarrufun önemi vatandaşa anlatılarak, “vazıh yarınlar” söylemiyle ana olanın gereksiz ihtilaf etmek değil, devlet ve vatandaş menfaati olduğu anlatılacak.

BARIŞ ŞİMŞEK

Share: