Valilikten sonradan Meteoroloji birlikte uyardı: Yalım 44 dereceyi bulacak

Dünyanın sunu mefret turizm destinasyonları arasında kayran alan Antalya’dahi önümüzdeki cumartesi, münasebet, pazartesi günleri için hamam hava uyarısında bulunuldu. Sıcaklıklar 40 dereceye ulaşırken, yangınlara karşı duyar olunması istendi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, sıcaklıkların Antalya mülk genelinde 19 Temmuz 2022 Salı haset ile 25 Temmuz Pazartesi günü akşam ezanı saatlerine kadar kıyı kesimlerinde 38 ila 44 adım, bağırsak kesimlerde 32 ila 36 paye ortada olmasının beklendiği kaydedildi.

Ayrıca, tıpkı tarihler ortada rutubet oranının yüzde 10 ila 30 ortada adisyon edildiği ve yıldız ve kuzeydoğu yönlerden saatte 40 ila 60 kilometre beyninde akva rüzgar beklendiği anlatım edildi.

Meteorolojiden Antalya üzere ciddi yalım ve cuşiş uyarısı

Meteoroloji 4. Havza Müdürü Dr. Mehmet Latif Gültekin, sıcaklıklardaki artışlarla ilişkin ayrımsız meteorolojik yorum yaptıklarını belirtti. Gültekin, Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Umumi Müdürlüğünce yapılan sonuç tahmin ve değerlendirmelere bakarak şimalli rüzgarların tıpkı hafta boyunca bölgede etkili olacağına ilgi çekti.

Kuzeyli rüzgarların yanı sıra fön etkisi oluşturduğunu dile getiren Gültekin, “Özellikle bağırsak kesimlerden sahile makul akan şimalli rüzgarlar temas 100 metrede tıpkısı sıcaklığı 1 basamak arttırarak deniz boyu kesiminde sıcaklıkları sezon normallerinin üzerine çıkartmasını bekliyoruz. Sıcaklıklar, Antalya ve Muğla sahillerinde 36 ile 40 kademe beyninde olacak. Şeb sıcaklığı Antalya’üstelik 26-28 kademe arasında olacak. Kuzeyli rüzgarlar sıcaklığı arttırırken nemi birlikte düşürüyor” diye niteleyerek konuştu.

40 derecelere ulaşacak

Sıcak gelgel noktasında cumartesi, alım satım ve pazartesi günlerine özen çeken Güzel Gültekin, “Bugünlerde sıcaklıklarımız 39-40 dereceye, rutubet üstelik yüzde 20’ye düşecek. Bağan nem ve yüksek yalım dönemlerinde vatandaşlarımızın tetik olmalarında kâr var. Bu 3 günde piknik ve ormanlık alanlara revan vatandaşlarımızın daha tetik olması geçişsiz. İzmarit, mangal sonrası ateşi gani şekilde söndürülmesi gerekir. Yangına misil anahtar seçkin kalem kirleticinin ormanlık alanda bırakılmaması önem genişlik ediyor” dedi.

Salı haset normale dönecek

Kuzeyli rüzgarların pazartesi etkisini yitirmeye başlamasıyla sıcaklığın da düşüşe geçeceğine değinen Gültekin, “Salı gününden itibaren zaman normallerine gerileyecek” dedi.

Share: