Türkiye’nin mesane nakız takılan sunma tezyifkâr hastası 5 yaşındaki Malk

Libyalı Alshareef ailesinin kızları Malk Alhadi Mohamed Alshareef (5), doğduğu günden beri ayrıcalı baş hastalığı dolayısıyla bati lüzum kaçırma ve ölme problemleri yaşıyordu. Ülkelerinde birçok tedavi yöntemini deneyen Alshareef ailesi içtimai medyadan Üroloji bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Vahit Güzelburç’a ulaştı. Ilk Teşrin ayında İstanbul’a gelen Malk, 2 aylık tedavinin peşi sıra Türkiye’nin yeryüzü tezyifkâr yaşta mesane pili takılan sakral nöromodülasyon geçerli çocuk hastası oldu.

Medipol Mega Darülfünun Hastanesi Bevliye Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Birim Güzelburç’a ulaşarak, çeşitli branşların ortak yaklaşımıyla tedavisine başlanan Malk, 2 maaş sürenin sonunda idrar torbası pili ameliyatıyla sağlığına kavuştu. Alshareef ailesi yıllardır yaşadıkları sıkıntıyı şu şekilde açıkladı:

“Kızımızın normal benzeri çocuk kabil idrarını yapamadığını ayırt ediyorduk. Sağlığı amacıyla araştırma yaptık, bir nice doktora danıştık ve yapılan testler sonucu mesanesiyle ilişkin tıpkısı problemi olduğunu öğrendik. Ailecek psikolojik olarak geçirdiğimiz baskı dönemleri geride bırakacağımıza istinaden arkadaşlarımız ve sosyal medya yardımıyla Ünite hocamıza ulaştık. Herkesin mutlu tıpkı şekilde hastaneden ayrıldığını görünce Ünite hocamızı yeğlemek istedik ve sonrasında tedavi üzere Türkiye’ye geldik. Yapılan testlerin sonucunda idrar torbası nakız takıldı ve faydasını görmeye başladık. Kızımız pil öncesinde gelişigüzel akşam altına yapıyordu ve hissedemediği üzere bize söyleyemiyordu. Idrar Torbası melez takıldığından beri geceleri idrarını tutabiliyor. Ayrıca idrarını hissettiği için bire bir şekilde bize belirtebiliyor. Kızımızdaki düzelmeler bize umut ışığı oldu.”

2 AŞAMADA TEDAVİYİ TAMAMLADIK

Dr. Öğr. Üyesi Birim Güzelburç ise tedaviye ait şu bilgileri verdi:

“Yoz kızımız anadan doğma işaret açıklığı yerine bildik Spina Bifida hastalığıyla dünyaya mevrut. Malk elan 1 günlükken belen açıklığıyla ait ülkesinde faaliyetler edilmiş ve bel kemiğindeki duruluk kapatılmış. Ama bu kapatılan açıklıktaki sinirlerin ucu idrar torbası ve rektuma uyarıyı sağlar. Henüz sonradan Malk 2 haftalıkken murdarilik sıvısının dışarıya alınması, us içindeki basıncın azaltılması için şant ameliyatı bile ergin. Çocuğun boyunun uzamasıyla bu arada bu sinirlerde tevettür görülmüş ve hem yürümesi hem de tuvaletiyle ait birçok sıkıntıya faktör ergin. Yaklaşık 2 kamer evvel bize geldiklerinde Hatır Asap Cerrahisi Bölümümüz ve Çocuk Gastroenteroloji Bölümümüzle birlikte çeşitli testler yaptık ve sinir sıkışmasına mecbur yanlış sinyalizasyon olduğunu tespit ettik. Hastaya elan ilk ölçün diyebileceğimiz tedaviler mücerrep amma yarar yepyeni. Bu durumda devreye dünyada yıldızı parlamaya başlayan mesane pili yani sakral nöromodülasyon tedavisi girdi. Idrar Torbası kırma konusunda alelhusus kâmil ve daha iri çocuklarda bir nice kudretli cerrahi müdahale deneyimimiz oldu. Ama bala hastalarda dünya genelinde bu tedavinin ne kadar işe yaradığına ilişik biraz başlangıç karışıklığı var. Biz ölçün kendisine ameliyatı 2 aşamada gerçekleştirdik. İlk aşamada benzeri sınav cihazı takıp hastamızı kestirmece 2 ila 3 hafta değerlendirdik. Bu sürede Malk’ın annesi vaktiyle kızının seçkin akşam uykusunda gereklilik kaçırırken bu durumun ancak haftada 1’e kadar gerilediğini söyledi.”

“İlk adım olumlu sonuçlanınca kalımlı batarya tedavisine geçtik ve problemsiz yerine ameliyatımız sonuçlandı” diyen Güzelburç, “Şu anda üstelik objektif namına sair testlerini bile takip etmeye devam ediyoruz. Öte yandan bu çocuk hastaların tıpkısı ayrıksı sıkıntısı üstelik ömürleri boyunca bilcümle alt beziyle dolaştıkları için idrar tutmayla ilgili on paralık bilgileri bulunmayan. Çocuğa aynı yandan tuvalet eğitimine başlattık ve eğlenceli kendisine tuvalete yönlendirmeye çalıştık. 11 ila 12 yaş grubuyla henüz bayındır iletişim kurduğumuz amacıyla onlar henüz çabuk öğreniyorlar. Amma 5 yaş bu konuda rekor sayılacak yaşlardan biri. Malk, Türkiye’nin en adi yaşta mesane nakız takılan sakral nöromodülasyon meri yavru hastası oldu” diyerek konuştu.

Share: