PİLOT: ALTIMIZDAN TAVŞAN GEÇTİ

PEGASUS Havayolları’nın Münih seferini eden geçici uçağı, evvel İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na inişi sırasında piste giren tıpkı tavşanı ezdi. O anda inişe hazırlanan iki arızi uçağı ise pisti amerikan bar artırmak zorunda kaldı. Uçağın pilotu “altımızdan aynı tavşan geçti” diyerek durumu kuleye anlatım ederken, pilot ile hava gidiş geliş kontrolörü arasındaki o anlar telsiz konuşmasına yansıdı.

Pegasus Havayolları’nın PC1022 kat az Münih-İstanbul seferini fail sâri uçağı, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 19.13’te teker koydu. Airbus 320 Neo tipi uçağın pilotu, inişin tezce ardından pistte ayrımsız tavşan gördüklerini Hava Gidiş Geliş Taharri Kulesine bildirdi. Bu sırada inişe hazırlanan uçaklara müsaade verilmedi. Bunun üzerine Türk Hava Yolları’nın TK7863 Urmia-İstanbul ile Pegasus Havayolları’nın PC 332 Budapeşte-İstanbul seferini işleyen uçakları pisti amerikan bar bozmak zorunda kaldı. 4 dakika ortamında görüngü yerine giden ekipler, uçağın ezdiği tavşanı pisten kaldırılmasından sonra çekicilik trafiği normale döndü. Pisti pas güzeşte seçme iki uçak birlikte bir müddet sonra Sabiha Gökçen Havalimanı’na indi.

KULE VE PİLOT ARASINDAKİ O KONUŞMA

Uçucu ile çekicilik trafik kontrolörü arasındaki o anlar, telsiz konuşmalarına da yansıdı. Pilot ve murakıp ortada şu diyalog gerçekleşti:

Uçucu: ‘Touchdown’da(uçağın inişi) bire bir tavşan ile karşılaştık. Ezip ezmediğimizi bilmiyoruz.

Kule: “Touchdown’da tıpkı tavşan ile karşılaştık.” dediniz makul mudur?

Tayyareci: Doğrudur, efendim. Teker koymayla birlikte altımızdan geçti. Ezip ezmediğimizi bilmiyoruz.

Kule: Teşekkür ederim. Iyi olun.

YER EKİPLERİ PİSTE GİRDİ

Pilotun tavşanı ifade etmesinin arkası sıra çekicilik trafik kontrolörü pistte vacip kontrollerin yapılabilmesi üzere inişte olan iki uçağa bar mürur talimatı verdi. Kontrol, düzlük ekiplerine “İniş trafiği ‘touchdown’dahi aynı şeye çarpmış olabileceğini söyledi. O yüzden dünya kontrol almamız geçişsiz” diye niteleyerek kayran ekiplerine pisti giriş izni verdi.

Share: