Türkiye Taşkömürü özelleşirse, işçilerin durumu ne peki?

Türkiye Taşkömürü kurumunun şayet özelleştirme ebat yahut programına alınırsa, bu kurumda etkin işçiler aktarım tamam mu?

ISTIFHAM: Türkiye taşkömürü kurumunda işçi olarak çalışmaktayım 2006 yılında işe girdim. Arkadaşarımız birlikte merak ediyoruz. Şayet TTK özelleştiğinde benim kabil iştirakçi adına çalışanların durumu hangi tamam?

KARŞILIK: Türkiye Maden Kömürü Kurumu elan özelleştirme kapsam ve programında bulunmamaktadır.

Özelleştirme boyut ve programından önce çalışmaya başlayan işçiler diğer amme çalım ve kuruluşlarına 4/C eğreti personel namına atanarak zahmetli olana büyüklüğünde bu statüde çalışabilmektedir.

Bu hak emekli oluncaya kadar mergup zamanda kullanılabilmektedir.

Örneğin özelleştirildikten sonradan şirkette evet bile bambaşka tıpkısı hür teşebbüs kuruluşunda çalışmaya devam edip sonrasında uygun tanıdık zamanda bu haktan faydalanılabilir. Bu kapsamda istihdam edilen 4/C personel emeklilik hakkını elde etmesini arkasından emekliye sevk edilmektedir. Bu nedenle 4/C aktarım hakkından müstefit olmak üzere emeklilik hakkını elde etmemiş tevessül etmek gerekir. Bu süreye kadar matlup zamanda bu haktan feyizlenmek mümkündür.

Fakat yapılış özelleştirme uzanım ve programına alındıktan sonradan alınan işçilerin aktarım hakkı bulunmamaktadır.

memurlar.net’in notu: Şuan amacıyla TTK’nın özelleştirilmesine dayalı tıpkısı yasa tasarısı bulunmamaktadır. Bu dosya, benzeri çalışanın sorusunu cevaplandırmak ve özelleştirme olsa da haklarını izah etmek için yazılmıştır.

Share: