Tunceli’de yapılması planlanan tesise köylülerden “muannit, temiz ve eşekli” reaksiyon

Tunceli’dahi bir kadro vatandaş, Sütlüce köyünde yapılması planlanan imansız atık depolama tesisini uray önüne getirdikleri keçi, eşek ve öz kovanıyla protesto etti.

Sütlüce köyü ve belde köylerin kâh sakinleri, kentte yapılması planlanan tesisin doğaya engel vereceği gerekçesiyle tepkilerini dile getirmeye devam ediyor.

Köylüler yanı sıra getirdikleri 2 keçi, eşek ve temiz kovanıyla uray önüne gelip, projenin yapılmasına aksülamel gösterdi.

Sütlüce köyü muhtarı İmam Çelik konuşmasında, ceberut atılan depolama tesisinin yapılacağı bölgede inanç yerlerinin olduğunu söyledi.

Herkesin doğaya topluluk çıkması gerektiğini tabir fail Çelik, “Tığ tesise karşı değiliz amma akide yerlerimizin üzerine çöp alanı yaptıkları üzere karşıyız. Bizim bu mazeretimizi bütün göz önünde bulundursun.” dedi.

Bölgede arıcılıkla uğraşan Zülfikar Güçlü, köylerindeki 18 hektar ormanlık alanın projenin hayata geçirilmesiyle kötülük göreceğini istikbal sürdü.

Canlıları ormanların ayakta tuttuğuna bel fail Zihayat, “Burayı yok etmekle bu canlıları bulunmayan edeceksiniz ve bizler de bulunmayan olacağız. Oraya hoppadak gübür tesisinin alanı değil yapılacak yollar üstelik ağaç katliamına illet olacak.” ifadelerini kullandı.

Köylülerden Ulvi Hıdır Kulu, tesisin yapılmasıyla besledikleri hayvanların de zarar göreceğini ve tesisin bozma edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Share: