Bölgenin en geniş gövdeli ceviz ağacı için tescil başvurusu yapıldı

Bölgenin en açık gövdeli ceviz ağacı üzere tescil başvurusu yapıldı

TUNCELİ – Tunceli’nin Pülümür ilçesinde mevcut yaşlı koz, meşe ve ardıç ağaçlarının ‘abide dikme’ namına tescili üzere başvuruda bulunuldu.

Tunceli’nin Pülümür İlçe Belediyesi ile Rustik Yer ve Ormancılık Sorunları Araştırı Derneği vasıtasıyla ilçede tahminî 3 yıldır nebat ve ağaçların tespiti üzere mücahede yürütülüyor. 2 yıl elan sürecek olan düzentileme çerçevesinde geçtiğimiz yaz mevsiminde ilçede anıt ağaç özelliklerine ehil ağaçlar üzerinde çalışıldı. Çalışmada, Kocatepe, Boğalı ve Çakırkaya köylerinde yaşları 100 ile 700 yıl arasında değişen 9 ceviz, meşe ve ardıç ağacı belirleme edildi.

Pülümür Uray Başkanlığı, Kırsal Belde ve Ormancılık Sorunları Araştırı Derneği yoluyla hazırlanan tabir doğrultusunda Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne referans yaparak bahsi güzeşte 9 ağacın ‘anıt dikme’ adına tescili üzere başvuruda bulundu. Tayin edilen ağaçlardan Çakırkaya köyünde kâin 922 santimetre beden çevresi, 13 metre boyu olan ve 700 yaşın üstünde olduğu anlayış edilen koz ağacının Türkiye’deki sunma degaje gövdeli ceviz ağacı olduğu düşünüyor.

Köydeki ceviz ağacını durumunda inceleyen Pülümür Şehremini Müslüm Boğa, “Pülümür Belediyesi adına ilçedeki bitkilerle ait bir say yaptık. Bu çalışmayı Ankara’dahi bulunan Rustik Belde ve Orman Sorunları Araştırma Derneği ile ortak yapıyoruz. İçinde Ankara Üniversitesine mecbur hocaların bile olduğu berenarı çalışkan ve deli dolu çalışan tıpkı topluluk. 18 Mayısta kayran çalışması esnasında abide ağaçlarla ilgilendiren da tıpkısı emek dahi bunun ayrımsız parçasıydı. Buradaki köylülerin talebi konusunda arkamızda hasıl ağaçla ilgilendiren gövdesinin haddinden fazla serbest olduğu ve çok yaşının olduğu söylenmişti. Arkadaşların da yaptığı çalışmada belirleme ettiklerine bakarak anlaşılan 700 gözyaşı ya de üzerinde olduğu, 15 metreye andıran üstelik gövdesinin olduğu, muhtemeldir kim bu bölgede bu gövde ve yaşa erbap ender ağaçlardan biri” dedi.

Başlatılan çalışmayı sürdüreceklerini kaydeden Başkan Kele, “Bu bölgedeki abide ağaçlarla ilgilendiren ceviz ağacıdır, meşe ağaçlarıdır ardıç ağaçlarıdır bu bölgedeki çalışmalara devam edeceğiz. Henüz üç yıldır çalışıyoruz. Iş iki sene daha devam edecek. Bunları tespit ettiğimizde bunlarla ait başvurularımızı yapacağız. Bu ağaçla ilgili üstelik ilgilendiren derneğin hazırladığı bire bir ifade vardı. Bu rapora güvenerek Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına sunulmak için tıpkı ifade hazırlandı. Tığ da bunu ense yazısıyla beraber Mekân Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne gönderdik. Tesciliyle ilgilendiren talepte bulunduk” diye konuştu.

Komutan Boğa, abide ağaç sayısının çoğalması, bilinir olması, siper altına alınması açısından çalışmanın kızıl olduğunu belirterek, “Hem bağlam duyan insanların bunları yerinde görmek istemesi buraya olan ilgiyi üstelik artıracaktır diyerek düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Share: