Köylüler şehremaneti önüne uzun kulaklı, keçi ve temiz ile gelip tepki gösterdi

– Köylüler şehremaneti önüne uzun kulaklı, keçi ve sili ile gelip aksülamel gösterdi

TUNCELİ – Tunceli’birlikte köylerine Bütünleşmiş Allahsız Atılan Tesisinin yapılmasını istemeyen köylüler, şehremaneti önüne eşek, inatçı ve arılar ile gelerek reaksiyon gösterdi.

Tunceli Belediyesi eliyle 12 yıl geçmiş hazırlanan ve hayata geçirilmesi amacıyla forma belediyesinin birlikte Pülümür, Nazımiye, Ovacık, Mazgirt, Pertek, Hozat, Çemişgezek ilçe belediyeleri ile Akpazar Kasaba Belediyesinin de içre meydan aldığı Dersim Katı Atılmış Birliği kuruldu. Merkeze ilişkin Sütlüce köyünde millî kaynakların yanı sıra KEZ hibesi ile yapımı melhuz ve kestirmece 19 buçuk milyon euroya para olacak Entegre Moskof Atılmış Yönetimi Tesisi zımnında 55 bin dikme kesileceğini, projenin çevreye ağır sıklet engel vereceğini ati süren Sütlüce ve dolay köylüleri, projenin iptali için Kırmızıdağ Kasaba Platformu ismiyle bir düzlem kurdu.

Platform, elan ilk meclis toplantısında Şehremini Fatih Mehmet Maçoğlu’nu ve HDP’yi ihtarname edip, aksülamel yürüyüşü düzenlemişti. Yapılması planlanan tesisin doğaya ve akide merkezlerine uymazlık vereceğini dile getiren gurup, reaksiyon göstermek üzere bu kez farklı tıpkı yöntem seçti. Köylüler, eşek, inatçı ve arılar ile şehremaneti binası önüne gelerek burada yeniden tepkilerini gösterdi.

Sütlüce köyü muhtarı İmam Polat, “Tığ hayvanlarla alay malay yaşıyoruz. Natür onların da doğasıdır. Orada bizim inanç yerlerimiz vardır. İnanç yerlerimiz çöpün altında kalmaması amacıyla bunu yapıyoruz. Yoksa biz üretim karşı değiliz. Herkesi hassas olmaya çağırıyoruz” dedi.

Arıcı Zülfikar Canlı, “Doğada gelişigüzel yaşadığımız canlılar bunlar. 18 hektar azılı büyük tıpkısı düzlük. Bizim orada canlıları ayakta markajcı tıpkı alan. Bu canlılar bulunmayan edilecek. Bizlerde yok olacağız. Çabucak kasılma değil yollar üstelik azılı tıpkı ongun katliamına hastalık olacak” diye niteleyerek konuştu.

Share: