TSK, 18 derecede yarıcı teröristlere kabus oldu

Türk Silahlı Kuvvetleri, ‘Şht.P.Uzm.Çvş.Kürşat Güneş’ operasyonu ile kışı eylemek amacıyla sığınaklara çekilen bölen yıldırı örgütü mensuplarına-18 derecede, 40 cm kar altında soluk aldırmadı.

Erkânıharbiyeiumumiye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, bölgedeki Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının, gelen benzeri istihbaratı değerlendirerek operasyon kararı aldığı belirtildi. Raporda, Yazlıca (Herekol) Dağı Akmeşe ve Aldanmaz Deresi bölgesinde gâh teröristlerin kışa tedarik kapsamında yığınaklanma faaliyeti yaptıkları, hele devlet ve ilçelerde giderek yoğunlaşan operasyonların bu yerleşim yerlerinde kış süresince barınamayacakları düşüncesine sahip oldukları, terör örgütü sergerde Murat Karayılan’dan, sunma azından kış boyunca hayatlarını çok riske atmadan bu süreyi dağlarda barınarak geçirme, baharın gelişiyle gene el ve ilçelere inhitat yönünde mir aldıkları öğrenildiği kaydedildi.

Bunun üstüne iklim ve ilçelerde zor duruma düşen ve dağlara iltica etmek talip teröristleri buralarda da barındırmamak için çabukça işler hazırlıkları başlatıldığı vurgulanarak, sakil kendisine yağan karaca rağmen birliklerin araziye irsal edildikleri bildirildi.

Bu kapsamda 3’üncü Komando Tugay Komutanlığı ve Siirt İl J.K.lığı unsurlarının katılımı ile Yazlıca (Herekol) Dağı Akmeşe ve Kurt Deresi bölgesinde 03-05 Aralık 2015 tarihleri beyninde ‘Şht.P.Uzm.Çvş.Kürşat Güneş’ operasyonu yürütme edildiği ifade edildi.

Operasyon kapsamında son etap yumruk çekicilik şartlarında -18 adım gelgel sıcaklığı ve 40 cm. kar altında komandolar, bahis konusu bölgeye yaya kendisine sızdırılmış harekatı gerçekleştirildiğine özen çekilerek, bölgede iki gün süresince sakır sakır olarak yürütme edilen birlik araması faaliyeti esnasında üç şişman barınak tayin edildiği kaydedildi.

Sığınaklara girildiğinde teröristlerin biraz dönme öncesine kadar buralarda mağaraların hazırlanması için yaşam sürdükleri anlaşıldığı belirtilerek kâin hayat malzemelerinin (80 kg un, 50 kg çay şekeri, 40 kg makarna, 15 kg tahin helvası vb..) olay durumunda imha edildiği bildirildi.

Zor albeni ve yer koşullarında bağlanak aramasını tamamlayan birliklerin temel bölgelerine vukuatsız adına döndüğü açıklandı.

Share: