Polis gelmek talip avrat adaylar, it canlı parkurda ter döktü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yoluyla zabıta memuru alımı için çabucak kadınların katıldığı kılgısal imtihan yapıldı. Zabıta memuru almak isteyen kadınlar 6 ayrı etapta ter döktü. Kadınların dolay planda olduğu aynı polis teşkilatı istediklerini söyleyen İBB Zabıta Daire Başkanı Açık Deniz Ulusoy, “Kadınlar erkeklere göre polis memurluğu üzerine henüz kalburüstü” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Kat Başkanlığı melfuf binasının Zeytinburnu yerleşkesine mevrut adayların evvel klan ve kilogram kontrolleri yapıldı. Arkası Sıra adaylar teker tekerlek parkur alanına makbuz. Imtihan, bidon transfer, lastikten mürur, ciddilik tahammül gibi mukavim 6 etapta gerçekleşti. Adayların bazıları parkur alanında şaşkın düşüp, yere uzandı. Adayların yakınları ise parkur alanının dışında sınavı izledi. Adaylar aplikasyon sınavı ile kayıtlı sınavdan aldıkları puanların ortalamasına göre polis memuru olmaya türe kazanacak. Aplikasyon sınavı, 6 Ağustos’a büyüklüğünde bitmeme edecek.

“GENÇLERİMİZ KENDİ EMEKLERİYLE ZABITA MEMURU OLACAK”

Sınavda kavuşma olmadığını belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Polis Kat Başkanı Engin Ulusoy, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi namına 278 polis alımı amacıyla imtihan açtık. Bu sınava tahminî 36 bin gönül başvuru yaptı. Bu başvurular içerisinden değerlendirmeler yapıldı ve 22 bin kişinin şartlara akla yatkın olduğu görüldü. Bu 22 bin kişiyi KPSS sıralamasına göre sıraladık ve bin 390 kişiyi hem kayıtlı hem da kullanışlı sınava nida ettik. Güzeşte hafta kayıtlı sınavı gerçekleştirdik. Dünden itibaren üstelik kılgılı beden terbiyesi sınavı yapıyoruz. Bu imtihan sonucunda 278 adayımızı bünyemize alacağız. Bu sınavda yer muhteşem hane ise mülakat olmaması. Yani gençlerimiz kendi emekleriyle zabıta memuru olacaklar.” dedi.

“KADINLAR ERKEKLERE ORANLA HENÜZ BAŞARILI”

60 eş zabıta memuru alacaklarını tamlayan Ulusoy, “Tığ İBB yerine erkek hükümran tıpkısı polis teşkilatı değil, kadınların dolay planda olduğu tıpkısı zabıta teşkilatı istiyoruz. Bu nedenle polis teşkilatımızda kâin ilkokul müdürlük var. Bu teşkilatlardan ikisi karı müdür. Antrparantez kadınların erkeklere kıyasla henüz liyakatli olduklarını söyleyebilirim.” diye niteleyerek konuştu.

“ERKELERİN YAPABİLDİĞİ TEMAS ŞEYİ KADINLARDA YAPABİLİR”

Sınava bürümek amacıyla Afyonkarahisar’dan İstanbul’la mevrut Gülden Çakır, “Sınavım normal geçti. Elhak belirleyici tıpkısı sınavdı. Elimden gelenin sunma iyisini yapmaya çalıştım. Amma altılı bidonları tasrif etmek beni haddinden fazla zorladı. Parkuru 1.20 saniyede tamamladım. Zabıta olmayı zaten istiyordum. Sınava çağırıldığım süresince mutluyum. İnsanlar herhangi bir meslekte kadın, koca ayrımı yapıyorlar amma bence yapılmamalı. Erkeklerin yapabildiği temas şeyi kadınlarda yapabilir” dedi.

“KIZIMI AFYONKARAHİSAR’DAN İSTANBUL’A SINAV İÇİN GETİRDİM”

Kızını Afyonkarahisar’dan zabıta memurluğu mülakatları üzere getiren ağababa Yahya Şarap, “Kızımı geçen hafta yazılı için getirdim. Bugün de uygulamalı imtihan amacıyla geldik. Kızımın uygulama sınavı bile oldukça bol geçti. Zabıta memurluğu ayvaz mesleği olarak bilinse dahi bildirme beş altı erkeklere olduğu kadar kadına birlikte gerekseme olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Ateşli olduğunu tamlayan Ayşenur Bolat, “Hemşirelik okuyorum. Erkenden iş hayatına bağışlamak istedim. O yüzden polis memuru olmayı denedim. Hemşirelik çıktı avrat mesleği gibi görüldüğü amacıyla ‘mesleğin varken illet zabıta memuru gelmek istiyorsun’ diyen çokça kişi oldu. Amma ego polis memuru doğmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Share: