Cumhurbaşkanlığı, arz kıytırık iş mevcut 10 mesleği açıkladı

Türkiye’de arz haddinden fazla aranan ve yer çarpık çurpuk gelişim bulan meslekler galiba oldu. “Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi”, yalın kat aksiyon bulunan meslekleri yüzdelerine bakarak açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, Toplumsal Asayiş Kurumu’ndan alınan istihdam verileri ile Yükseköğretim Kurumu’ndan alınan çıkışlı bilgilerini analiz ederek Türkiye’de genişlik çok aranan ve yer basit iş bulanan meslekleri açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı’na göre sunma çokça aranan ve arz yalın kat hisse senedi bulan önceki 10 sırasındaki çığır şöyle:

1- KALEM:
Bir Numara tam tababet fakültesi mezunları düzlük alıyor. Tababet fakültesi mezunlarının kamuda aksiyon bulma oranı yüzde 100. Ikmal sonrası 6 aylık dönemde hisse senedi bulma olasılıkları ise yüzdelik 91.5.

2- ECZACILIK:
İkinci tam ise ispençiyari mezunları kayran alıyor. Itmam sonrası aksiyon bulma olasılığı 67.9, çıkışlı olmadan aksiyon bulma oranı ise yüzdelik 3.3. Ispençiyari bitirip kamuda hisse senedi bulmak ise az çok zor.

3- ODYOLOJİ:
İşitme ve angarya konusunda uzmanlaşılan bu bölümde önceki altı ayda aksiyon bulabilme oranı yüzdelik 67.1.

4- FİZYOTERAPİ:
Bu bölümden çıkışlı olanların önceki altı ayda gelişim bulma oranı yüzdelik 57.8. Öğrencilikte ise yüzde 5 dolayında hisse senedi bulma ihtimali bulunuyor.

5- HEMŞİRELİK:
Mezunların ilk şeş ayda yüzdelik 56.8 göre iş bulabildiğini söyleyebiliriz. Hemşirelikte kamuda hisse senedi bulma olasılığı yüzde 50.

6- PİLOTAJ:
Havacılığın gelişmesiyle uçuculuk aranan mesleklerden biri haline geldi. Yüzde 56.5 oranıyla pilotaj mezunları altıncı tam bulunuyor. Öğrenciyken hisse senedi bulanların oranı ise yüzde 4.

7- PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK:
Son yılların gözde bölümünün ilk şeş mahiye sürede hisse senedi bulabilme oranı ise yüzde 55.9.

8- ÖĞRETMENLİK:
Muallimlik mesleği umumi antet altında hep, kısım ayrımı yapılmamış. Mezunların altı ayda iş bulma oranı yüzdelik 55.6, tıpkısı yılda hareket bulma oranı ise yüzdelik 11.4. Kamuda say oranları yüzde 70 dolayında.

9- İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ:
Kullanılmamış çıkışlı aynı mühendisin altı ayda iş bulma olasılığı yüzde 55.2, öğrencilikte aksiyon bulma oranı ise kestirmece yüzde 8.6.

10- SAĞLIK HİZMETLERİ:
Departman mezunlarının altı maaş sürede aksiyon bulma oranı yüzdelik 54, tıpkı yıllık sürede hareket bulma oranları yüzdelik 15.7, okurken aksiyon bulma oranları ise yüzdelik 11.6.

Share: