TİGEM, Marmara Gölü’nde buğday ve ayçiçeği yetiştirecek

– TİGEM, Marmara Gölü’nde buğday ve gün çiçeği yetiştirecek

Kuruyan Marmara Gölü’nde örgensel tarım üretimine başlandı

MANİSA – Sonuç yıllarda yaşanan yağışsızlık zımnında Marmara Gölü’nün rehabilitasyonu üzere Manisa Valiliği, Cesamet Su İşleri Umumi Müdürlüğü, Tabiat Esirgeme ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğü ile Ekincilik İşletmeleri Umumi Müdürlüğü beyninde imzalanan iş birliği protokolünün ardından, 35 bin dekar alanda uzvi tarım üretimine başlandı.

Manisa’nın Salihli, Saruhanlı ve Gölmarmara ilçeleri sınırlarındaki ‘Ulusal Öneme Ehil Sulak Alan’ adına tescilli, ‘kuş cenneti’ diyerek bildik ve yağışsızlık dolayısıyla ağız ağıza kuruyan Marmara Gölü’nde, işbirliği protokolü çerçevesinde Ekincilik İşletmeleri Genel Müdürlüğü aracılığıyla tarımsal üretim başlatıldı.

“Yüzdelik beniz örgensel üretim yapacağız”

Istihsal alanında incelemelerde bulunan TİGEM Bitkisel Istihsal Dairesi Başkanı Noyan Avgın, kendilerine tahsis edilen 35 bin dekarlık alanda mühim ürünlerden buğday ve ayçiçek yetiştirilecek şekilde faaliyetlere başladıklarını söyledi. Avgın, “Bilindiği için toptan iklim değişikliği sebebiyle suların çekilmesi ile Marmara Gölü ağız ağıza kurudu. Göl’ün yeniden rehabilitasyonu çerçevesinde Manisa Valiliği, Oran Akarsu İşleri Genel Müdürlüğü, Natür Koruma ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğü ile Ekincilik İşletmeleri Genel Müdürlüğü ortada bire bir protokol imzalandı. Protokol çerçevesinde gölün benzeri kısmı zirai istihsal amaçlı TİGEM’in kullanımına tahsis edildi. TİGEM’e tahsis edilen yaklaşık 35 bin dekar alanda tarımsal üretime başlamış bulunuyoruz. Şuanda yerey işleme ve ekim faaliyetini gerçekleştiriyoruz. Bu alanda ülkemizin ihtiyacı olan önemli ürünlerden buğday ve ayçiçeği yetiştireceğiz. Pandemi sürecinde gıdaların güvenliği, güvenilirliği gıdaya ulaşımın önemi ön plana çıktığı üzere kısacası tarımda sürdürebilirliği sağlamak üzere örgensel tarım faaliyeti gerçekleştiriyoruz. Yüzde yüz organik istihsal yapacağız. 27 bin dekar alanda organik buğday ekimimizi gerçekleştiriyoruz. Kalan kısımda de hazırlıklarımızı yaparak önceki baharda örgensel gün çiçeği ekimi gerçekleştireceğiz. Tigem bu faaliyetle alay malay ülkemizin organik yayın üretimine dahi nazik ayrımsız ulama sağlayacağı kadar tohumculuk ve damızlıkta olduğu kabilinden öncü ve alemdar olacaktır. Buğday ekiminin yüzde 90’ını tamamlamış durumdayız. Yaz döneminde birlikte ektiğimiz buğdayların hasadını gerçekleştireceğiz. İlk sene geçiş süreci olduğu amacıyla intikal ürünü elde edeceğiz. Antrparantez yeniden işbirliği protokolü çerçevesinde göl alanının bir bölümünde Büyüklük Akarsu İşleri marifetiyle rezerv su alanı oluşturulacak.” dedi.

Share: