TESK Genel Başkanı Palandöken’den Reisicumhur Erdoğan’a Eyt Mektubu: “Emeklilik Şartlarının Eşitlenmesi Lüzumlu”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, emeklilikte hoşnutluk takılanlarla ilişik düzenlemede esnaf ve sanatkarların de meydan alması amacıyla Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a tezkere yazdı. Palandöken, “Norm ve standart birliğinin sağlanması üzere tekaütlük şartlarının eşitlenmesi ister. İşçiler 5000 bölüm ile mütekait olacakken, esnaf tekrar 9000 bin dönüş ile zor olabilecektir. Emeklilik için gereken prim zaman sayılarındaki ayrımlılık anayasanın müsavat ilkesine karşıt. EYT düzenlemesi kapsamında bu ayrımlılık banko ortadan kaldırılmalı” dedi.

TESK Genel Başkanı Palandöken, emeklilikte yaşa takılanlarla ait düzenlemede esnaf ve sanatkarların dahi vadi alması için Cumhur Reisi Erdoğan’a betik yazdı. Palandöken, şunları aktardı:

“Düzgü birliği sağlanamadığı amacıyla bu EYT’den esnaf ve sanatkar yararlanamıyor. Esnaf 9 bin aksiyon gününde, SSK’lılar 7200 hisse senedi gününde tekaüt olduğu amacıyla 5 bin gün sigortalı olan vatandaş tekaüt oluyor yeniden benzeri şekilde bayanlar yararlanıyor. Amma esnaf ve sanatkar olduğu antlaşma 9 bin günde oluyor. Aradaki prim gün sayısı çokça büyük. Bu düzgü birliğinin yapılmasının arz heybetli görevi tıpkısı güncek altında, ayrım yapılmadan toplumsal cesamet ilkelerine bakarak tıpkı haktan esnafta yararlanmalı. İşçiler 5 bin prim günü ile zor olacakken, esnaf ve sanatkarlarımız 9 bin prim haset ile zahmetli olabilecek. Tekaütlük amacıyla gereken prim gün sayılarındaki ayrımlılık Anayasa’nın eşitlik ilkesine çapraz. EYT düzenlemesi kapsamında bu farklılık kesinlikle ortadan kaldırılmalı.”

“ESNAF VE SANATKARIN 2,5 MİLYON İNSANIN İSTİFADE ETTİĞİ EYT’DEN YARARLANMASI LAZIM”

“2000 yılından geçmiş çekmece, sicil ve rüşvet kaydı olduğu halde BAĞLAM-DÜZEM kaydı olamayan esnafa bu sürelerinden intifa imkanı verilmeli. Öte yandan esnaf ve sanatkar 60 aktarılma sigorta primini yatırmayınca araştırma olamıyor, ilacını alamıyor. Cumhurbaşkanlığı kararıyla yaklaşık 2 yıldır hastaneye gitme imkanı sağlandı. Fakat eczaneden ilacını alıp tedavisini olamama problemi bitmeme ediyor. Sosyal güvenlik priminin cezalı bile olsa alındığı esenlik sigortasından esnafımız faydalandırmadığı halde bunu cezalı yatırıyorsa bu haktan yararlanması olmazsa olmazımız. Esnaf ve sanatkarın 2,5 milyon insanın yararlanma ettiği EYT’den yararlanması geçişsiz. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanımız Vedat Bilgin’den EYT’li esnafımızın mağduriyetinin çözülmesi ile ilişkin açıklamayı bekliyoruz.”

Share: