ZONGULDAK – Karadeniz gazını martta kullanıma yer çalışmalarında sona yaklaşılıyor

Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Eğlek Âlim, Karadeniz gazını mart ayında kullanıma bildirme çalışmalarında bire bir aksaklık olmadığını belirterek, “Çalışmaların sonuç aşamasına yaklaştık.” dedi.

Bilimci, AA muhabirine, denizde, deniz iletim hatlarında, deniz tabanında ve kara istihsal tesislerinde ölçülü çalışmaların lahzada devam ettiğini söyledi.

Karadeniz gazını Mart 2023’te kullanıma en hedefi üzere pahal himmet içerisinde olduklarını vurgulayan Bilimci, “Şu anda planlanan çalışmalarda tıpkı aksaklık bulunmayan. Çalışmaların akıbet aşamasına yaklaştık. en üst tesisin devreye alınmasıyla ilgilendiren fonksiyon testleri etap adım uygulanıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Akdeniz’bile tıpkı aksiyon planlarının olduğunu dile getiren Bilim Adamı, “Tıpkısı sonraki hedefimizi Taşucu’nda sezinleme olup olmaması sonucuna bakarak planlayacağız amma şu anda elan Taşucu ile ilişkili tıpkı özdek bildirmek üzere er. Amaç derinliğe daha girmedik. Sondajımız devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

“Kontrol çalışmalarımız kısık tıpkısı şekilde bitmeme ediyor”

Bilimci, TPAO’nun incelmemiş petrolde dahi lazım üretim lüzumlu ihtiraz munzam anlamında akıbet yıllarda kocaman başarılara imza attığından bahsederek, şöyle bitmeme etti:

“( Gabar Dağı’ndaki yer yağı istihsal çalışmaları) Bu icraat şehidimizin ismiyle, bereketiyle ümranlı olan Adlar Çevik sahasında kendini gösteriyor. Kullanılmamış Esma Enerjik sahaları bulunması evet birlikte Esma Acara’in etrafındaki eş yapıların kazılmasıyla bu arada buradaki çalışmalarımızı bile yoğunlaştırıyoruz. Orada dahi haddizatında eskimemiş arama kuyusu hedeflerimiz var. Taharri çalışmalarımız bunaltıcı ayrımsız şekilde bitmeme ediyor. Hem Esame Acar sahasını yetiştirmek hem dahi etrafındaki potansiyeli araştırmak üzere Gabar-1, Gabar-2 kuyuları, yıpranmamış taharri kuyularıyla bu arada bölgede varız.”

Türkiye’nin lüzumlu kaba petrolde lazım tabii gazda nazik benzeri enerji ihtiyacı içerisinde olduğuna işaret eden Bilimci, “Üretimimizin tüketimimizi karşılama oranı tor petrolde yüzdelik 10’larda, katıksız gazda ise yüzde 1’lerin altında. Zımnında büyük tıpkı açığımız var. Tabii gazdaki açığımız daha büyük ve meydanda benzeri şekilde beyninde. Türkiye’nin aslında enerji girdileriyle, erke girdilerine ödediği maliyetlerle bu arada, ayağındaki prangalardan kullanılmamış keşiflerle gelişigüzel kurtulabilme imkanı var. Türkiye’nin erke bağımsızlığına giden yolda tığ çabalarımızı yoğunlaştırdık, gayretlerimize devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bilim Adamı, Filyos Gaz İşleme Tesisi’nin Avrupa’nın sunu şişman doğal gaz işleme tesislerinden biri olduğunu, 7/24 saat fiilen 10 ay kabilinden bodur bire bir sürede yüzey tesisinin bu ayla getirildiğini, bir nice sistemin devreye alındığını, artık üstyapının serencam işlemlerinin yürütüldüğünü söyledi.

“Türkiye’nin bildirme büyük gaz işleme tesisi çokça yakında devreye alınacak”

Filyos Gaz İşleme Tesisi’nde Türk uygulayımcı ve mühendislerinin çok ciddi emeği olduğuna değinen Bilim Adamı, şunları kaydetti:

“Nedeniyle uran açısından üstelik tıpkısı ilk olacak. Türkiye’nin arz büyük doğal gaz el işi tesisi haddinden fazla andıran tıpkısı süreçte inşallah devreye alınacak. Bu süreci haddizatında Türk mühendisi ve teknisyenleri beraberce hazırlamış olacağız. Burada haddinden fazla mefret tıpkı bilgi birikimi, cesim tıpkı sınai tecrübe kazanılmış ve millileşmiş durumda. Bu arkadaşlarımızı esasta projenin ilerleyici safhalarında üstelik yorum imkanımız olabileceği kabil burada elde ettiğimiz birikimle beraber mikro dışında gâh eksantrik işler etme şansımız da var.”

Âlim, bu yönde dünyanın değişik yer yağı şirketlerinden, bölgelerden talepler aldıklarını, Malezya’dan Brezilya’ya büyüklüğünde uzanan, başarı öykülerinin sonucunda kendilerine bağlam duyan, kendileriyle işlemek isteyen grupların, firmaların, devletlerin olduğunu sözlerine ekledi.

Share: